OMUL sau PARTIDUL ? - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Bârlad > Bârlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-29-2008, 17:45
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Default OMUL sau PARTIDUL ?

Gata s-au inchis listele sau cum spun adevaratii crupieri "Les jeux sont faits, rien ne va plus!"
Acum e acum....care pe care ...incepe marele circ ( NU, Nu e FORMULA 1 ci e politica noastra de zi cu zi) si vom vedea cu OMUL va trebui (TEORETIC) sa traga partidul dupa el! Practic e cam la fel....PARTIDUL impune OMUL crezind ca astfel va stringe si mai multe voturi!
Pentru unii candidati e bine sa ai un partid mare si puternic, pentru altii poate fi un handicap! Eu stau si ma gindesc ce va putea face acel OM (cat de tare ar fi el si cunoscut) in fatza vointei de partid? Va avea el curajul sa se ridice si sa spuna NU? Va bate el cu pumnul in masa si va lupta pentru orasul ce l-a trimis? Sau ca in seriarul ala cu Cpt.PICARD vs Borg va sfarsi prin a fi ASIMILAT de "gasca"
Lista pe judet ar fi asta Lista candidatilor, închisă O fi o lista echilibrata sau nu?
Reply With Quote
Old 10-29-2008, 22:12
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Aiwa cu tot respectul pentru tine prietene, dar asta plictiseste auditoriul. Sincer ma bucur ca nu voi fi prin preajma sa fiu incoltit de un alt circ...minciuni sau daca vrei "Alta Marie cu aceeasi palarie". Crezi ca daca se voteaza omul dispare nesimtirea? ca se va face ceva mai mult pentru urbea asta si implicit pentru tara? crezi ca vom avea sosea de centura si autostrazi, locuri de munca bine platit si salar la nivel european? Ma indoiesc...uite totusi imi las loc de iesire: daca tara asta se va schimba atat de mult in bine vin in doua zile acasa de unde ma duc. Succes tie prietene ca esti obligat sa le mirosi "rasinile", prin prisma locului de munca.
Old 10-30-2008, 01:49
gpsu gpsu is offline
Junior Member

Da, a inceput campania, numai ca nu stiu oamenii ce vor. Spre exemplu, azi mi-au aparut primele pliante in posta. Sa aleg PD-L-ul, si spre curiozitatea mea, am citit ce au de spus.
Inafara de faptul ca doamna Liliana Filip este o economista cu un baietel minunat, am mai aflat faptul ca vrea sa-i dau un loc in camera deputatilor pentru a face "ceva" pentru barladenii ei.

ALOOOO... Doamna .... ce vreti sa faceti in camera deputatilor ? CEVA ?? Ceva ce??

In primul rand, cand citesc fluturasul, pot sa va spun ca seful de campanie este un om redus. Nici un mesaj subliminal inafara ca sunteti familista.

Mai spuneti ca sunteti un om care ati muncit mult pentru ce este, apoi enumerati nimic.. doar faptul ca ati facut o facultate. La asta ati muncit asa mult ? Pentru ca ati facut o facultate ?

Poate ca ar merge la o campanie facuta in mediul rural, dar aici mi se pare dezgustatoare scrisoarea. Ni se mai spune ca desi era una dintre cele mai bune din facultate, a ales sa vina inapoi in barlad, pai bine.. dar de ce ? Pentru a fi deputat si a face ceva pentru oras ? Hai sa fim seriosi. Cand ati terminat facultatea doamna s-a gandit "cel mai mult imi doresc sa ma duc in barlad, sa devin deputat si sa fac "ceva" pentru barladeni...

Serios doamna.. nu m-ati convins.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF4626.jpg
Views:	281
Size:	105.6 KB
ID:	2793  
Old 10-30-2008, 02:07
gpsu gpsu is offline
Junior Member

Acum un domn, Vasile Pintilie vrea votul de senator. PD-L-ist deasemenea.

Alt cibernetician in economie. Familist si el, ne spune cum Barladul este devansat de Vaslui(banuiesc dpdv financiar, sau estetic), fapt care nu prea il percep barladenii ca fiind adevarat, dar rivalitatea cu Vasluiul a prins intotdeauna. Dupa argumentele cum ca sunt oameni de nadejde barladenii si merita o viata mai buna, incearca sa ne explice cum:

- sa se intalneasca cu cetatenii si sa afle problemele cu care se confrunta( acum serios vorbind, dar daca nu stiti pana acum problemele, v-ar interesa dupa ce ati ajunge deputat?? )

- sa promulge legi echitabile care sa stearga diferentele uriase dintre categoriile sociale ( mi se pare mie sau suna a comunism ? hai sa fim toti egali.. prostii cu desteptii, acelasi salar, aceeasi munca...)

- sa militeze pentru agricultura moderna care sa asigure o alimentatie sanatoasa si ieftina pentru toata lumea ( Asta-i chiar tare faza.. nu inteleg.. cum adica moderna ? cum adica ieftina ? sa-i ia pamantul lu Porumboiu si sa se faca ce ? Sa aduca tractoare ? cum sa fie mancarea mai ieftina? noi mancam ce se produce in zona vasluiului ? Se pare ca domnul Pintilie are puterea de a starpi foametea.. si faptul de a milita.. asta poate sa-l faca oricine.. daca ma puneti deputat, militez si eu pentru orice doriti voi.. doar militez.. altii au puterea)

In fine se continua cu niste aberatii care imi depasesc puterea de perceptie a ce vrea sa faca Pintilie.

E o foaie plina.. cu o semnatura copiata..

In concluzie.. P.R.-ul de la PD-L e retardat sau are studii medii..

P.S. : Apropo, nu inteleg ce-i cu semnaturile astea ? E chiar asa greu de semnat 10.000 de foi ? Macar vad ca isi da cineva interesul.. munceste... nu doar o foaie cerata pe care nici nu stiti ce scrie..

Astept cu interes pliantele de la restul partidelor pentru a le comenta..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF4628.jpg
Views:	253
Size:	259.8 KB
ID:	2794  
Old 10-30-2008, 15:29
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Pliantul cu doamna FILIP e aparut de joia trecuta! Deci s-a dat startul
Ilegal sau nu macar a inceput sa se faca cunoscuta! Nu de alta dar la alegerile pentru primar eu nici acum nu am descoperit cine era al n-lea candidat...am inteles atunci ca avea un singur afis pus pe balconul sau (undeva etaj 1 pe la Geco la piatza) si ca era pe la 25 de ani! Asta din barfa!Real cine stie!
revenind la subiect doamna e directoare de banca deci dupa mintea mea...e un om capabil...un om tehnic ca de alte politicianul x ce e bun de gura dar tehnic e zero...am mai vazut specimene!

In rest despre domnul Pintilie alt necunoscut nu prea se stia ce si cum...insa daca ne gandim la firma ce o conduce te asigur ca multa lume stie despre ce vorbim! Faptul ca a rezistat asaltului ALTEX, DOMO, FLANCO ar trebui sa ne spuna ceva! Omul chiar se pricepe deci un alt om tehnic!Pt mine e un om interesant si capabil...insa va rezista concurentei politice!?

Din pacate pentru ambii asa e si in viatza un om tehnic bun nu este pus in valoare de cel ce e responsabil cu vorbele ! Dar sint la inceput de cariera politica, sint inca verzi cum se spune si mai ales nu sint plictisiti politic! Pe mine ma bucura un singur fapt ca voi vota dupa mintea mea un om si nu o lista! Asa ca vorba ta daca ai un PR slabut....degeaba esti plin de fapte bune!

Sa vedem si restul scrisorilor de prezentare!

LE
- Stau si ma intreb...vor fi alte scrisori? sau...cu astea ramanem!
- Iar legat de companie: http://www.obiectivdevaslui.ro/index...s&id_news=7108

Last edited by AIWA; 10-30-2008 at 20:53.
Reply With Quote
Old 10-30-2008, 15:34
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Adrian View Post
Aiwa cu tot respectul pentru tine prietene, dar asta plictiseste auditoriul. Sincer ma bucur ca nu voi fi prin preajma sa fiu incoltit de un alt circ...minciuni sau daca vrei "Alta Marie cu aceeasi palarie". Crezi ca daca se voteaza omul dispare nesimtirea? ca se va face ceva mai mult pentru urbea asta si implicit pentru tara? crezi ca vom avea sosea de centura si autostrazi, locuri de munca bine platit si salar la nivel european? Ma indoiesc...uite totusi imi las loc de iesire: daca tara asta se va schimba atat de mult in bine vin in doua zile acasa de unde ma duc. Succes tie prietene ca esti obligat sa le mirosi "rasinile", prin prisma locului de munca.
Batrine ...o fi sau nu plictis....dar totusi din plictisul nostru al tinerilor ...uneori trimitem pe cine nu trebuie sa ne reprezinte! Ca sa vezi un lucru ciudat uite un exemplu!
In PSD au fost printre altii senatorul Roibu si deputatul Bentu! In timp ce despre unu am auzit destule ca a facut si sincer se si vede...al 2lea sa ma ierte Dzeu dar NU AM AUZIT NIMIC in 4 ani de zile ca ar fi facut (si nu cred ca numai eu nu am auzit)! Si atunci stau si ma intreb ...pe cine trimitem acolo? Pe cineva ce sta si (poate)doarme sau pe cineva ce stie sa faca ceva!? Asa ca pt Roibu eu as inclina sa-i dau votu....pentru Bentu NU!

Nu degeaba televiziunile ne arata imagici cu alesii neamului cum stau si dorm sau se joaca pe net ori chat ori maninca...etc

Last edited by AIWA; 10-30-2008 at 15:36.
Reply With Quote
Old 10-30-2008, 16:09
Jedi's Avatar
Jedi Jedi is offline
Senior Member

Default politica o c...a!

Trebuie sanctionati toti nemernicii care sunt acum in Parlament, nu e posibil decat in Romania sa scoti bani din rezerva de buget sau cum s-o fi numind` si sa iti faci campanie electorala; nu e posibil sa ti votezi propiile salarii, pensii si alte beneficii; nici numai stau sa insir toate hotiile celor aflati la putere ca nu mi ajunge timpul si nici nu merita sa mi-l pierd in asa fel; sa fie romanul prea prost sa mai voteze hotii, baboii si cotropitorii din parlament , sunt mai rau decat cei ce veneau sa ne cucereasca tara, mie greata de tot ce se numeste parlamentar! Parlamentar = mincinos, hot,un fel de specie care doarme la locul de munca si isi voteaza binele personal, in puscarie sa-i vad !

Last edited by Jedi; 10-30-2008 at 16:11.
Reply With Quote
Old 10-30-2008, 19:06
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Bine zis Jedi... daca as fi eu politician as spune asa: VA rog sa nu ma votati ca deputat sa nu ajung si eu o lepra. Iar de stimatii candidati de mai sus, doamna a fost data afara de la banca de vreo 2-3 luni(BRD Gara), iar lui lepra aia de Pintilie nici o hartie igienica folosita nu i-as da. Daca iti amintesti si de ce, Jedi, bem un Jack impreuna. Lepra asta plin de bani, membru de elita daca nu presedinte la Rotary Club, elita celor cu bani vine sa imi spuna ca ma poate ajuta pe mine??? Sa imi fie mie mai bine, sa am eu salar mai mare sa imi pot permite un afurisit de apartament pana la pensie, sa aiba copilul meu sanse mai mari la educatii si conditii mai bune de trai?
Nici un scuipat nu merita. Sa va i-a dracu' de nenorociti ca nu va mai saturati de bani.

Last edited by Adrian; 10-30-2008 at 19:10.
Reply With Quote
Old 10-30-2008, 19:15
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by gpsu View Post
- sa se intalneasca cu cetatenii si sa afle problemele cu care se confrunta( acum serios vorbind, dar daca nu stiti pana acum problemele, v-ar interesa dupa ce ati ajunge deputat?? )
Foarte bine subliniat GPSU
Old 10-31-2008, 09:31
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Adrian View Post
................. crezi ca vom avea sosea de centura si autostrazi, locuri de munca bine platit si salar la nivel european? Ma indoiesc.............
Oups
Se pare ca ...vom avea centura!
Bârladul va avea, în sfârsit, sosea de centură: Senatorul face lobby
Sa inteleg ca ai "pile" acolo sus de ...ti-a ascultat plingerea?
Reply With Quote
Old 10-31-2008, 10:03
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Vorbim in doi ani Aiwa..cand poate revin acasa..chiar o sa te rog atunci sa imi arati soseaua de centura. De la lobby (pe romaneste milogeala) pana la primul metru se asfalt e mult nenica.
Old 10-31-2008, 11:55
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

Nu e chiar asa Adrian, e important sa ai "verde" la lucrare...daca se tin de guvernanti scai si un "cineva" mai face si putin lobby (nu e milogeala deloc, se practica in toate tarile civilizate si chiar se plateste si se impoziteaza in cateva mari state ale lumii) atunci lucrarile pot demara chiar foarte repede, ba chiar mult mai repede decat se asteapta unii. Ca e posibil sa ai tu dreptate cu metrul ala de asfalt si asta e adevarat, dar hai totusi sa ne bucuram ca cel putin nu s-a abandonat ideea...pentru ca sule in coaste au fost destule...
Old 10-31-2008, 23:04
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Default AVEM SI NOI BUGETARI cu zeci de milioane SALAR!

Superinteresanta declaratia unui candidat la deputatie din partea PNL si anume domnul Dionisie Lefter! APASA
Va vine sau nu a crede dar astazi intr-o conferinta de presa domnul "sef" de spital a declarat salariul sau 62mil lei vechi!!!

De fapt poate considera ca la cata munca depune 62 de milioane e prea putin!

Asta in conditiile in care spitalul este institutie bugetara si dupa cum se stie trece printr-o perioana naspa! Cu atatea decese suspecte acum a ramas si fara Centrul de Dializă

Stau si ma uit...si nu pot spune decat ca...nu-mi vine a crede ca acest doritor de vot se plinge ca nu-i ajung 62 de milioane lunar!
Si mai ales ca e si bugetar!

Pai...un deputat castiga mai putin! Asa ca daca nu e multumit de bani...de ce s-ar duce la bani mai putini?
Asta inseamna ca e altceva ce-l atrage acolo?

Imunitatea?

Traficul de influenta?

OARE CARE AR FI RASPUNSUL?

Oare care ar fi suma pe care o considera acest PNList satisfacatoare pentru un ing mecanic ajuns "sef" de spital!

Nu pot decat sa recunosc ca viceprimarul a fost superinspirat cind la categorisit cu titulatura "DOCTOR IN SAIBE"

Chiar asa bugetar cu 62 de milioane lunar si te plingi? Oare Basescu ce salar are?

A aparut si primul semn :http://www.evenimentul.ro/articol/asta-i-leafa-mea.html
Interesant nu?
"............Dacă ar fi să ne raportăm la multitudinea de probleme existente pentru funcţionarea unui spital de urgenţă, cu un buget de 500 de miliarde de lei vechi de administrat, atunci rezultă că venitul pe care îl obţine un astfel de manager nu recompensează sută la sută responsabilitatea ce-i revine. Dar, repet eu sînt mulţumit de salariu...."
Deci regrete ca nu e platit pt ce face!
Apoi a dres-o ca e multumit!

Pai esti multumit sau ai regrete ca muncesti prea mult pt banii ce-i ridici anual?

Last edited by AIWA; 11-01-2008 at 03:58.
Reply With Quote
Old 11-04-2008, 00:18
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Mama cata risipa de hartie Cate baloane Cate plicuri in posta ...etc.
Reply With Quote
Old 11-04-2008, 00:24
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Probabil stiau ca locuiesti acolo si ti-au pus tie mai multe
Old 11-04-2008, 12:51
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by djlyon View Post
Probabil stiau ca locuiesti acolo si ti-au pus tie mai multe
Cine participa efectiv la campanie stie!
Apropo esti rosu sau portocaliu....ca sigur galben nu esti!

Last edited by AIWA; 11-04-2008 at 12:52.
Reply With Quote
Old 11-06-2008, 11:44
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

(malitios post)
orice portocaliu are tenta lui de galben ... e rosu de la caldura ...
Old 11-06-2008, 18:53
DjNEAGA's Avatar
DjNEAGA DjNEAGA is offline
Member

Ihihi predomina prea mult rosu, galben si portocaliu ... dar Verdele zic ca merge mai bine.. asadar .. OMU LU PNG-CD
Old 11-07-2008, 12:52
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Se vede cine are suflet de artist plastic!
Reply With Quote
Old 11-07-2008, 13:40
DjNEAGA's Avatar
DjNEAGA DjNEAGA is offline
Member

Poi da mai aiwa.
Rosu a fost si pe timpu lu ceasca deci despre el trecutu spune tot , galben pe la noi a fost infintat in 1880 dar nu a focut nimic pana acuma, iar cat despre doctrina din pacate sa schimbat foarte mult e care pe care, la fel ca si constitutia pe care o avem cum avem si partidu asta e luat de la iluministi francezi. Pe timpu ala probabil I.C. Bratianu avea alte conceptzi despre politica si aveau o deviza catusi de cat bunisoara "Prin noi insine" dar acuma sa schimbat "Pentru noi" ( pt alesi ). despre Portocaliu e o corcitura care a aparut dintr`o greseala ... cred ca in astea 4 ani au aratat de ce sunt buni ( NIMIC ).
Asadar cred ca e timpu sa vedem daca verdele e bun de ceva daca nu probabil vom ramane cam cenusi ( in ceatza ).
Cat despre restu nu conteaza ... PC = vrajeala iar UDMR - hai sa sim seriosi ca nu prea ne pica sa ne luam dupa americani sa votam un tip care a trait in Kenya ( Obama ) pentru ca aia din kenya nu cred ca vor pamant american pe cand la noi Marco Bella ar fi in stare sa spuna ca si rusia e pamant Unguresc ...

Asadar ... sa sustinem schimbarea.

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules