Primul joc pe care l-ati jucat - Page 3 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Jocuri > Jocuri

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 03-07-2006, 23:09
siad siad is offline
Junior Member

Primele jocuri le-am jucat pe un Atari800XL, apoi m-am delectat cu un Apple urmat de un Commodore64. C64 mi-a mancat multe, multe nopti. A urmat mult iubitul Amiga500 care pur si simplu m-a facut sa-mi inrosesc ochii in fata unui monitor rusesc zi si noapte. De la Amiga500 mi-a intrat in sange jocul ELITE din cauza caruia am inceput sa visez noaptea nave spatiale, pirati si comert spatial cu droguri ... . De la Amiga500 am trecut la 386 unde am facut turnee intregi de OMF impreuna cu prietenii. Cred ca fost cel mai indragit joc in doi, mult mai indragit decat Mortal Kombat care nu a reusit sa-l bata pe OMF in cercul nostru de jucatori. Dupa OMF a urmat SCREAM pe 486 care ne-a dat gata si l-am jucat cu sufletul la gura...! Au urmat cunoscutele DOOM, DESCENT si NFS2 care pur si simplu au fost superbe! Ca sa nu mai vorbesc de TEST DRIVE OFF-ROAD care a facut furori cu jocurile in 2 .... ! Din pacate n-am mai intalnit nici-un joc nou care sa ma atraga atat de mult, asa cum au reusit sa o faca cele enumerate mai sus, in ciuda faptului ca tind spre o asemanare vizibila cu realitatea! As fi totusi nedrept daca nu mentionez si WORMS = nopti intregi pierdute prin turnee in 2-6 jucatori pline de haz si umor !
Reply With Quote
Old 05-28-2006, 22:49
catalin's Avatar
catalin catalin is offline
Junior Member

Smile

si eu am jucat multe jocuri pe SINTEZ si chiar am avut o colectie de vreo suta de caste audio cu jocuri si alte programe (chiar mai am si acum citeva)
Pentru nostalgici va recomand emulatoarele de Z80 care se gasesc din belsug pe net.
Primul SINTEZ (ca am avut doua) il aveam conectat la un televizor cu lampi facu de mine din bucati si nestimparatul meu fecior (1 an) a vrut sa se joace si el si cind a tras de calc (era cu tot cu tastaura) a facut un scurt prin tv si a luat foc.
Interesul pentru calculator a fost asa de mare(1993-1994) ca am facut tot posibilul (am mintit-o si pe nevasta-mea) si mi-am cumparat altul pe care il am si in ziua de azi.
Am facut chair si citeva programele, in special utilitare pentru electronica, in BASIC
Reply With Quote
Old 05-29-2006, 07:01
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Totul exista si pe metropolitan
Emulator Z80 - http://download.barlad-online.ro/dow...e=pro&pro=1895
Toate jocurile de Spectrum - http://download.barlad-online.ro/dow...at&cat=4_04_01
Enjoy
Old 06-19-2006, 23:42
neXus neXus is offline
Member

Send a message via Yahoo to neXus Send a message via Skype™ to neXus

Primul joc pe care l-am jucat? Sincer nici nu mai tin minte. Era ceva cu viermi care se mancau intre ei, pe HC90 (ICE-Felix ). Tin minte ca imitam zgomotul produs de caseta atunci cand se incarca... ce vremuri
A urmat Bruce-Lee tot pe HC, si multe alte jocuri. Un an mai tarziu, am schimbat casetofonul cu o unitate de dischete de 5.25". Se incarca mult mai repede, dar a trebuit sa ma obisnuiesc sa nu mai scriu LOAD "", si sa scriu RUN "". Am mai avut contact cu Commodore 64, Sintez (nush cat), si primul meu calculator PC a fost in 1994, un 80386 la 40 Mhz (overclockat de mine la 60), si 8 MB RAM. HDD de 80, la care am adaugat unul de 400 mai tarziu. Intre timp s-au adunat calculatoarele. Am ajuns la un PC si trei laptopuri, un PDA si un mobil. Nu cred ca am evoluat rau
PE HC am invatat bazele programarii in BASIC, continuat pe 386 in varianta QBASIC, apoi am trecut la Pascal si C++

Last edited by neXus; 06-19-2006 at 23:44.
Reply With Quote
Old 06-20-2006, 15:07
twisted's Avatar
twisted twisted is offline
Senior Member

nexus parca erau IC-Felix nu ICE, anyway cum imitai mai zgomotul ala ca era absolut infernal pentru mine ?
Old 06-20-2006, 19:28
neXus neXus is offline
Member

Send a message via Yahoo to neXus Send a message via Skype™ to neXus

Aveam vreo 4 ani pe-atunci. Don't ask
http://www.felix.ro ICE Felix

Last edited by neXus; 06-20-2006 at 19:29.
Reply With Quote
Old 06-22-2006, 14:27
twisted's Avatar
twisted twisted is offline
Senior Member

my bad, aveai dreptate ...tot cam atat aveam si eu pe atunci daca nu putintel mai mult ...

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules