Obiectiv de VS - SPIONUL - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 04-03-2006, 11:14
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default Obiectiv de VS - SPIONUL

Mare zarva si soc total in sedinta Consiliului Local Birlad de aseara: viceprimarul Adrian Solomon a fost demis pentru incompetenta. Cu o majoritate covirsitoare, dupa ce au fost convinsi de catre primarul Constantin Constantinescu, consilierii locali l-au mazilit pe Solomon fara nici o mila. Viceprimarul a fost atit de uluit, incit era cit pe ce sa izbucneasca in plins. Nu putea intelege cum de s-a intimplat asa ceva, cum a putut parintele lui spiritual sa-i infiga cutitul pe la spate, fara nici cel mai mic avertisment.
Motivele expuse in plenul sedintei au fost dintre cele mai grave. Consilierii au ramas stupefiati cind au aflat ca din vina lui Solomon nimic nu merge in oras. Primarul a enumerat nervos: gospodarirea lamentabila a orasului; dezastrul din pietele agroalimentare, unde sobolanii misuna printre gunoaiele de sub tarabe; amplasarea europubelelor in mod preferential (in special in zonele unde locuiesc amici si fosti colegi de scoala de-ai viceprimarului); atribuirea de arbusti si seminte de flori administratorilor de asociatii care sint membri PSD; esecul total in actiunea de stirpire a ciinilor vagabonzi; deturnarea fondurilor alocate ajutorului social pentru plata salariilor prietenilor pesedisti angajati in primarie, dupa instalarea lui in functie. Mai mult, Solomon a fost acuzat ca a obligat-o pe casiera primariei sa-i deconteze calatoriile cu taxiul pe care le facea pina la Caramidarie (unde locuieste), pina sa-si cumpere Chevroletul. In plus, i s-a pus in circa si dezastrul in care se afla RAGCL Birlad, desi nu prea e treaba lui.
L-a prins urmarindu-l la WC
De fapt, in spatele acestor motive sta ceva. Constantinescu a constatat ca viceprimarul lui preferat, pe care l-a si cununat, de altfel, il spioneaza zi lumina. La inceput, a crezut ca o face doar din curiozitate si ca unicul lui scop este sa mai invete cite ceva. Dar, a aflat cu surprindere, ca in spate este un adevarat complot. Solomon era infiltrat de sefii de partid, personal de Dumitru Buzatu, presedintele organizatiei judetene a PSD, si avea obligatia sa raporteze toate miscarile edilului-sef. Buzatu l-a insarcinat pe viceprimar cu aceasta misiune, deoarece nu avea incredere in Constantinescu. Acesta, dupa cum se stie, venea din PNL si era suspectat tot timpul de pesedisti ca-i va trada. In ochii pesedistilor, pericolul a crescut si mai mult dupa ce Titi a ajuns primar. S-au panicat de-a dreptul dupa ce acesta a inceput sa raceasca relatiile cu ei, refuzind sa le mai dea raportul cu privire la tot ce facea in primarie. Si nici bani la partid nu prea dadea.
Au fost mai multe semne ca Solomon il spioneaza pe Constantinescu. Uneori, in timp ce vorbea la telefon, Titi auzea cum viceprimarul ridica receptorul din biroul alaturat pentru a-i asculta convorbirile. Nu o data s-a intimplat ca Solomon sa dea buzna peste primar in timp ce acesta discuta cu vreo persoana importanta; nu exista ca Titi sa iasa din primarie, iar Solomon sa nu o descoase pe secretara - unde a plecat, cit sta, cu cine etc.
Mai grav, primarul a fost chemat de Buzatu, care l-a acuzat de incredintarea, cu intentie, a unor lucrari catre persoane neagreate de partid. Buzatu i-a sugerat ca stie toate detaliile licitatiilor si ca nu e cazul sa-si tina „profitul“ doar pentru el, fara a da ceva si la partid, sau celor care l-au propulsat in aceasta functie. Cum multe dintre faptele prezentate de Buzatu se intimplasera, Constantinescu s-a intrebat, pe buna dreptate, de unde stie seful lui de partid atitea detalii. Pina la urma, a descoperit: viceprimarul spiona si dadea raportul. Mai raminea sa-l prinda in flagrant. Asa ca i-a intins o cursa. Intr-o dimineata, a plecat cu mobilul in mina, vorbind, catre WC. Crezind, probabil, ca primarul are o discutie atit de importanta incit trebuia sa se duca departe de indiscreti, Solomon s-a luat tiptil dupa el. A trait rusinea de a fi prins cu urechea lipita de usa cabinei WC-ului, fata in fata cu un Constantinescu transfigurat de furie si de dezgust. Toata primaria a auzit atunci urletele primarului. Asa am aflat si noi de actiunea „Spionaj la primarie“.

„Oricum, toti oamenii, are sau n-are, plateste“

La Consiliul Local, Solomon a stat ca in fata plutonului de executie, implorind, parca, mila. A ascultat perplex acuzatiile, dar nu s-a gindit ca va fi poftit sa dea explicatii. Nici nu era pregatit pentru asa ceva. A incercat timid sa explice ca nu e asa de grav ce i se imputa, ca gunoaiele nu sint chiar peste tot, cum spune primarul, ca a mers cu taxiul foarte rar, ca nu e nimic ilegal in a da seminte si rasaduri prietenilor si ca pesedistii angajati in primarie sint oameni competenti. Mai greu i-a fost sa explice de ce nu a reusit stirpirea maidanezilor, invocind clementa pentru „nevinovatele animale“, cum le-a numit el. In incordarea care domnea, asistenta a izbucnit in ris. Pentru tinarul viceprimar a fost prea mult. L-au podidit lacrimile si a parasit incaperea.
Este o situatie fara precedent in administratia publica birladeana. Chiar si consilierii care au votat pentru demisia viceprimarului erau tulburati de cele intimplate.
„Imi pare rau de ce a patit baiatul asta, asa de tinar. Dar n-am avut ce face si s-a demonstrat inca o data ca intr-o functie importanta trebuie un om cu experienta. Sigur ca l-am sustinut pe primar, care stie mai bine decit noi cu ce se ocupa domnul Solomon. Am fost de acord cu toate motivele demiterii, mai putin cel legat de ciinii vagabonzi, care sint si ei niste fiinte vii si nevinovate“, a spus, tulburat, Valeriu Costachescu, consilier PSD.
Toader Neagu (PRM) a intervenit fara sa il intrebam: „Oricum, toti oamenii, are sau n-are, plateste. Sint persoane care are si masina, are si bani si au fost in situatia asta. Pentru fapta si rasplata. Scrie in Codul fiscal“.
Corneliu Plesu, consilier PD, a taiat in carne vie: „Eu vedeam de multa vreme, cu ochiul liber, ca orasul e prost gospodarit. Am spus-o si am s-o mai spun. Era prea tinar. E timpul ca locul sa-i fie luat de un membru al PD. Om serios, cu etate si ma ofer voluntar. Birladenii merita“.
Tita Chiru, desi poza in afectata, a turuit repede: „Un barbat ca domnul Constantinescu stie ce face. Nu se compara cu un copil neexperimentat. Asa sint barbatii: duri, dar drepti. Eu dupa acest criteriu ii aleg“.
Tania Chiriac, consilier PNL, a afirmat ca, desi nu a avut la mapa de sedinta expunerea de motive pentru mazilirea lui Solomon, este intru totul de acord cu observatiile primarului: „Stiu din surse sigure ca Solomon a calatorit in exces cu taxiul, iar plata se facea periodic de la casieria primariei. Acum, ca are permis de conducere, daca-si mai ia si atestat, ma ofer sa-l angajez la firma mea de taximetrie. Sa se sature de taxiuri“.
Ionita Chirila (PSD) a inceput sa ne explice ca aceasta criza poate fi depasita usor daca va prelua el fotoliul lasat liber de Solomon, intrucit faptul ca a fost viceprimar in legislatura trecuta il recomanda: „Eu stiu mai multe decit el si decit altii. Ii promit domnului Constantinescu ca nu am sa-l spionez niciodata. Ba poate sa ma spioneze el pe mine ca nu am nimic de ascuns. Mi-am ridicat vila in ochii contribuabililor, mi-am schimbat Dacia cu o masina mai bengoasa tot la vedere, deci sint transparent“.

„Un om nacajit“

Cum era normal, am vrut sa stim si parerea „victimei“. Am batut cu rezerva la usa biroului lui Solomon. Nu am auzit nici un raspuns, asa ca am intrat. Era acolo. Cu coatele sprijinite pe birou, cu capul intre palme. Privea fara tinta si nici nu a observat ca sintem acolo, pina nu am vorbit. Zadarnic a incercat sa-si monteze o masca. Era afectat. Pina la urma, i-am smuls citeva vorbe: „Nimic din ce s-a intimplat nu este legal. Un om nu poate fi la discretia toanelor cuiva care vorbeste ziua ce viseaza noaptea. Stiam ca primarul e cam ciudat si face tot felul de lucruri bizare, dar sa ma considere, peste noapte, incompetent, e prea mult. Nu am fost mustrat sau sanctionat niciodata. Nu mi s-a retinut din salariu niciodata. Dimpotriva, spunea peste tot ca sint un tinar care promite, o speranta a politicii. Sint sigur ca in spate e altceva si voi afla ce“.
El a subliniat ca va pleca imediat la Bucuresti pentru a-l informa pe seful sau suprem de partid, Mircea Geoana, despre cele patite. Mai mult, se va adresa si instantei.
L-am intrebat daca, pastrind proportiile, vede vreo paralela intre mazilirea lui si cea a lui Adrian Nastase, la fel de brusca. Ne-a raspuns: „Categoric. Cei mai buni nu au cum sa fie pe placul adversarilor, de orice fel: dinauntrul sau din afara partidului“. (Florin RADU)

http://www.obiectiv.ro/vaslui/index....ails&ids=10053
(Editia de Sambata, 01 Aprilie 2006)
Old 04-03-2006, 18:24
farfui's Avatar
farfui farfui is offline
Senior Member

m-am uitat inca odata la data, am sperat sa fie de pe 1 aprile postul.Pacat.
Old 04-03-2006, 19:18
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Pai articolul este de pe 1 Aprilie, scrie jos
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules