Adevarul - Barlad: Canicula, "stinsă" cu o baie bună la ştrand - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-05-2006, 09:25
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Adevarul - Barlad: Canicula, "stinsă" cu o baie bună la ştrand

Cum pentru sezonul la ştrand a īnceput numărătoarea inversă, acesta īncheindu-se pe data de 15 august a.c., locuitorii din Bārlad, amatori de plajă şi de voie bună, se īngrămădesc să prindă un loc bun, īncă de la primele ore ale dimineţii. De altfel, ştrandul este unul dintre locurile preferate ale bārlădenilor, mai ales că este şi singura bază de agrement autorizată. De ani buni, se află īn administrarea Sindicatului Liber din cadrul SC Rulmentul SA Bārlad, care nu a īntārziat să vină cu oferte atractive pentru cei dornici de relaxare.
Toader Ariton, liderul Sindicatului de la Rulmentul şi totodată cel care administrează ştrandul, a avut cāteva idei care au "prins". Pentru că mulţi dintre bārlădeni se īmpovărau de acasă cu ustensilele necesare pregătirii unui grătar, Ariton a instalat, īn incinta ştrandului, patru grătare. şi pentru că bārlădenilor le-a plăcut ideea, iar cozile la grătare nu se mai termină, pentru sezonul viitor s-a luat īn calcul amplasarea a īncă patru grătare.
"Practic, īntr-o zi caniculară, la ştrandul bārlădean pot fi numărate aproximativ 1.000 de persoane de vārstă adultă, aşa cum reiese din biletele vāndute la intrare. Īnsă dacă ar fi să-i numărăm şi pe cei mai mici membri ai familiilor, pentru care intrarea se face gratuit, evident, numărul celor care aleg să-şi petreacă weekendul la ştrand se dublează. Ne aşteptăm la un număr mare de vizitatori pānă la jumătatea lunii īn curs. După 15 august, oamenii preferă să strāngă banii pentru bālciul anual din septembrie şi, evident, īncep să se rărească. Īnsă, deocamdată, nu ne plāngem, pentru că ştrandul este plin şi suntem mulţumiţi", a afirmat Toader Ariton.
şi, ca timpul să treacă cu folos, bārlădenii au găsit metode de relaxare duble. Īşi aduc de acasă cărţi, table, şah şi remy, dar şi ziarele pe care nu au avut timp să le citească de dimineaţă. Bārlădenilor de toate vārstele le place, īn mod deosebit, să vină la ştrand şi pentru că apa se schimbă īn bazine īn funcţie de numărul de clienţi, aproape jumătate din apă fiind reīmprospătată zilnic.
La ştrand sunt angajaţi doi salvamari, pregătiţi să intervină dacă apare vreun incident neplăcut. Aceste măsuri suplimentare de securitate luate de administraţie au primit girul bārlădenilor: "Aici mă simt mai īn siguranţă. Nu vin zilnic, dar atunci cānd am timp mă īndrept spre ştrand. Apa este curată, au fost angajaţi salvamari, este curat, sunt amplasate coşuri de gunoi şi nu se poate īntāmpla nimic. Vin cu plăcere", confirmă Mirela Arhip, o clientă fidelă a ştrandului bārlădean.

http://www.adevarulonline.ro/2006-08...nd_193811.html
Old 08-05-2006, 18:21
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

E foarte CIUDATA treaba ..un ziar spune ca NU E NICI UN STRAND AUTORIZAT in judet...alt ziar spune ca este autorizat!

Care e adevarul?

Ca e apa curata?Da e curata...si acum un an si acum 2 ani era curata...cine nu crede ..sa vana sa vada ce am "cumparat" de la strand conform medicului "Statzi linistit..e de la strand..nu sintetzi singurul"
Reply With Quote
Old 08-06-2006, 20:34
dadosh's Avatar
dadosh dadosh is offline
Senior Member

am fost anul trecut la strand ...de 2 ori ca pregatire pt mare....
am facut o raceala suspecta...fiu'meu a facut pneumonie si apoi nepotu'
am amanat plecarea la mare cu 2 saptamani...(tratamente cu antibiotice..etc)...sotia intre timp si-a terminat concediu ..
anul asta nu am fost la strand ...dar prefer sa ma ard la mare decat sa-mi stric concediul iar
Reply With Quote
Old 08-07-2006, 15:37
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Dadosh itzi urez vreme frumoasa si distractie maxima!
Reply With Quote
Old 06-14-2007, 18:04
Zorro Zorro is offline
Junior Member

"In viata e ca in WC: rahatul pluteste la suprafata.-SirAlexIce"

ar fi trebuit sa sune asa:
"La strand e ca in WC:rahatul pluteste la suprafata.-Sir Toader Ariton"
Reply With Quote
Old 06-15-2007, 13:41
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Pai si ...dovada...o poza ceva...chiar si cu mobilu` de era facuta...era bine!
Reply With Quote
Old 06-15-2007, 19:29
Zorro Zorro is offline
Junior Member

asta-i buna ...altceva nu am de facut decat sa fac poze la rahatei

si apoi cati fac baie cu mobilu dupa ei?

iar cum stii apa este o problema ...doar daca cineva scoate apa din piatra seaca ca s-o mai schimbe....hmmmm i-a o proba de apa si trimite-o la un laborator ,rezultatul primit depaseste cu mult imaginatia lui Steven din Razboiul Stelelor.

Se spune ca are toate autorizatiile ok dar si aici stiti prea bine cum se obtin

Eu nu am nimic cu strandul dar daca se vor imbolnavi mai multe persoane acolo cine raspunde?.....

Pt.AIWA daca servesti o bere expirata i-o dai chelnerului in cap dar pentru o gura de apa bauta din bazin involuntar ce zici?..."s-a intamplat nu-i nimic,nu mor eu din atat"?
Reply With Quote
Old 06-15-2007, 20:21
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Daca romanul e nesimtit si se caca in apa strandului poti sa ai toate autorizatiile posibile si imposibile pentru ca le ai degeaba. Eu propun sa se monteze camere video subacvatice.
Old 06-15-2007, 20:32
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

sau dotare cu dopuri pentru gaurile de cur prea largi la intrarea in bazin ... sau .... stati acasa ...eu am fost anul trecut ..am facut doar plaja si am baut o bere la terasa ... daca vrei te poti uda la dusuri ...
Old 06-16-2007, 08:29
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Asa e..la faza cu telefonul...insa acum pe bune te ridici din bazin..mergi si te intorci cu telefonul si faci poza! Bine nu e si sigur daca ai cum face..eu de exemplu nu am camera la telefon!
In fine nu-mi pot inchipui cum poate un om sa se kace in apa Cata minte are ...cata educatie a primit? Asa face si acasa? se kaca in cada? Sau acasa foloseste solutia sugerata de Hocus -> DOPUL

In fine chestia cea mai ciudata este ca Luminita Costache directorul ASP declara ca a inchis toate strandurile din judet intrucat nu au aparatura speciala de filtrare si recirculare a apei iar strandul nostru merge bine mersi?De cealalta parte sint interese economice mari ale celui ce a "cumparat" crisma din zona ..si se stie ca respectivul nu se uita la bani cind e vorba de afacerea sa cat si seful de sindicat ce spune ca strandul ce-l pastoreste are autorizarea ASP!

Pai cine minte oameni buni?
- directorul de la ASP ce spune ca NU a autorizat
- liderul de sindicat ce spune ca ESTE autorizat

Azi (ieri de fapt) a mai venit un coleg ce a fost cu sotia la strand si la fel mi-a povestit ca nu prea a vazut el apa asa curata! Stiind ce am patit de la strand si cat de mult ma chinui sa scap..a preferat dusurile si micii stropiti cu bere(cam scumpi dar de..trebuie sa faca si patronul profit nu? )

Asa ca revenind la discutie traim in Romania si dupa cum se vede unu spune da...altu spune nu ...si poporul tace si inghite!

Avind in vedere seceta ... e explicabila lentoarea cu care se schimba apa in bazin! Daca va ginditi un pic...anu asta de la declansarea secetei si operatiunii "apa pentru Perieni" se face economie la apa si la udatul strazilor!Asa ca ..de unde atata apa pentru bazine!
Reply With Quote
Old 06-20-2007, 19:22
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

si cand te gandesti ca in capitala...au dat ordin ca fantanile arteziene sa functioneze non stop...strandurile la fel...apa schimbata zilnic cu certificat de calitate...

chiar si eu aveam ideea sa fie deschis strandul si noaptea....o terasa..un mic..lumini...baie...dar dupa vorbele lui aiwa...fara baie la barlad...
Old 07-20-2007, 15:20
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Acum cind caldura face hormonii sa miste..te asigur Adi ca e frumos sa mergi la strand ...te uzi un pic la dusuri si in reststai si te uiti sa vezi cine cu cine se mai "agatza" , ce cuiceriri a mai facut x sau y....si tot asa....
Asta ca sa nu mai spun de etalarea telefoanelor "cu muzica" sau sunatul de pe un "mal pe altu"
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules