14 FEB Ziua indragostitilor - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Generalităţi > Life

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-14-2006, 11:57
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon
Default 14 FEB Ziua indragostitilor

unde si cum petreceti Valentine Day ?
Old 02-14-2006, 16:33
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Ca un raspuns la intrebarea ta uite citez un mesaj ce chiar mi-a placut ca atingere:
"Urmaresc in fiecare an,pe 14 februarie,acest specacol penibil care este Valentine's Day la noi,o sarbatoare catolica imprumutata fortat de o tara cu spiritualitate ortodoxa.Daca dorinta noastra de distractie nu mai cunoaste limite de ce sa nu facem impreuna Anul Nou Chinezesc,haideti sa sarbatorim incheierea Ramadanului,sa ne bucuram alaturi de popoarele africane la diversele lor ritualuri,in fine sa facem un talmes balmes care sa ne indeparteze cat mai mult de adevarata spiritualitate si cultura romaneasca!!"
Reply With Quote
Old 02-14-2006, 20:44
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

te contrazic aici....nu e nimic rau sa sarbatoresti in fiecare zi ceva...pana la urma e bucuria sufleteasca...
daca budistii ar fi reusit in '45 sa castige al 2-lea razboi mondial...poate ca am fi sarbatorit anul nou chinezesc...budist..etc...dar .....(asta e departe de subiect oricum)......
pana la urma Valentine's Day nu e un spectacol penibil ci este o ocazie sa mai iesi din monotonie (cel putin pentru mine asta reprezinta ) ...
chiar daca este o idee importata de la americani...nu trebuie sa o hulim...daca ne place o insusim...daca nu ...etc....(nu comentez mai mult)

apropo...uite azi am ocazia sa pregatesc o cina romantica pentru sotia mea (lumanari...inimioare)....chiar daca vom fi perturbati de baiatul nostru...

Last edited by dadosh; 02-14-2006 at 20:45.
Reply With Quote
Old 02-14-2006, 21:18
Jedi's Avatar
Jedi Jedi is offline
Senior Member

Default mda Valentine`s......

in mare parte aiwa are dreptate , dar cred ca o sarbatoare ne mai scoate din cotidian si asa la Barlad nu se intampla mai nimic! Altceva as vrea sa punctez si anume ca dintr-o simpla sarbatoare americana , la noi sa transformat intr o zi in care cheltuiesti o groaza de bani............ca de un trandafir sau un ursulet de plus sau mai stiu eu ce cutie cu bomboane numai sunt de ajuns; am ajuns sa cumparam efectiv cadouri....................
Numai spun ca vine 1 Martie si iese o alta prostie , de 8 martie numai spun de la o simpla floare am ajuns la parfumuri , haine si alte kkt uri!
si ..........m-am plictisit sa mai scriu ......mai continuatzi voi!
O zi buna! Forta fie cu voi!
Reply With Quote
Old 02-14-2006, 21:43
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Jedi
in mare parte aiwa are dreptate , dar cred ca o sarbatoare ne mai scoate din cotidian si asa la Barlad nu se intampla mai nimic! Altceva as vrea sa punctez si anume ca dintr-o simpla sarbatoare americana , la noi sa transformat intr o zi in care cheltuiesti o groaza de bani............ca de un trandafir sau un ursulet de plus sau mai stiu eu ce cutie cu bomboane numai sunt de ajuns; am ajuns sa cumparam efectiv cadouri....................
Numai spun ca vine 1 Martie si iese o alta prostie , de 8 martie numai spun de la o simpla floare am ajuns la parfumuri , haine si alte kkt uri!
si ..........m-am plictisit sa mai scriu ......mai continuatzi voi!
O zi buna! Forta fie cu voi!
da...in parte ai dreptate...ca femeile au velentine's day...1 martie... 8 martie...
dar apropo...care este diferenta intre Barlad si Bucuresti sau Iasi de afirmi ca la Barlad nu se intampla nimic???? adica tu traiesti in Bucuresti si participi la toate evenimentele...sau la Iasi.. sau suferi de complexul orasului mai mare...deci implicit esti superior... cu toate ca ai viza de flotant....
sau ca TC-netul e o firma din Ivesti ...o comuna la 20 km de Barlad...adica niste tarani...care-ti dau tie internet ...adica cea mai noua tehnologie...sau tu esti superior...
fortza fie cu tine...ca noi avem destula...
Reply With Quote
Old 02-18-2006, 16:20
keNnY's Avatar
keNnY keNnY is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to keNnY
Angry

Quote:
Originally Posted by AIWA
Ca un raspuns la intrebarea ta uite citez un mesaj ce chiar mi-a placut ca atingere:
"Urmaresc in fiecare an,pe 14 februarie,acest specacol penibil care este Valentine's Day la noi,o sarbatoare catolica imprumutata fortat de o tara cu spiritualitate ortodoxa.Daca dorinta noastra de distractie nu mai cunoaste limite de ce sa nu facem impreuna Anul Nou Chinezesc,haideti sa sarbatorim incheierea Ramadanului,sa ne bucuram alaturi de popoarele africane la diversele lor ritualuri,in fine sa facem un talmes balmes care sa ne indeparteze cat mai mult de adevarata spiritualitate si cultura romaneasca!!"

Subscriu la tot ce a spus AIWA mai sus.... ce naiba cu atat 14 februarie... nici macar nu e sarbatoarea noastra... e un motiv pentru comercianti sa-si creasca vanzarile... La urma urmei citez pe cineva:
Quote:
Ce rost are sa sarbatoresti ziua indragostitilor pe 14 februarie, cand ar trebui sa faci acest lucru in fiecare zi.
Credeti ca florile pe care le-ati daruit prietenei voastre miros mai placut de 14 feb??

Last known location by GSM-Tracker
http://www.gsm-tracker.com/signature...6006021106.png
Reply With Quote
Old 02-25-2006, 23:22
manuela's Avatar
manuela manuela is offline
Junior Member

se spune ca dragobetele saruta fetele.....o fi adevarat?
Old 02-26-2006, 08:38
bejanlaurentiu2005 bejanlaurentiu2005 is offline
Junior Member

Default dragobete

Le saruta cu dragoste si patima ptr. ca e Dragobete!
Old 02-27-2006, 20:35
Jedi's Avatar
Jedi Jedi is offline
Senior Member

Default ce am scris si ce a iesit.........

Quote:
Originally Posted by dadosh
da...in parte ai dreptate...ca femeile au velentine's day...1 martie... 8 martie...
dar apropo...care este diferenta intre Barlad si Bucuresti sau Iasi de afirmi ca la Barlad nu se intampla nimic???? adica tu traiesti in Bucuresti si participi la toate evenimentele...sau la Iasi.. sau suferi de complexul orasului mai mare...deci implicit esti superior... cu toate ca ai viza de flotant....
sau ca TC-netul e o firma din Ivesti ...o comuna la 20 km de Barlad...adica niste tarani...care-ti dau tie internet ...adica cea mai noua tehnologie...sau tu esti superior...
fortza fie cu tine...ca noi avem destula...

nu sufar de nimic si nu sunt superior...........daca esti barladean intelegi ce vreau sa spun prin " nu se intampla nimik"
bafta!
Reply With Quote
Old 02-28-2006, 13:49
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Dadosh...il cunosc pe Jedi de multi ani si pot spune ca ce a spus el e si parerea mea...nu ai inteles exact unde a batut cu apropoul..si nici el si nici eu nu suferim de sindromul "flotant de bucuresti"

Se refera strict le ce se intimpla la ei comparativ cu la noi! Iar cum spui tu iesirea din monotonie??? mi se pare ceva..un pic hilar!
Felicitari pentru cina si luminari cu toate ca ..in locul tau as fi preferat asa ceva la o aniversare a unei chestii ce ne trezeste amintiri puternice...sa spunem x ani de la primul nostru sarut ....sau x ani de la prima noastra intilnirte....sau x ani de la ziua cind te-am cerut de sotie ...chestii de acest gen ce au o rezonantza aparte...esti baiat mare si intelegi ce spun!

Aaa ca e "trendi&flendi" vorba carcotasilor sa te afisezi in oras (si asa mic) cu cadouri scumpe...exagerat de scumpe...doar ca e valentines day...mi se pare exact cum spunea si Jedi un pic as putea spune PENIBIL!

Una e ce faci tu acasa cu sotia si al micu(sa creasca mare si sanatos) si alta e sa te spargi in figuri..cu "putza" in oras la o crisma cu cadouri (tel mobil...parfum de la 1 mil in sus...si alte chestii de gen)
Asta e beleaua..ca am importat o sarbatoare fara traditie la noi! Am importat ceva fara instructiuni de folosireas spune mai cinic!
Nu am timp sa povestesc la ce am asistat fara sa vreau poate o fac in scurt timp...dar sincer mi-e si jena sa povestesc asa ceva...cum a patit un individ intr-o astfel de locatie....

Last edited by AIWA; 02-28-2006 at 13:51.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules