Abuzuri la RDS Barlad - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 09-27-2006, 21:13
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Abuzuri la RDS Barlad

De luni dupa-amiaza clientii end-user ai RDS, inclusiv clientii de business ai lor - Spectral Net, Rex Net, etc - nu au mai putut accesa site-ul Barlad Online. De peste tot din lume site-ul putea fi accesat, numai clientii RDS Barlad nu il puteau accesa. Mentionam ca o nota ca, din luna August, firma Video Net, detinatoarea site-ului Barlad Online, are internet de la TC-NET.
Deci din reteaua RDS Barlad nu se putea ajunge in reteaua TC-NET.

In urma mai multor telefoane de la Barlad Online, inclusiv de la clientii end-user ai RDS, marti dupa-amiaza site-ul a putut fi din nou accesat. Insa doar acel site.

Problema a ramas cu accesatul din reteaua RDS Barlad a altor site-uri aflate in reteaua TC-NET: www.tc-net.ro, mail.tc-net.ro, precum si altor firme particulare.
Mai rau, intre clientii RDS Barlad si TC-NET nu se pot transfera nici macar fisiere prin Yahoo Messenger.

Din ce cauza? Din cauza filtrelor de pe routerul de la RDS Barlad, filtre puse pur si simplu abuziv.
Iata niste simple traceroute-uri:
1. din reteaua RDS Barlad catre reteaua TC-NET:
Tracing route to 89-32-94-94.tc-net.ro [89.32.94.94]
over a maximum of 30 hops:

1 2 ms 1 ms 1 ms 86.127.228.1
2 2 ms 3 ms 2 ms barlad-cr0-vlan7.barlad.rdsnet.ro [82.77.208.1]

3 * * * Request timed out.
4 * * * Request timed out.
5 * * * Request timed out.
6 * * * Request timed out.
7 * * * Request timed out.
8 * * * Request timed out.
9 * * * Request timed out.
10 * * * Request timed out.
11 * * * Request timed out.
12 * * * Request timed out.
13 * * * Request timed out.
14 * * * Request timed out.
15 * * * Request timed out.

2. din reteaua TC-NET catre reteaua RDS Barlad: (adresa IP apartine unui oaercare client)
Tracing route to 86.127.228.106 over a maximum of 30 hops

1 * * * Request timed out.
2 3 ms 2 ms 2 ms 89-32-95-193.tc-net.ro [89.32.95.193]
3 2 ms 2 ms 2 ms 89-32-88-19.tc-net.ro [89.32.88.19]
4 2 ms 2 ms 2 ms 89-32-88-1.tc-net.ro [89.32.88.1]
5 * 19 ms 17 ms 81.24.18.205
6 27 ms 25 ms 21 ms vl11-ge1-r0-iasi.ew.ro [81.180.201.206]
7 * * * Request timed out.
8 78 ms 77 ms 74 ms xr01.bucuresti.rdsnet.ro [81.196.1.29]
9 54 ms 57 ms 53 ms bb01.bucuresti.rdsnet.ro [213.154.99.9]
10 * * * Request timed out.
11 * * * Request timed out.
12 * * * Request timed out.
13 * * * Request timed out.
14 * * * Request timed out.
15 * * * Request timed out.

De la RDS oficial nu am primit nici o explicatie, sau cele primite intr-un final, dupa multe insistente, au fost pur si simplu jalnice dpdv tehnic si sunt contrazise total de aceste simple traceroute-uri.

Faptul ca aceste filtre exista ne-a fost confirmat neoficial sau a fost lasat de inteles si de catre mai multe persoane - nu dam nume.

Ca o paralela, este ca si cum abonatii Vodafone din Barlad nu i-ar putea suna pe abonatii Zapp din Barlad. In rest fiecare dintre acesti abonati pot fi sunati si pot suna absolut oriunde fara niciun fel de problema.

Aceasta situatie va fi raportata la prima ora conducerii generale a RDS Bucuresti (se pare ca seara e mai greu de gasit cineva acolo).
Old 09-27-2006, 21:15
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Daca am fost pe alocuri incoerent, imi cer scuze, dar ma doare capul de 3 zile in care am vazut atat prostie.
Old 09-27-2006, 21:16
katja's Avatar
katja katja is offline
Senior Member

ce e nou la rds??? playin' dirty now...

i-a o pastilutza dj_lyon si in incearca sa te calmezi...sunt sigura ..chiar foarte ca aceste filtre sunt puse local...stii tu...de cand tc-net-ul are metropolitan de calitate...au plecat multi clienti de la rds...eu ma numar printre ei

Last edited by djlyon; 09-27-2006 at 21:21. Reason: lipire posturi
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 21:23
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Desi am internet din reteaua Tc-Net am casuta de mail pe serverul Spectralcomului de peste 4 ani, iar prin "bunavointa" RDS-ului nu o mai pot folosi.Sa nu mai spun de faptul ca siteurile clientilor RDS nu pot fi accesate
Old 09-27-2006, 21:29
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to wxdj

daca nu ar fi fost site-ul barlad-online.ro care deja este pe primul loc in judetul Vaslui ,shi pe locul 900 in tara din 30.000 de site-uri pe .ro ,nu ar fi fost scoase filtrele probabil catre server .
Pacat domnilor de la RDS ,astea sunt masuri extreme si nonconforme cu normele de la ARNC ,veti beneficia de tot "sprijinul" site-ului barlad-online.ro in zona de interes numita Barlad .
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 21:33
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Bine ca mi-ai amintit. Pe serverul unde sta www.barlad-online.ro mai avem si hosting PLATIT, unde clientii nostri au site-uri proprii si casute de mail prin intermediul carora ei isi desfasoara AFACERILE, ca si orice firma. Timp de mai bine de 24 de ore clientii nostri din retelele RDS, Spectral Net si Rex Net nu si-au putut accesa casutele de e-mail personale din cauza acestor filtre total abuzive si nelalocul lor puse la RDS Barlad.
Asa ceva nu se face, niciodata! Se filtreaza un IP, un port, un virus, etc, dar asa NU!

A, sa nu uit, daca maine nu se rezolva, mergem la ANRC
Old 09-27-2006, 21:34
katja's Avatar
katja katja is offline
Senior Member

succes...sa nu uitati sa luati si media cu voi...sa iasa ceva super
Old 09-27-2006, 21:42
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Cred ca problemele vin de la faptul ca TCNET-ul a ales sa cumpere internet de la EUROWEB...alt pret...alta calitate
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 21:47
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

probabil ,o fi fost scanteia disputelor TC-NET > <RDS
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 21:52
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Daca ei considera ca pot pune filtre intre 2 provideri care au ip-uri proprii cum e cazul sprectral-ului si a tcnet-ului ....inseamna ca cel care a luat hotararea aceasta e intr-o functie prea mare pentru inteligenta dumnealui...nu dam nume:d ... iarasi cei din vaslui isi arata coltii...intotdeauna au avut ceva impotriva celor din barlad

Last edited by Cristi; 09-27-2006 at 21:55.
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 22:03
wxdj's Avatar
wxdj wxdj is offline
Senior Member

History of Mortal Kombat:

1.Tc-net se decide sa renuntze la serviciile RDS
2.RDS este afectat pe zona si impune Tc-Net-ului anumite conditii,de nerenuntare la contract
3.TC-Net suparat, blochiaza accesul userilor RDS pe mult ravnit-ul hub al tc-net-ului
4.RDS-ul pierde teren si baneaza la randul lor toata clasa de Ip-uri a TC-NET-ului care deja este la un nou provider .

Acestea sunt jocurile de culise ale unor provideri ,pentru a mentine piata de pe Barlad .Orgoliile ,,banii ,,sunt motivele .
Maine poate vedem ceva miting pe strada !
"Si mai spune lumea ca Nu se intampla nimik in orasul asta " !
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 22:06
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by wxdj
History of Mortal Kombat:

1.Tc-net se decide sa renuntze la serviciile RDS
2.RDS este afectat pe zona si impune Tc-Net-ului anumite conditii,de nerenuntare la contract
3.TC-Net suparat, blochiaza accesul userilor RDS pe mult ravnit-ul hub al tc-net-ului
4.RDS-ul pierde teren si baneaza la randul lor toata clasa de Ip-uri a TC-NET-ului care deja este la un nou provider .

Acestea sunt jocurile de culise ale unor provideri ,pentru a mentine piata de pe Barlad .Orgoliile ,,banii ,,sunt motivele .
Maine poate vedem ceva miting pe strada !
"Si mai spune lumea ca Nu se intampla nimik in orasul asta " !

Gresit punctul nr.3 ...cand am renuntat la rds ca si provider toti barladenii au putut sa intre pe hub-ul tcnet...nu a mai contat la ce provider era conectat
In schimb acum sunt probleme de conectare pe hub-ul tcnet pentru clientii rds barlad...si e si normal ca urmare a filtrelor...asa ca sugerez clientilor rds sa sune la numarul de service.:d

Last edited by Cristi; 09-27-2006 at 22:10.
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 22:11
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Or fi banat ip-urile tc-net dar a afectat imaginea firmelor care au site-uri pe serverele din reteaua RDS.Ce vina au firmele din RDS sa nu isi poata promova imagine?Consider acesta situatie ca o insulta adusa intregului oras indiferent de reteaua de internet folosita
Old 09-27-2006, 22:16
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by ticabd
Or fi banat ip-urile tc-net dar a afectat imaginea firmelor care au site-uri pe serverele din reteaua RDS.Ce vina au firmele din RDS sa nu isi poata promova imagine?Consider acesta situatie ca o insulta adusa intregului oras indiferent de reteaua de internet folosita
Pe langa asta sunt afectati clientii rds care aveau un hub online 24/7 pe care puteau sa il foloseasca in mod CONECTAT
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 22:21
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Da, iar si mai grav e ca initial au fost banati si clientii de business ai RDS: Spectral Net, Rex Net, sali de net, firme etc.
Old 09-27-2006, 22:34
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon

de mine nu ai pomenit nimic ) din greseala am si eu server(hosting,mail,etc..) in tcnet , pana acum cateva minute ma injuram cu cristi pe mesenger datorita acestui fapt nestiind de acele filtre.
Vedem ce va rezolva initiativa " barlad-online - tcnet" . plm
Old 09-27-2006, 22:35
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Situatia asta este un abuz al RDS-ului.Mentalitatea asta de companie nationala(a se vedea Renel, Romgaz, etc) conduce la masuri aberante de genul celei luate impotriva clientilor unei retele concurente.De fapt este cunoscuta lipsa respectului fata de clientii proprii a unora dintre angajatii RDS lucru pe care il pot afirma prin prisma clientului RDS la serviciile de telefonie si cablu
Old 09-27-2006, 22:39
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon

Este bataie pt bani pt faima , rds incearca si a incercat sa castige teren prin inducerea in eroare a clentilor .
ex: de ce nu merge barlad.online ? nu merge pt ca nu sunt seriosi intrucat si tcnet care le da internet ,
Nu cred ca in barlad sunt multi ce stiu ce inseamna un filtru , internet retele etc.. majoritatea lor sunt clienti simplii care verifica mail " ca asa e la moda " + un joc in retea .
RDS cunoscandu`si clientii isi permite sa face aceste figuri datorita faptului ca USERUL RDS nu stie multe , daca stia multe ramanea pe tcnet.
plmplmplmplmplm

Last edited by ombladon; 09-27-2006 at 22:42.
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 22:41
daya daya is offline
Member

abia asteptam discutia! nu ma asteptam sa mearga atat de prost . regret ca am incheiat contract cu rcs&rds. net ul de multe ori nu merge iar telefonul si mai si-mai deloc; iar ca persoana juridica am mai mult decat nevoie de tel. cand am incercat sa rezolv problema m i s a dat peste nas ca sunt obligta sa respect contractul de cel putin un an cu toate ca ei sunt cei care nu respecta contractul.cred ca o sa renunt cumva juridic sau altfel prob oricum. am inteles ca nu sunt singura cu aceasta prob.
Reply With Quote
Old 09-27-2006, 22:41
Cristi Cristi is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by ticabd
Situatia asta este un abuz al RDS-ului.Mentalitatea asta de companie nationala(a se vedea Renel, Romgaz, etc) conduce la masuri aberante de genul celei luate impotriva clientilor unei retele concurente.De fapt este cunoscuta lipsa respectului fata de clientii proprii a unora dintre angajatii RDS lucru pe care il pot afirma prin prisma clientului RDS la serviciile de telefonie si cablu

ticabd aici e opera unui om din conducerea rds vaslui.. este cu TOTUL alta problema. Eu nu pot sa cred ca vreun admin suparat ca a dormit prost a putut sa faca asa ceva.

Last edited by Cristi; 09-27-2006 at 22:50.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules