Abuzurile "militistilor" barladeni II - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-15-2007, 13:53
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus
Default Abuzurile "militistilor" barladeni II

Sursa: Obiectiv
http://www.obiectiv.ro/vaslui/index....ails&ids=16579

Cine strica imaginea politiei?

“Un alt politist acuzat”, titlul sub care am publicat un articol in urma cu aproape doua saptamini, a avut darul de a inflama spiritele in rindul sistemului politienesc birladean. Unii dintre oamenii legii au pus prea mult “suflet” in a contracara ceea ce ei au socotit drept o incercare de discreditare a politiei din partea cotidianului nostru. Cum s-ar spune, “ticalosii” de ziaristi de la “Obiectiv” si-au permis sa arunce cu noroi in imaginea “minunata” a institutiei, asta in timp ce intreaga populatie a judetului si a acestei tari are o incredere nemarginita in onestitatea, demnitatea si profesionalismul tuturor oamenilor in uniforma. Ne vedem nevoiti sa lasam faptele sa vorbeasca, iar cititorii nostri vor trage singuri concluziile.

Cu miinile “curate”

Vom incepe prin a va aduce in atentie inca o mostra de “profesionalism” din partea subcomisarului Georgica Motrea, cel care a fost “eroul” principal al articolului publicat in editia din 2 mai a cotidianului nostru. Conform deciziei Inspectoratului General al Politiei Romane (IGPR), in mai se realizeaza testarea psihologica a personalului din cadrul serviciilor de investigare a fraudelor din intreaga tara. In urma cu putin timp, a venit rindul politistilor “economici” din judetul nostru. Potrivit unor surse din interiorul institutiei, subcomisarul Motrea, care este ofiter in cadrul Biroului de Investigare a Fraudelor Birlad, a dat chix la acest examen, impiedicindu-se la citeva teste pe care le-a sustinut.
Informatia nu a fost confirmata, dar nici infirmata de Inspectoratul de Politie al Judetului (IPJ) Vaslui, care ne-a remis un comunicat in acest sens: “Testarile periodice ale personalului au scopul de a stabili compatibilitatea persoanei testate cu postul ocupat, cu alte cuvinte de a pune «omul potrivit la locul potrivit». Rezultatele testarilor psihologice sint strict confidentiale, iar avizul psihologic este informatie clasificata, avind caracter de «secret de serviciu», fapt pentru care nu va putem pune la dispozitie datele solicitate”.
Multumim! Si apropo de “omul potrivit la locul potrivit”: daca se adevereste ca subcomisarul Motrea a picat cu brio examenul psihologic, ne puteti spune daca mai e la “locul potrivit”?
Continuam cu un alt caz de stirbire a imaginii politiei. De aceasta data, protagonist este comisarul Viorel Nicoara, pina nu demult seful Compartimentului DEN (Drumuri Europene si Nationale) din cadrul Serviciului Politiei Rutiere Vaslui. El nu mai ocupa aceasta functie de la inceputul anului in curs, iar asta, din cauza ca a “calcat pe bec”.
Iata ce ni s-a transmis de la Biroul de Presa al IPJ Vaslui: “In luna decembrie 2006, comisar de politie Nicoara Viorel a fost sanctionat cu trecerea intr-o functie inferioara pina la cel mult nivelul de baza al gradului profesional detinut. Ofiterului de politie i s-au retinut abaterile disciplinare prevazute de Statutul Politistului si anume neglijenta manifestata in indeplinirea indatoririlor de serviciu sau a dispozitiilor primite de la sefii ierarhici sau de la autoritatile anume abilitate de lege si intirzierea repetata sau nejustificata a solutionarii lucrarilor (nu a efectuat in mod corespunzator cercetarile in cazul unui accident de circulatie, din data de 26.12.2005, produs pe raza comunei Tutova, raminind in evidente cu autori necunoscuti). In luna ianuarie 2007 a fost mutat de la Compartimentul DEN la Biroul de Investigatii Criminale”.
Pai, la ce ne mai acuzati pe noi, ziaristii, ca umplem de noroi imaginea institutiei, de vreme ce stimatii dumneavoastra colegi sint cei care o fac?
Si fiindca tot sintem “ai dreacu”, nu putem sa nu reimprospatam memoria cititorilor cu peripetiile “serifului de Oltenesti”. Ultima isprava a “vajnicului” (fost) politist Marius Stan a fost ca a poftit la carne frageda de minora. Asta s-a intimplat la mijlocul lui aprilie, cind Larisa Breazu, in virsta de 15 ani, eleva in clasa a VIII-a, din satul Tirzii, ne-a povestit ca, intr-o seara, Stan a fortat-o sa urce in masina politiei si a incercat sa intretina raporturi sexuale cu ea.
Ca sa nu mai spunem ca domnul politist este renumit in comuna pentru comportamentul si tupeul sau exagerat. Colac peste pupaza, are si trei dosare penale la Parchet, evident, pentru niste “nimicuri”, cum ar fi citeva kilograme de peste “confiscate” de la oameni nevinovati, o tentativa “mica” de a-l convinge pe un sofer basarabean sa-i dea o “spaguta” acolo (ca n-o fi foc) si alte “mizilicuri” de genul acesta.

Greseala “fatala”

Sa revenim la subiectul articolului publicat pe 2 mai. Dupa cum am scris, Cristian Codreanu, un intreprinzator privat birladean, l-a acuzat pe subcomisarul Motrea ca, in urma unor serii de sicane si “interventii”, i-a falimentat un bar.
In urma cu doua zile, Codreanu a fost chemat din nou la Politia Birlad pentru a da lamuriri. Omul ne-a spus ca principalul subiect discutat a fost, chipurile, o eroare strecurata in articolul publicat de noi.
“Mi s-a reprosat ca am declarat in acel material publicat in ziarul dumneavoastra ca, pe 14 martie 2007, am fost iarasi vizitat de domnul Motrea. Intr-adevar, la acea data, nu a venit domnul Motrea, ci alti reprezentanti ai politiei. Recunosc si imi asum greseala, dar ma intreb: oare doar asta au vazut domnii din politie? Practic, ei au incercat sa-mi gaseasca mie, dar si ziarului dumneavoastra, tot felul de chichite si asta a fost singura de care s-au putut lega. Dar de restul acuzatiilor pe care le aduc de ce nu spun nimic? Si inca ceva. In urma cu aproximativ o luna, m-am trezit iarasi chemat la politie. De aceasta data, eram reclamat de domnul Alexandru Chis, unul dintre locatarii blocului in care am barul, ca l-as fi injurat si agresat ziua in amiaza mare. Vreau sa spun ca domnul Chis este unul dintre cei care cu inversunare mi-a tot facut reclamatii (nefondate, de altfel), in baza carora domnul Motrea m-a sicanat. La politie, eu am declarat ca nu este nimic adevarat, am recunoscut ca m-am intilnit intimplator cu domnul Chis, dar am spus ca nu a fost vorba despre nici un fel de altercatie sau vorbe urite. Nu-mi sta in caracter sa fac asa ceva. Cu toate acestea, mi s-a spus ca voi fi amendat pentru tulburarea ordinii si linistii publice. Am refuzat sa semnez procesul verbal, iar ulterior am primit acasa amenda: 10 milioane de lei vechi, adica maximum prevazut de lege. Am contestat sanctiunea in instanta, iar judecatoria m-a achitat pentru ca eu am facut dovada celor spuse de mine. Am avut martori care au certificat ca nu i-am vorbit urit domnului Chis si nici nu l-am agresat. Ca sa nu mai spun ca dosarul penal pe care domnul Motrea l-a facut impotriva mea, pe baza reclamatiilor privind faptul ca barul meu ar tulbura linistea vecinilor din bloc, a avut o singura rezolutie din partea Parchetului de pe linga Judecatoria Birlad: scoatere mea de sub urmarire penala. Asta, in timp ce domnul Motrea este cercetat de Parchetul de pe linga Curtea de Apel Iasi. Deci, pina la urma, cine e vinovatul?”

Reclamatii mincinoase?

Reactiile in urma respectivului articol nu s-au oprit doar aici. Ne-am trezit cu un memoriu semnat de sase locatari din blocul unde a functionat barul lui Codreanu, printre care si Alexandru Chis. In respectivul document, se spune ca, de fapt, ei au fost deranjati de zgomotul ce venea din bar si ca omul de afaceri este un mincinos. Cam asta ar fi esenta memoriului.
Ne-a sarit in ochi o afirmatie: “Barul era situat la etajul 2 al imobilului, chiar sub apartamentele de locuit, fiind despartit de un planseu de 15-20 cm, fara nici un fel de izolatie fonica. Sustine ca subcomisarul Motrea este cel care a concertat toate interventiile la localul in cauza. De fapt, pina la finele lunii ianuarie 2007, au intervenit numai reprezentanti ai compartimentului de ordine publica. Calvarul n-a fost al lui Codreanu, ci al nostru, care am fost obligati sa traim in stres din cauza zgomotelor produse de activitatea circiumii”.
Curiosi din fire, am purces la fata locului pentru a vedea cum stau lucrurile. Am reusit sa discutam chiar cu locatara al carei apartament este situat deasupra fostului bar “TC-PUB”.
Spre mirarea noastra, femeia, care a dorit sa-i pastram anonimatul, ne-a spus cu totul altceva: “Peste 95% din suprafata apartamentului meu corespunde cu cea a barului si mai e doar un locatar care are putina vecinatate cu barul. Prin urmare, eu sint cea care va pot spune cum stau lucrurile. Dar nu va pot zice decit un singur lucru: nu am avut niciodata probleme din cauza acestui bar. Nici galagie, nici muzica data tare, nici scandaluri. Ce-i drept, in primele doua-trei zile a fost ceva galagie, dar am discutat cu domnul Codreanu si, dupa aceea, nu a mai fost nimic. Am frica de Dumnezeu si ar fi pacatul meu sa nu spun adevarul. Eu nu pot sa inteleg cum de unii vecini pot minti in halul asta. Pai cum, daca eu ar trebui sa fiu singura afectata, daca ar fi fost intr-adevar zgomot de la bar, ca eu stau deasupra acelui spatiu. Daca ar fi fost asa, eram prima care ar fi facut reclamatie. Restul vecinilor sint departe de acel spatiu, asa incit n-au cum spune ca-i deranjeaza. Si apoi, politia ar trebui sa se sesizeze ca unii oameni dau declaratii mincinoase din nu stiu ce interese”.
Chiar asa, pina la urma, cine minte: locatarii ofuscati nevoie mare sau singura persoana care sta deasupra respectivului spatiu? Din cite stim noi, marturia mincinoasa se pedepseste, nu-i asa, domnilor politisti? De ce unii locatari ai blocului, care nu au nici o tangenta cu barul, sint atit de inversunati sa-i ia apararea subcomisarului Motrea si sa-l atace pe Codreanu?

Cine este subiectiv?

Incheiem cu “piesa de rezistenta”. Dupa cum ne si asteptam, am primit la redactie un drept la replica semnat de insusi comandantul Politiei Birlad, comisarul Vasile Chelaru. Dumnealui si-a luat libertatea de a-si da cu parerea despre calitatea muncii prestate de colectivul ziarului nostru, in speta a subsemnatului, si ne-a acuzat ca sintem tendentiosi.
Printre altele, ni se spune ca in articol s-au “strecurat” mai multe erori (adica, vezi Doamne, greselile au fost voite): “Cu privire la articolul in cauza, ne exprimam nedumerirea fata de modul subiectiv in care s-a prezentat situatia, fara a cere, asa cum ar fi fost firesc si punctul de vedere al institutiei cu o imagine «si asa destul de sifonata», in opinia redactorului dumneavoastra. Pastrind aceeasi nota tendentioasa, domnul redactor apreciaza ca opiniile domniei sale, de genul «calvarul prin care a trecut in ultimul an si jumatate omul de afaceri desprins parca din filmul cu politisti corupti, pusi doar pe capatuiala», «o alta mostra de promptitudine politieneasca s-a consumat...», trebuie transmise si miilor de cetateni care cred in ziarul «Obiectiv»”.
Cine este subiectiv, domnule comandant? Un angajat al Politiei Birlad care este acuzat ca a falimentat o afacere doar pentru ca urmareste sa puna mina pe spatiul respectiv sau ziaristul care nu a facut altceva decit sa prezinte o stare de lucruri si opinia unor cetateni?
Tot in respectivul document, se mai spune: “Cu foarte putin efort profesional, semnatarul articolului la care ne referim ar fi aflat prin biroul de presa ...”, bla, bla, bla. S-avem pardon, de cind politia cintareste “efortul profesional” al jurnalistilor? Cu foarte putin efort profesional, unii oameni aflati in subordinea dumneavoastra si-ar fi putut face datoria asa cum le-o cer deontologia si statutul. Si atunci, nu s-ar fi ajuns in situatia in care foarte multi cetateni sa ni se plinga de modul in care isi fac datoria unii politisti. Daca e nevoie, recititi prima parte a acestui material!
Sintem de acord ca in politie sint multi angajati care isi fac datoria cu onoare si cinste, dar avem, de asemenea, convingerea ca nu sint putini cei care, prin actiunile lor, intineaza prestigiul institutiei. In consecinta, cine stirbeste imaginea politiei? (Razvan CALIN)

Last edited by hocus; 05-15-2007 at 13:55.
Reply With Quote
Old 05-15-2007, 18:29
niga4lif3 niga4lif3 is offline
Senior Member

mda....suntem in Barlad, Romania, si asta spune tot

apropo de locatarii blocului...dak barul era la etj. 2, cum draq poate afirma acest Chis, care locuieste undeva pe la etajul 8, si pe partea opusa locatiei barului, ca era deranjat de galagie???

il cunosc pe Chis, nu destul de bine, dar pot zice ca nu e tocmai un om de incredere....dak as zice altceva, as fi banuit de rasism)
Old 05-18-2007, 14:31
Fallen Angel Fallen Angel is offline
Member

Poate ca daca d-nul Codreanu ar fi facut o hartie prin care locatoarii din bloc sau macar o parte si-ar fi dat acordul cu privire la functionarea barului respectiv ....era acum avantajat de aceasta "petitie" si daca am dreptate cred ca aceasta hartie sigur este pe undeva....!

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules