Cladiri vechi - Page 2 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Bārlad > Bārlad > Fotografii

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 02-02-2006, 21:12
alro05 alro05 is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by wxdj
heheheeh ,,aveam o pretena in podeni ,,o conduceam pana la Podul Pescariei,nu aveam tupeu sa trec podu (de fapt mint nu aveam viza de UE )) .) ,in parc dupa ora 21.00 nu aveai curaj sa intri ,,shi bataile erau batai frumoase ,nu ca acuma ,vorba multa shi slogan-ul "Lasa ca te fac eu " !!!
Au fost diferite momentele bataliilor, dar si a campurilor de batalie. Se pare ca mai razboinici erau cei din Podeni care nu de putine ori foloseau si cavaleria(imprumutau caii carutasilor din zona), daca se implicau pe fronturi diferite si daca au ramas in priza .....atatia ani. Momentele prezentate de mine se desfasurau prin anii 60-64. Ehehei ce vremuri mai erau. Dar poate vom reusi sa convingem pe cei care mai au poze vechi sa le posteze,iar in cazul in care se vor aduna suficiente pentru un CD nu ar fi un lucru rau. Sau cine stie poate unii vor avea scurte filme din Barladul de odinioara.
Reply With Quote
Old 02-04-2006, 18:53
BlackIce BlackIce is offline
Banned

Send a message via ICQ to BlackIce Send a message via AIM to BlackIce Send a message via MSN to BlackIce Send a message via Yahoo to BlackIce Send a message via Skype™ to BlackIce

Cu tutungeria de peste strada a motelului Mielul Alb nu are nimeni o poza ??(intre piata si podul pescariei).Deacolo am inceput sa-mi iau tigari...off .Alaturi se primea sticle si borcane...da....si eu plecam cu tigari acasa
Reply With Quote
Old 03-19-2006, 21:58
amicul amicul is offline
Junior Member

cladirea de la poza 8 este langa biblioteca Stroe Beloescu , iar metalo-chimice este o cladire care se afla la cerbul de aur chiar cum faceai stanga din oras spre gara ,cel putin asa mi-aduc aminte cu tot respectul
Reply With Quote
Old 03-26-2006, 11:23
bishara bishara is offline
Junior Member

foto 4 fostul C.E.C.(actualul magazin art.optica)
Reply With Quote
Old 03-26-2006, 11:46
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

...

Quote:
Originally Posted by bishara
Foto 20 este de pe o stradela ce razbatea din str.Stamba ce se chema parca:Fagului(?)spre V.Alexandri(Cojocari),tot acolo era si o Sinagoga!cu str.V.Alexandri avem o imagine!
Old 03-27-2006, 21:10
phoenix phoenix is offline
Junior Member

Apelez la bunavointa dv de a ma ajuta sa gasesc o fotografie a casei bunicilor mei din Barlad astazi demolata de mult de comunisti, tot ce stiu e ca a fost pe undeva pe locul b-dului Republicii si a functionat un timp dupa nationalizare acolo spitalul de pneumoftiziologie (tbc). Va multumesc, ar insemna mult pentru mine. Phoenix
Reply With Quote
Old 05-10-2006, 23:26
fusion's Avatar
fusion fusion is offline
Junior Member

Arata mai bine barladu inainte..acuma toate cladirile sunt situate haotic ..ex. Cladirea din spatele renelului..ma rog daca patronul de la leo nu a gasit teren in alta pare
Reply With Quote
Old 11-14-2007, 22:20
fleurdelis fleurdelis is offline
Junior Member

Default Ce minunat!

Minunat ca se mai intereseaza cineva de Barlad! M-a apucat nostalgia uitindu-ma la pozele aste...stie cineva ce soarta mai are casa aceea frumoasa din statia de la spital care a fost gradinita de copii? Acolo mi-am petrecut primii ani de copilarie...
Reply With Quote
Old 11-15-2007, 19:00
morph3o's Avatar
morph3o morph3o is offline
Member

te referi la casa rosie? din cate stiu e in "plina" renovare pt a deveni sediul unei fundatii culturale(am uitat cum se numeste)
Old 11-15-2007, 20:05
Junior Member

Ah ce ma bucur! Ultima data cind am fost eu la Barlad era paraginita rau si cica-si facusera acolo culcus vagabonzi si caini...sper sa fie renovata cu gust!
Reply With Quote
Old 11-15-2007, 21:07
morph3o's Avatar
Member

mi-am amintit.fundatia se numeste "Academia Barladeana".momentan cred ca e mai paragita decat era cand ai vazut-o ultima oara pt ca se tot scoate din ea si e sustinuta de niste piloni de lemn.sper sa iasa ceva frumos
Old 11-15-2007, 21:42
morph3o's Avatar
Member

Am obtinut si eu cateva vechi imagini ale Barladului.Din nefericire sunt scanari ale unor vederi care au circulat prin toata tara asa ca nu sunt de cea mai buna calitate

Foto1: Fabrica de rulmenti
Foto2:Scoala normala
Foto3:Vedere din parc
Foto4:Vedere Generala
Foto5:Cinema Victoria
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rulmenti.jpg
Views:	427
Size:	16.3 KB
ID:	2695  Click image for larger version

Name:	scoala normala.jpg
Views:	494
Size:	24.6 KB
ID:	2696  Click image for larger version

Name:	vedere din parc.jpg
Views:	439
Size:	20.6 KB
ID:	2697  Click image for larger version

Name:	vedere generala.jpg
Views:	471
Size:	37.5 KB
ID:	2698  Click image for larger version

Name:	Cinema victoria.jpg
Views:	478
Size:	31.5 KB
ID:	2699  
Old 11-16-2007, 15:11
MAYDAY's Avatar
MAYDAY MAYDAY is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by morph3o View Post
mi-am amintit.fundatia se numeste "Academia Barladeana".momentan cred ca e mai paragita decat era cand ai vazut-o ultima oara pt ca se tot scoate din ea si e sustinuta de niste piloni de lemn.sper sa iasa ceva frumos
Casa Rosie va deveni Centrul Cultural "Eminescu" si nu sediul "Academiei Barladene" care are deja un sediu decent in incinta fostei Banci Agricole.
Old 11-16-2007, 15:32
morph3o's Avatar
Member

greseala mea
Old 11-18-2007, 21:46
Junior Member

Oau! Ce frumos! Fosta mea fradinita va deveni casa Eminescu! Asta da veste buna,,,abia astept sa vad ce-or sa faca! Sper ca Birladul va deveni ceea ce merita sa fie!
Reply With Quote
Old 11-27-2007, 20:30
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

a 4 a [pza este liceul Gh.Rosca Codreanu iar unde e parculetul ala verde in fata este acum spitalul TBC ... super poza/vedere ...ma impresioneaza casele cu grajduri de jur imprejur ... poza asta e superba .. si daca te uiti in decor iti dai seama cat de putin era construit ... se vede biserica de langa sc 5 ....superb ...
Old 03-16-2008, 13:27
dorian dorian is offline
Junior Member

Quote:
Originally Posted by djlyon View Post
Singura harta mai de Doamne-ajuta este una imensa, abia o cuprinzi daca desfaci bratele la maxim, ceea ce o face FOARTE greu de scanat. Nu zic ca nu as scana-o pana la urma, dar ultima "versiune" este tocmai din 1992..
si eu te stiam fotograf de profesie
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules