URIAH HEEP is in town!!!!!!!!!!!!!! - Page 2 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-21-2008, 08:57
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista

nu cred ca vei auzi vreodata un concert de bach playback.....la filarmonica nu se face playback.....nici in sala de concerte.........si nici nu cred ca mariana nicolesco adauga in recitalurile ei solo-ul "fara numar,fara serie"...............................asa ca nu asocia maneaua cu muzica clasica.............
Old 05-21-2008, 10:56
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

@pianista Daca spui ca esti intoxicata zilnic de manele si playback, depinde de ce asculti tu si de anturajul tau. De exemplu eu ascult toata ziua cele doua posturi de radio cele mai bune din tara...si nu sunt intoxicat de manele sau de muzica "blonda".
Old 05-21-2008, 14:33
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by pianista View Post
nu cred ca vei auzi vreodata un concert de bach playback.....la filarmonica nu se face playback.....nici in sala de concerte.........si nici nu cred ca mariana nicolesco adauga in recitalurile ei solo-ul "fara numar,fara serie"...............................asa ca nu asocia maneaua cu muzica clasica.............
cand am zis: de ce sa lovesti in unul care poate-i place muzica clasica sau manelele m-am referit la tot spectrul muzical...am considerat ca limitele sunt muzica clasica si manelele (cele 2 extreme sa le zic asa)...

deci comparatia dintre cele 2 nu-si are rostu...fiecare dupa parerea mea poate sa asculte ce vrea.."nu poti sa te kci in gustul omului" ...era o vorba...

unul cu 4 clase care e mai tuciuriu si abia stie sa citesaca si sa se semneze...crezi ca va asculta iron maiden sau bach (poate bach da...la inmormantari )...
hai sa traim si sa ascultam muzica...nu conteaza de care...conteza sa nu-i deranjam pe cei de langa noi cu muzica pe care o ascultam
Reply With Quote
Old 05-21-2008, 15:58
morph3o's Avatar
morph3o morph3o is offline
Member

scuze pentru offtopic dar am si eu o intrebare.stie cineva cat va fi biletul la concertul cu Tudor Gheorghe?
Old 05-21-2008, 19:41
pianista's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by Adrian View Post
@pianista Daca spui ca esti intoxicata zilnic de manele si playback, depinde de ce asculti tu si de anturajul tau. De exemplu eu ascult toata ziua cele doua posturi de radio cele mai bune din tara...si nu sunt intoxicat de manele sau de muzica "blonda".
nu ascult asa ceva si garantat nici prietenii mei...dar muziciana fiind nu mi pot acoperi urechile sa nu aud ce razbate de la vecina manelista care asculta la miezul noptii guta,din masinile smecherilor , sau soneriile telefoanelor ....... oricat as vrea nu pot sa mi ignor auzul muzical care resimte puternic impactul muzicii de foarte proasta calitate.....
Old 05-22-2008, 18:18
cineva cineva is offline
Member

Send a message via Yahoo to cineva Send a message via Skype™ to cineva

Quote:
Originally Posted by morph3o View Post
scuze pentru offtopic dar am si eu o intrebare.stie cineva cat va fi biletul la concertul cu Tudor Gheorghe?
Din cate am auzit e libera intrarea ... dar nu stiu sigur
Old 05-22-2008, 18:48
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Din cate stiu e pe baza de invitatie, deoarece numarul de locuri din sala este limitat.
Old 05-22-2008, 19:29
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
nu ascult asa ceva si garantat nici prietenii mei...dar muziciana fiind nu mi pot acoperi urechile sa nu aud ce razbate de la vecina manelista care asculta la miezul noptii guta,din masinile smecherilor , sau soneriile telefoanelor ....... oricat as vrea nu pot sa mi ignor auzul muzical care resimte puternic impactul muzicii de foarte proasta calitate.....
Ufff ce sa ma mai fac de muzicienii astia mama mama ce va mancatzi voi intre voi! La singe nu alta!

Conform DEXonline "maestrul" Guta e muzician ca si tine draga pianisto!

nu-ti jigni breasla ca nu e frumos!
e ca si cum ti-ai renega obirsia!

Etimologie
Din fr. musicien.

Substantiv
1. persoană care compune sau execută compoziţii muzicale.
2. persoană care cunoaşte arta muzicii.

Mai e nevoie sa studiem Declinarea substantivului muzician/muziciană?
Reply With Quote
Old 05-22-2008, 19:43
pianista's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post
Ufff ce sa ma mai fac de muzicienii astia mama mama ce va mancatzi voi intre voi! La singe nu alta!

Conform DEXonline "maestrul" Guta e muzician ca si tine draga pianisto!

nu-ti jigni breasla ca nu e frumos!
e ca si cum ti-ai renega obirsia!

Etimologie
Din fr. [i]musicien.[/
Substantiv
1. persoană care compune sau execută compoziţii muzicale.
2. persoană care cunoaşte arta muzicii.

Mai e nevoie sa studiem Declinarea substantivului muzician/muziciană?
lasati...lasati...recunosc drept muzician un om care stie note,game,tonalitati etc....pe cand maestrul guta canta numai dupa ureche si nu e in stare sa recunoasca o nota pe portativ.....e o mica mare diferenta intre muzician si lautar
Old 05-22-2008, 21:53
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Da, dar el face bani pe cand noi vorbim ca nu avem ce sa facem. Si daca nu canta bine dupa ureche...nu il plateau oamenii cu atatia bani la o cantare. Cam cat un apartament in Barlad....mama lui de muzicant/muzician........

Last edited by Adrian; 05-23-2008 at 16:49.
Reply With Quote
Old 05-23-2008, 16:31
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
lasati...lasati...recunosc drept muzician un om care stie note,game,tonalitati etc....pe cand maestrul guta canta numai dupa ureche si nu e in stare sa recunoasca o nota pe portativ.....e o mica mare diferenta intre muzician si lautar

Din pacate iar te autopacalesti
STIE sa citeasca note STIE sa citesca o partitura (poate nu la un supernivel)STIE tonalitati

Pina la emisiunea de pe Prima cu manelisti (viatza lui vijelie sau cum se numea porcaria aia) si eu am considerat ca un manelist nu e neaparat si un cunoscator in ale notelor muzicale!
Iar strict legat de subiectul gutza...afla ca a fost printre putinii manelisti ce au invatat si note / partituri/arpegii (am vazut chiar un interviu la un post de televiziune- cei drept recunostea ca le-a invatat tarziu) dar cel mai important pt mine a fost cind a cintat cu negativ!
asta fatza de liviu mititelu (fost liviu gutza) ce fara CD era molt...si ca el multi altii ce ne-au vizitat urbea!

Nu uita un lucru lautar e una..manelist e alta..muzician (din punct de vedere teoretic-asa cum si tu consideri si eu si multi altii) e altceva!

PS
-nu sint fan dar ascult ce vreu si ce-mi place!
-si aia cu fanfara ce au fost in zaponia daca e sa o luam asa tot lautari sint nu? (dar na au fost in japonia ca artisti)

Q- intre jarre si vanghelis ce ai alege?

Last edited by AIWA; 05-23-2008 at 16:34.
Reply With Quote
Old 05-23-2008, 19:38
pianista's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post

Din pacate iar te autopacalesti
STIE sa citeasca note STIE sa citesca o partitura (poate nu la un supernivel)STIE tonalitati

Pina la emisiunea de pe Prima cu manelisti (viatza lui vijelie sau cum se numea porcaria aia) si eu am considerat ca un manelist nu e neaparat si un cunoscator in ale notelor muzicale!
Iar strict legat de subiectul gutza...afla ca a fost printre putinii manelisti ce au invatat si note / partituri/arpegii (am vazut chiar un interviu la un post de televiziune- cei drept recunostea ca le-a invatat tarziu) dar cel mai important pt mine a fost cind a cintat cu negativ!
asta fatza de liviu mititelu (fost liviu gutza) ce fara CD era molt...si ca el multi altii ce ne-au vizitat urbea!

Nu uita un lucru lautar e una..manelist e alta..muzician (din punct de vedere teoretic-asa cum si tu consideri si eu si multi altii) e altceva!

PS
-nu sint fan dar ascult ce vreu si ce-mi place!
-si aia cu fanfara ce au fost in zaponia daca e sa o luam asa tot lautari sint nu? (dar na au fost in japonia ca artisti)

Q- intre jarre si vanghelis ce ai alege?
aiwa di respect pentru tine nu vreau sa intru in polemica cu tine....sau poate ai ceva mai personal cu mine..... deci.....
Old 05-23-2008, 19:40
pianista's Avatar
Member

Quote:
aiwa di respect pentru tine nu vreau sa intru in polemica cu tine....sau poate ai ceva mai personal cu mine..... deci.....
rectific: aiwa din respect pentru tine nu vreau sa intru in polemica cu tine........sau poate ai ceva personal cu mine....deci....
Old 05-24-2008, 23:16
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Sarumana dar era un punct de vedere!Eu te rog sa ma ierti daca cumva consideri ca a fost ceva ce te-a lezat!

Macar la final..la intrebare...poti raspunde?
dintre cei 2 ce ai alege?
Reply With Quote
Old 05-25-2008, 08:34
pianista's Avatar
Member

calea de mijloc dintre cei doi
Old 05-29-2008, 21:53
pianista's Avatar
Member

http://vaslui.ghimpele.ro/interviu_v...riah_3325.html :r ulz:

Last edited by djlyon; 05-30-2008 at 00:05.
Reply With Quote
Old 06-06-2008, 23:32
Fallen Angel Fallen Angel is offline
Member

(off topic on topic De ce toti cei care SE CRED inteligenti si plini de cultura generala si bine crescuti ....."nu asculta manele si nici nu suporta manelistii?"
Quote:
Old 06-06-2008, 23:34
Fallen Angel Fallen Angel is offline
Member

MUZICA E PESTE TOT...TREBUIE SA FII DOAR SURD SA NU O POTI AUZI! Hmmmmmm......
Old 06-08-2008, 16:27
pianista's Avatar
Member

Quote:
Originally Posted by Fallen Angel View Post
(off topic on topic De ce toti cei care SE CRED inteligenti si plini de cultura generala si bine crescuti ....."nu asculta manele si nici nu suporta manelistii?"
cumva manelist? iarta-ma daca te-am jignit,dar asta e....daca tie ti se pare de bun gust si educatie muzica plagiata dupa alte tari(si aici ma refer la melodiile manelistilor copiate dupa melodii grecesti,turcesti,arabe etc,melodii "infrumusetate si imbogatite" cu versuri pline de dezacorduri gramaticale si alte jigniri aduse bietei limbi romane) inseamna ca e gustul tau si nu discutam. ttrebuie constatat faptul ca manelistii au putine clase si alea primare asa ca lipsa de educatie si cultura e mai mult decat justificata. dar nu suntem obligati noi cei cu educatie si clase mai multe sa suportam injuriile aduse la adresa limbii romane si la adresa bunului simt de catre o patura sociala reunita sub numele "manelisti"! nu are nimeni nimic cu nimeni.....dar nu vrem decat sa nu se mai raspandeasca atat de mult fenomenul asta anti cultural pt ca nu face cinste nimanui. si inca ceva , nu cred ca ar conveni vreunui manelist ca un rocker sa asculte la miezul noptii la maxim muzica specifica....cred ca ar reactiona exact cum reactionez eu cand vecina mea manelista imi saboteaza somnul cu ale ei "muzici"!
Old 06-09-2008, 00:37
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
cumva manelist? iarta-ma daca te-am jignit,dar asta e....daca tie ti se pare de bun gust si educatie muzica plagiata dupa alte tari(si aici ma refer la melodiile manelistilor copiate dupa melodii grecesti,turcesti,arabe etc,melodii "infrumusetate si imbogatite" cu versuri pline de dezacorduri gramaticale si alte jigniri aduse bietei limbi romane) inseamna ca e gustul tau si nu discutam. ttrebuie constatat faptul ca manelistii au putine clase si alea primare asa ca lipsa de educatie si cultura e mai mult decat justificata. dar nu suntem obligati noi cei cu educatie si clase mai multe sa suportam injuriile aduse la adresa limbii romane si la adresa bunului simt de catre o patura sociala reunita sub numele "manelisti"! nu are nimeni nimic cu nimeni.....dar nu vrem decat sa nu se mai raspandeasca atat de mult fenomenul asta anti cultural pt ca nu face cinste nimanui. si inca ceva , nu cred ca ar conveni vreunui manelist ca un rocker sa asculte la miezul noptii la maxim muzica specifica....cred ca ar reactiona exact cum reactionez eu cand vecina mea manelista imi saboteaza somnul cu ale ei "muzici"!
Ai cam sarit calu' cum se spune prin popor cu replica asta!
Nu cred ca era necesar sa-l jignesti pe Fallen Angel...atata timp cat nu-l cunosti!Daca are o clasa in plus?Daca are o facultate facuta...bine nu de aia cu bani! Ce faci? Te intorci si stergi rahatul dupa ce l-ai facut din cap in picioare?
E un forum iar pe un forum exista reguli scrise cat si nescrise!
Pe alea scrise le citesti...pe cele NEscrise le inveti in timp! O parte din ele sint asemanatoare cu cele din primii 7 ani de viatza!
In definitiv un forum e un loc in care incercam sa ne punem in comun anumite ganduri, pareri , sugestii! Nu e cazul de atac la persoana! Bine uneori mai exista si astfel de "atingeri" dar mai cu perdea sau in limita bunului simt!

Apropo de ce ti-am subliniat si am tot observat ca te cam roade!
Ai ceva cu cei ce nu s-au oprit la bacalaureat si au mai continuat studiile?Nu de alta dar vad ca tot te roade asta si e semn ca ai ceva remuscari!
Daca tot spui ca esti muzician...raspunde la intrebarea cu jarre si vanghelis ai timp sa cauti si sa gasesti poate pe google ce vrei despre cei doi (asta in caz ca nu stii)

PS
REPET...nu am nimic cu tine personal...si scuze daca ai senzatia ca as avea insa replica ta lasa de dorit!Omul nu ti-a spus ca e manelist si nu despre manelisti se discuta aici!
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules