Eu cu cine votez...? - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 10-17-2007, 11:05
Andrei Alexa Andrei Alexa is offline
Junior Member

Default Eu cu cine votez...?

Avand in vedere ca vin euroalegerile luna viitoare, as vrea sa discutam despre candidati si preferintele voastre. Eu sunt in ultimul an de facultate si putin cam derutat cand vine vorba de alegerile europarlamentare. PSD nu m-a prea convins, PNG - chiar nu ma vad votandu-l pe Razboinicul Luminii, PIN - nici astia nu m-au convins, PNL promite, dar nu stiu daca se vor tine de cuvant, iar PD e cam legat de Base. Dati-va cu parerea. Pe cine veti vota si de ce?
Reply With Quote
Old 10-17-2007, 11:59
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Quote:
PNL promite
Mutam topicul la bancuri, sau cum?
Old 10-17-2007, 13:25
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Cum....inca nu traim bine????Ne mai intrebam cu cine votam???
=))
Old 10-17-2007, 15:45
Jedi's Avatar
Jedi Jedi is offline
Senior Member

Default Tica ...eu Votez Cu Tine!:)

Era Sa Scriu Ca Votez Cu Cine Da O Cafea Si Un Jack, Dar Asta Cred Ca Fac Pnl Istii, Daca Spuneam` Un Mic Si O Bere Erau Psd Istii ! Mai Bine Votam` Cu Noi !
Force Will Be With You!
Reply With Quote
Old 10-18-2007, 11:01
Junior Member

So... pana la urma, cu cine votati? Vad ca postati doar ca sa va aflati in treaba.
Reply With Quote
Old 10-18-2007, 11:10
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

si de votat votam tot ca sa ne aflam in treaba... asa ca las-o moale...relaxeaza-te (uitasi ca votul e secret?)
Old 10-18-2007, 12:02
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

pacat ca nu mai este Partidul Liber Schimbist ... :P
Reply With Quote
Old 10-18-2007, 19:49
niga4lif3 niga4lif3 is offline
Senior Member

e secret...sau pur si simplu nu votam cu nimeni.
sincer habar nu am cu cine voi vota, pt ca nu ai de unde alege
Old 10-19-2007, 07:30
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by niga4lif3
e secret...sau pur si simplu nu votam cu nimeni.
sincer habar nu am cu cine voi vota, pt ca nu ai de unde alege
Tocmai asta e durerea
Old 10-29-2007, 11:14
Junior Member

Io zic sa o luam prin eliminare. PSD-istii sunt niste comunisti care nu au nimic de-a face cu Europa. PRM s-a opus intrarii in Europa si mi se pare absurd sa aiba europarlamentari. Adica pe astia ii cam eliminam din start. UDMR nu prea are forta pe aici. Se duc si ei. Raman PD, PNL, PNG, PIN, PC si altii din astia mai mici (nici nu stiu daca PNTCD are filiala in judetul Vaslui)... Nici eu nu stiu care sunt cei mai rasariti. Dar stiu ca vreau sa votez la alegerile europarlamentare... Mi se pare un act normal ca cetatean.
Reply With Quote
Old 10-29-2007, 14:33
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Pai daca e tot deschis acest topic...hai sa vedem care sint candidatii! Stie cineva unde se gaseste lista celor ce vor a fi votati? Sa o postam aici si sa discutam la obiect!
Reply With Quote
Old 10-30-2007, 07:19
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Nu stiu daca vom gasi lista aia asa repede.
Problema este ca europarlamentarii vor fi alesi intr-o joi iar alegerile vor fi duminica.
Revenind la topic: de 17 ani aceleasi persoane candideaza si aceleasi persoane castiga alegerile. Vorbim de spirit civic dar uitam ca aceleasi persoane se rotesc in functii exact ca in perioada de dinainte de `89 cand la fiecare 4-5 ani se facea o mare rotatie a cadrelor de partid precum si a cadrelor armatei si militiei.
Si ce e mai grav este ca uitam ca nu au facut nimic pentru cei multi ci doar si-au rotunjit conturile "neamurilor" punandu-ne in fata o declaratie de avere din care rezulta ca sunt mai saraci decat multi altii....
Ca sa nu mai vorbim de contractele prin care societatile sus-mentionatilor au acces la fonduri europene, la licitatii din fonduri guvernamentale sau locale, in care primeaza numarul carnetului de partid non-comunist.
Si tot rau este ca uitam ca fiecare banut cheltuit in tara noastra NU este a guvernului si statului ci AL NOSTRU al tuturor romanilor si nici macar nu stim cat este reinvestit in folosul nostru si cat in folosul "celorlalti".
Normal ca vom merge la vot intr-o noua Duminica a orbilor si ne vom minti inca 4-5 ani ca ne va fi mai bine gandindu-ne ca poate vom reusi sa ne asiguram traiul de zi cu zi.
Old 10-30-2007, 14:20
cineva cineva is offline
Member

Send a message via Yahoo to cineva Send a message via Skype™ to cineva

In legatura cu alegerile astea pentru parlamentul european as spune ca nici eu nu stiu cu cine sa votez dar probabil voi vota intre PNL, PD sau poate ... inca nu stiu prea multe despre PIN ... dar cred ca deocamdata nu au oameni competenti ... .
Am o intrebare ... unde pot sa ma adrsez sa fiu si eu acolo in comisia de votare? are careva habar unde si cand se facea acea comisie ? sau cel putin in anii trecuti unde se facea?

Multumesc mult !
Numai bine !
Old 10-31-2007, 00:34
roxette's Avatar
roxette roxette is offline
Senior Member

Intr-adevar,pe 25 noiembrie, noi cu totiii ii vom alege pe cei pe care ii vom trimite sa reprezinte tara noastra in Parlamentul European, dar...observ ca toata lumea care scrie pe aici este interesata cu cine voteaza, desi...cred ca noi,romanii nu suntem foarte interesati de europarlamentare.(am vazut asta si prin diferite sondaje!)
DE CE???
Poate, pentru ca importanta reprezentarii Romaniei in Parlamentul European nu este inca foarte bine constientizata.
Poate ca nu avem inca nici macar o informare solida despre Uniunea Europeana si despre regulile din interiorul ei si implicatiile pe care apartenenta la aceasta structura le are in viata noatra de zi cu zi.Deci...cred ca mai inainte de a ne intreba cu cine vom vota ar trebui sa raspundem la niste intrebari :
-Ce este Parlamentul European???Ce este Uniunea Europeana?
-Ce inseamna faptul ca Romania este incepand cu ianuarie 2007 membra UE?
-Unde functioneaza ca si institutie acest PE???
-Atributii,rol....s.a.m.d...
-Mandatul europarlamentarilor...si in cazul nostru al romanilor e unul mai
special...
-Cum votam???sunt euroalegerile diferite fata de alegerile cu care ne-am obisniut pana acum???
-Care sunt partidele care participa la aceste euroalegeri???
...abia ...dupa ce o sa avem cat de cat o idee despre toate acestea in mod sigur vom constientiza cat de important este sa mergem la vot si cat de important este sa stim pe cine votam ca sa fim siguri ca Romania va fi reprezentata la nivel europrean de oameni capabili care vor putea face ceva pentru noi , romanii si pentru tara noastra!

Cand tu razi, rad si eu.
Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui.
Cand tu plangi, plang si eu.
Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu.
Cand tu te arunci in cap...
O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
Reply With Quote
Old 11-03-2007, 17:30
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Pina la urma stie cineva NOI PE CINE TRE SA VOTAM?
Nu de alta dar din masina ce se tot plimba am aflat un nume:
PLD--- STOLOJAN
PSD--- CRETU

dar restu...cine mai e?
Reply With Quote
Old 11-03-2007, 19:46
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Trebuie sa mai apara cativa "actori" si sa se dea in spectacol.Imi place cand vin ...ne lauda...ne mangaie pe crestet , ne umfla votu` si ne uita!Pana la urma singurul vot care conteaza e ala dat in alegerile locale....
Daca nu ma inseala memoria acum 3 ani Stolojan dadea spectacole cu Basescu , din partea PNL. Acum a schimbat barca si si-a luat canoe PLD ca astia sunt noi si nu sunt corupti si etc si etc. Dar daca ne intrebam de unde sunt cei de la PLD venit vom descoperi ca sunt resturile care nu au incaput la ciolaniada pe langa partidele mai mari. Si asa cu un partid mare si inca 5 partide satelit se umfla potul cel mare iar cei de rand fac mai departe ce au invatat sa faca inca de acum 50 de ani...SA SE DESCURCE SA SUPRAVIETUIASCA
Old 11-08-2007, 22:45
roxette's Avatar
Senior Member

http://www.europarl.europa.eu/parlia...do?language=ro

go ahead and enjoy!!!

Cand tu razi, rad si eu.
Reply With Quote
Old 11-10-2007, 02:01
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by ticabd View Post
Trebuie sa mai apara cativa "actori" si sa se dea in spectacol.Imi place cand vin ...ne lauda...ne mangaie pe crestet , ne umfla votu` si ne uita!Pana la urma singurul vot care conteaza e ala dat in alegerile locale....
Daca nu ma inseala memoria acum 3 ani Stolojan dadea spectacole cu Basescu , din partea PNL. Acum a schimbat barca si si-a luat canoe PLD ca astia sunt noi si nu sunt corupti si etc si etc. Dar daca ne intrebam de unde sunt cei de la PLD venit vom descoperi ca sunt resturile care nu au incaput la ciolaniada pe langa partidele mai mari. Si asa cu un partid mare si inca 5 partide satelit se umfla potul cel mare iar cei de rand fac mai departe ce au invatat sa faca inca de acum 50 de ani...SA SE DESCURCE SA SUPRAVIETUIASCA
Pai deci...cu cine votam?
Reply With Quote
Old 11-10-2007, 20:17
roxette's Avatar
Senior Member

Quote:
Originally Posted by AIWA View Post
Pai deci...cu cine votam?
deci , draga Aiwa nu stiu cu cine vrei sa votezi tu ...dar, lista candidatilor o poti gasi aici:
http://www.bec2007pe.ro/candidati.html

p.s. din cate stiu eu, pentru judetul Vaslui si implicit pentru Barlad pozitia cea mai buna este locul 8 - PSD - Gabriela Cretu care este actual europarlamentar si fost euroobservartor!

Cand tu razi, rad si eu.
Reply With Quote
Old 11-11-2007, 12:00
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Ahhh asta era..deci acum avem lista!
Sa ne apucam de studiu!
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules