Teatrul Barladean V.I.P. - Page 7 - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-30-2008, 12:17
mimi mimi is offline
Senior Member

hm... eu nu consider forumurile un loc unde să fie jignit cineva... aici se face un schimb de idei doar... dacă pianista aşa a perceput lucrurile...
din păcate "sanctuar" .... a fost o dată... cel puţin privitor la lumea scenei. multe s-au schimbat... publicul vine cu pufuleţi şi cola.... aşa cum se merge şi la biserică în blugi sau cu rujul pe buze... dacă nici printre artişti nu se crede în sacralitatea artei... ce şi cui să cerem?... generaţia de aur a teatrului, pe merit denumită astfel, s-a cam dus... când am deschis ochii şi am început să scormonesc după informaţii, m-am "lovit" de ideile actorilor noştri, mari şi adevăraţi... la ei chiar am auzit spusele:" teatrul e biserica mea"... un loc sfânt, pentru suflet şi bucurie... ce avem azi?.... dezinteres

probabil dacă ne-am permite,mulţi dintre noi, luxul de a trăi decent, poate ar fi altfel, ar mai avea lumea chef de cultură; aşa, când profesori, părinţi, chiar şi oameni din cultură, au diverse griji... parcă nu-ţi mai arde... eu mereu aud replici usturătoare, cum că nu -s trecută prin greu, că-s dusă dacă dau 500 000 pe un bilet la un spectacol dorit... asta pentru că banii se obţin greu şi lumea nu-i dă leje pe ...cultură.
citeam mai demult despre o localitate din Franţa, micuţă ca şi Bârladul, are nu ştiu câte teatre!! şi noi, cu unul... şi e greu să umpli o sală..., să ai oameni dornici de a vedea ceva şi a-l comenta în cunoştinţă de cauză...
Old 10-30-2008, 16:23
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

de abia acuma sunt de acord ! corect mimi ...cuvinte mici mult mai usor de digerat si mult mai apropiate de realitate...
Old 10-30-2008, 20:38
thethis's Avatar
thethis thethis is offline
Member

O noua piesa pe scena Teatrului Barladean : "Omul care a vazut moartea" de Victor Eftimiu in regia Domnului Dorin Mihailescu.

Despre piesa , un citat din program : "Satira de moravuri si de caractere, cu incisive accente de critica sociala, ofera dramaturgului avantajul de a-si pune din plin in valoare temperamentul extravertit , sagacitatea observatiei, dimpreuna cu profesionalismul de inalta clasa a tehnicii scriitoricesti, cu verva replicii si a dialogului alert"

Despre prestatia actorilor , las pe cei mai in masura sa o faca...oricum , pe ansamblu , a iesit foarte bine . Si sala a reactionat un pic mai cald decat la "Casa Bernardei Alba".

In principiu , acest post se constituie intr-o invitatie la teatru , indiferent de piesa care se joaca!

Last edited by thethis; 10-30-2008 at 20:45.
Reply With Quote
Old 10-30-2008, 21:37
mimi mimi is offline
Senior Member

Da... piesa nouă, adică veche, că-i din stagiunea trecută, dar nu a apucat să fie jucată prea mult. Textul este savuros, meritul revenindu-i din plin lui Eftimiu,dar şi actual şi provocator. S-a dorit, după câte am înţeles, o invitaţie la a pune în balanţă: succesul, reuşita pe orice căi, sau iubirea - fericirea celor apropiaţi, iubirea dintre cei doi tineri care se vor unul pe altul, sincer.... E lesne de înţeles că iubirea trebuie să primeze şi nu circul politic. Scenografia ne duce cu gându la arena circului, a clovnilor, a comportamentului aproape animalic al conducătorilor noştri, care uită de omenie şi umanism... Mi-a mers la suflet această montare, ca de altfel majoritatea pieselor "puse" de regizorul nostru vasluian, bârlădean prin adopţie şi prin locul de ...desfăşurare ideatică. Din distribuţie, îmi face plăcere să amintesc pe cei care chiar mi-au fost dragi: Dna Geta Cacevski, Andrei Ciobanu, Cella, Sorin Ghiorghe - care pare a se dezvălui mai mult de ceva vreme, până acum părându-mi un actor banal, doar fizic arătând impecabil de cele mai multe ori. Îl las la urmă pe George Sobolevschi, care, din pură răutate a fost catalogat de critica adevărată ...drept limitat!!, este, din punctul meu de vedere, cel mai adevărat interpret de pe scena noastră, şi serios şi hărăzit cu talent. Nu-l uit pe Simon - dar el nu are rol în acest spectacol... Chiar merită văzut! Dar nu uitaţi şi de Cameriste. Măcar pentru text şi montare, scenografie... O să vă placă; dacă nu, aştept roşiile. Îţi lasă un sentiment ciudat la final. ... Se vrea un spectacol aparţinând conceptului de teatru al cruzimii... deşi până la urmă e vorba tot despre lipsa iubirii şi despre nevoia aceasta firească a bietei fiinţe numită om....
Vizionări ......spectaculoase!
Old 11-02-2008, 18:01
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista

draga mimi , iata ca mi-am luat bilet si am plecat sambata seara spre teatru sa vad 'CAMERISTELE'....de cum am pasit in sala teatrului am simtit ca pasesc intr-un sanctuar si am fost placut iimpresionata sa vad elevi care au venit sa vada o piesa absolut fantastica. cei drept acei elevi nu prea intelegeau nimic judecand dupa reactiile lor cand le vedeau pe Solange sau Claire dezbracate , sau cand nebunia lor atingea paroxismul....ei se amuzau cu toate ca acele gesturi denotau partea ascunsa din noi , nebunia pe care fiecare o avem si ne-o manifestam in plan oniric. trecand direct la piesa, recunosc ca e prima data cand o vad cu toate ca am auzit multe despre ea. pe tot parcursul piesei am avut senzatia ca asist la vizionarea unui vis nocturn, al unui cosmar, al unei scapari de subconstient obosit....toata piesa e compusa din franturi care formeaza un intreg , intregul nebuniei umane , nebunie ce confunda jocul cu realitatea , ajungand pana la moartea total inconstienta si totusi voluntara a cameristei Claire.........mi s-a parut ca am inchis ochii si am inceput sa visez....exact succesiunea aceea de imagini si sunete din vis , exact disperarea aceea cand vrei sa faci ceva si u poti pt ca esti in vis, intocmai a fost aceasta piesa...claire s-a indreptat constient si totusi inconstient spreo moarte paradoxal voluntara.......partea psihanalitica a piesei descrie simptomatologia clasica de schizofrenie paranoida si dedublari de personalitate pe fondul uneor depresii violente cauzate de umilintele la care erau supuse de catre DOAMNA.... o piesa absolut superba si on interpretare buna nu zic extraordinara pt ca am simtit usoare fortari din partea celor doua cameriste. admirabila atmosfera...m-am simtit ca la mine acasa , ca si cum totul s-ar fi petrecut in dormitorul meu .........intr-un cosmar personal........tu mimi? ai fost ? cum ti s-a parut?
Old 11-02-2008, 18:39
mimi mimi is offline
Senior Member

Da, îmi pare rău că nu ne ştim, căci ne-am fi putut întâlni şi cunoaşte. Am fost, cum să nu? Abia aşteptam... să o revăd. Meritul îi revine Dlui Mihăilescu, pe care, pentru câteva piese montate la noi, l-am numit genial. Te înfioară felul în care îşi contruieşte spectacolele... Este important, pentru mine, că depune suflet şi nu este un superficial. Dimpotrivă, plimbă spectacolele prin psihologie, psihiatrie, psihanaliză şi uneori îmbină umorul cu ironicul, visul cu realul ... o joacă de copil mare cu suflet de dăruit altora... şi care pledează pentru iubire şi frumos.
Mă bucur din suflet că ţi-a plăcut şi sper să nu ratezi pe viitor alte piese cu aceeaşi semnătură la regie. Mie OAna PĂvălache mi-e tare dragă... Are voce de clopoţel şi e finuţă... unii spun că are şi... fior dramatic, dar mai aştept evoluţii ca să mă pronunţ, nu de alta, dar nu vreau să regret că mi-am stabilit deja impresia...
Faptul că am fost amândouă în aceeaşi sală mi-a dat o idee, nu ştiu cât de realizabilă: ce-ar fi să ne întâlnim, iubitorii de teatru?? O întrebare deocamdată pur retorică.... În alte oraşe, iubitorii de teatru, cei ... amatori, întâmplător, sau nu, şi talentaţi îşi contruiesc trupe - mai ales liceenii.... ...
Old 11-03-2008, 11:56
Stefan Stefan is offline
Member

imi aduc aminte de Cameristele. mi-a placut foarte mult cand am vazut-o. in schimb cel mai mult mi-a placut, ca piesa de tatru "barladeana", Pelicanul. nici n-am cuvinte sa spun cat de faina a fost piesa. singurul lucru de care imi este dor din Barlad, pe langa familie si prieteni, este teatrul. mi-e dor sa vad o piesa de teatru la noi, in orasul nostru. sper sa ajung peste cateva saptamani in Barlad si sa pot veni la o piesa. in rest, numai de bine si vizionare placuta in continuare
Old 11-03-2008, 19:09
mimi mimi is offline
Senior Member

Da, ca text e interesant ...spectacolul, dar interpretarea... a fost slabă. (Prin '95 am văzut Dansul morţii - teatrul din Reşiţa - tot de Strindberg... Fascinant!)
Îmi amintesc că atunci am văzut-o pe Oana Păvălache. Atunci nu mi-a spus nimic, acum este o evoluţie vizibilă. Poate erau emoţiile şi sfiala începutului...
Mi se pare important că se montează texte ale autorilor deosebiţi. dacă a reuşit sau nu demersul artiştilor, măcar ne lansează o invitaţie celor receptivi - descoperim un autor, o lume nouă...
Dincolo de critici, e bine să-i iubim şi să ne întoarcem la ei, aşa cum sunt încă îi avem şi e o binecuvântare pentru oraşul nostru.
Old 11-25-2008, 20:31
katrina katrina is offline
Junior Member

ce se intimpla?De ce s-a asternut tacerea?Ma interesau f.mult parerile voastre despre spectacolele teatrului.
Reply With Quote
Old 11-25-2008, 22:47
mimi mimi is offline
Senior Member

Eh... sunt alte evenimente mai importante în desfăşurare... Eu pot spune, dacă interesează pe cineva, că la spectacolul celor din Bacău, am fost surprinsă să văd cât de serioşi sunt şi cât de bine stăpânesc trăirile fiinţei umane. Mă aşteptam la ceva gen bătaie de joc, nu ştiu de ce - de vină, poate, e prejudecata... Dar... am toată admiraţia pentru ei. De remarcat... "aripa tânără" înrudită cu Bârladul... ... Ştefan Alexiu. Dar toţi au fost la înălţime şi, poate, şi pentru că tema a fost ... destul de actuală...
Iubirea, înşelatul, minciuna, adevărul, remuşcarea... toate astea doar în "Dragoste în patru tablouri"... Pe 8 decembrie, revin, dragii de ei, cu altă piesă, de data aceasta Eliade... Sper să ajung să -i revăd şi să-mi bucure ochii cu prezenţa lor... pentru acel scurt timp de o oră sau două.
Mergeţi să-i vedeţi! Nu o să vă pară rău. Pentru seriozitate şi dăruire, merită să scoateţi 10 lei din buzunar.
Old 11-26-2008, 18:05
Junior Member

Am vazut spectacolul Bacaului.Mi-a placut.Un singur actor nu m-a convins in totalitate.Este vorba de actorul care il interpreta pe doctor.Cu siguranta voi fi in sala teatrului si la "Adolescentul miop"
Reply With Quote
Old 11-26-2008, 20:20
mimi mimi is offline
Senior Member

Exact la el mă gândeam azi, recitind ce am scris aici... Mi s-a părut că afişează o superioritate nejustă şi fără "acoperire"...Dacă nu mă înşel e vorba de Ştefan Ionescu. Nu strică o vizită pe site-ul lor. Eliza Judeu a fost pliată pe rol foarte bine... Şi acum mă trezesc făcâng glume, cu frânturi din piesă: "dragă mamă, tot aici sunt..." Abia aştept următoarea reprezentaţie. Deja m-am înarmat cu belet. ... MĂ bucur foarte mult că după trupa ieşeană m-au mai impresionat şi alţii în mod plăcut. MI-a plăcut şi lipsa mea de ... informaţie... Am crezut că Theo Herghelegiu e bărbat, dar regia a fost pe mâinile unei femei. Poate că amprenta dânsei se ghiceşte foarte clar asupra spectacolului. Iniţial am crezut că e vorba de obsesiile unui bărbat, aduse pe scenă. Mea culpa....
Old 11-27-2008, 19:18
Junior Member

Theo Herghelegiu este si dramaturg si fondatoarea unei companii independente de teatru .Este vorba de "Teatrul Inexistent" Bucuresti.
Reply With Quote
Old 11-28-2008, 08:12
mimi mimi is offline
Senior Member

da, verificasem şi eu, există un site regizorcautpiesă.ro....
Old 11-28-2008, 12:23
pianista's Avatar
Member

Katrina, foarte profesioniste parerile tale. bravo, se pare ca esti o consumatoare de teatru si de cultura . abia astept " romanul adolescentului miop", voi fi acolo sa admir ...mai ales ca sunt o indragostita de mircea eliade.
Old 12-05-2008, 18:06
Junior Member

Sunt foarte trista.A plecat dintre noi o mare artista.Este vorba de Anca Parghel.Pacat.Mare pacat.Dumnezeu s-o odihneasca.Am simtit nevoia sa vorbesc.
Reply With Quote
Old 12-05-2008, 18:56
pianista's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by katrina View Post
Sunt foarte trista.A plecat dintre noi o mare artista.Este vorba de Anca Parghel.Pacat.Mare pacat.Dumnezeu s-o odihneasca.Am simtit nevoia sa vorbesc.
dupa FLORIAN PITIS este a doua oara cand o astfel de veste ma lasa fara cuvinte pur si simplu....este ......fara cuvinte........dzeu sa te odihneasca in pace!
Old 12-05-2008, 19:13
mimi mimi is offline
Senior Member

Păcat... dar, decât să fi fost o legumă aici, mai bine că d-a dus ... dincolo... Pe mine m-a făcut să bocesc două zile moartea lui Adrian Pintea. Nu puteam crede... Asta este, toţi murim... numai că artiştii care nu mai sunt... au lăsat locul gol în această lume... şi prea curând nu vor fi înlocuiţi... Dumnezeu va avea grijă de ei şi, poate le va fi mai bine acolo unde or fi...Mai rău e de cei care rămân aici... fără valori pe care să se sprijine..., fără ceva-ul... numit bucurie pe care-l aduc artiştii în suflete.... De aceea e bine să ne bucurăm de toţi ce pe care-i admirăm... cât sunt în viaţă.... După... va fi cam târziu să-i putem cunoaşte.... După - ne rămân doar amintirile şi regretul....
Old 12-21-2008, 16:40
Junior Member

Am vazut aseara un spectacol interesant - "Arma secreta a lui Arhimede".Vi-l recomand.Mi-a placut.
Reply With Quote
Old 12-23-2008, 13:29
mimi mimi is offline
Senior Member

Uf, din păcate nu am reuşit să ajung... Dar voi recupera anul viitor... ADolescentul miop - cum v-a plăcut? ... Pe mine m-a cam întristat. Nu ştiu de ce, dar nu m-am simţit mulţumită de ceea ce am văzut. Mi-a amintit că am ...înaintat în vârstă şi că era frumos să gândesc şi să simt ca Mircea... Euclid... AM crescut cu Eliade, l-am iubit foarte mult, dar am ajuns într-un punct în care m-am plictisit... Toate iubirile mor într-o zi, nu-i aşa? .. A fost o ...reîntâlnire cu el, şi mai mult mă gândeam la vremurile celor 17 ani ai mei decât la piesă... S-a dovedit a fi uşor plictisitoare... cei mai mulţi - tineri - se foiau, se jucau cu telefoanele, hlizeau la scene cu aluzii erotice ... (marea distracţie şi bucurie a tinerimii?).... Aş fi curioasă... cum a fost primit spectacolul.... cum l-au văzut alţii... Scrieţi...!
Detalii despre Arhimede???... Nu prea-mi arde de comedii, căci sigur nu aş fi ratat premiera... Dar, aş fi preferat ceva mai ... pe sufletul meu...

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules