Ce este Craciunul pentru tine? Urari de Craciun! - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Life

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-19-2005, 22:16
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Default Ce este Craciunul pentru tine? Urari de Craciun!

As vrea sa vad ce inseamna CRACIUNUL pentru fiecare dintre voi nu de alta dar comunitatea forumistica barladeana e destul de diversificata atit ca varsta cat si ca pareri/impresii!

Pentru mine, Craciunul e o speranta ca anul ce va veni va aduce ceva bun as putea spune ca este cea mai frumoasa sarbatoare. De Craciun, mereu ma simt copil ( si asta cred ca subliniaza faptul ca uneori pe masura ce acumulezi ani...dai in mintea lor ) De Craciun ma bucur nespus de mult sa impodobesc bradul (mai am pe la batrini si acum globuri inca de cand eram mic), imi place sa fie zapada si sa ies sa ma tavalesc prin ea, imi place mirosul de sarbatoare din casa (cetina, sarmale, cozonac...etc.), imi place place sa merg la batrini si sa privesc focul in soba (inca mai exista o soba ce merge cu lemne si nu cu gaz-stau la casa), imi place sa fac bilanturi si sa sterg din memorie tot ceea ce a fost rau in lungul unui an. Si pe linga toate astea imi place sa stau alaturi de cei mai buni dintre cei mai buni prieteni!

Tuturor forumistilor barladeni le urez SARBATORI FERICITE si LA MULTI ANI CU SANATATE! Uite si un mic CADOU MUZICAL din partea mea!
Sa fiti iubiti si fericiti!
Reply With Quote
Old 12-19-2005, 22:38
hyperion hyperion is offline
Junior Member

Default cracunul ... ce a fost sau ce este

acu intr-un exces de pesimism dupa o noapte nedormita si si cateva zile busite aiurea pot sa spun despre craciun ca a ajuns doar un pretext de a sta degeaba, a manca bine si a cheltui bani (fiecare cu ce-l doare) . din pacate craciunul ca si revelionul ca si restul sarbatorilor traditionale a fost mult comercializat ... obiciurile da a pune cadouri sub brad de a da nush ce daruri de paste in numele nush carui iepuras is destul de recente si in opinia mea mea si cu mici exceptii mi se par chiar ipocrite. in fine nu prea are rost sa amintesc istoria bradului de craciun sau a altor "datini si obiciuri" ... va spun doar atat ... oferiti de craciun putina dragoste ... si evitati sa fugiti ca disperatii prin magazine dupa cadouri doar pt ca va e frica in afara turmei

__________________________________________________ ____________
viata-i grea, da trece
Reply With Quote
Old 12-20-2005, 04:31
farfui's Avatar
farfui farfui is offline
Senior Member

frumoase ganduri...

Il cheama Ionutz. E orfan si fiindca nu mai poate sta mult timp la casa de copii ca deja are 18 ani, munceste pe ici pe colo. Pe bani de nimic, la "patroni" care isi bat joc de el. E platit cu farfurii de mancare, cu paine, cu bere, cu adidasi vechi. Munceste pana de revelion ca "acum e loc". Are mainile precum coaja unui copac dar e fericit ca are de munca. De Craciun spera ca "o fata de la camin" va iesi cu el in oras, asa ca strange ban de suc deoarece pizza e scumpa. Craciunul pentru el e zi de colindat. Imi spune ca are mult de umblat, ca are multi la care a muncit si spera sa stranga cat mai mult. Imi mai spune ca ii pare rau dar se grabeste ca nu a mancat nimic de dimineata si il doare stomacul... Se departeaza, apoi se intoarce si-mi striga Sarbatori Fericite si zambeste sincer. Mie imi vine in minte Andersen cu a lui fetita cu ale ei chibrituri...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Generatia PennyMarket.jpg
Views:	436
Size:	95.0 KB
ID:	239  
Old 12-22-2005, 11:11
nightwish's Avatar
nightwish nightwish is offline
Junior Member

Craciunul, inseamna pentru mine familie. Inseamna ca dupa multa vreme ne adunam toti si ne aducem aminte de copilarie, impartasim toti aceleasi sentimente in jurul bradului, primim si daruim. Privesc bucuria pe chipul celui/celei de-alaturi de mine cand deschide un cadou, emotia, surprinderea bucuria......

Asta e cu partea sentimentala. In restul timpului, abia astept sa plec la munte de Revelion.
Reply With Quote
Old 12-22-2005, 11:36
lucia_lia2000 lucia_lia2000 is offline
Junior Member

Pana acum un an mi-am "pacalit" baiatul care are acum 13 ani, ca Mos Craciun exista: anul trecut m-am gandit ca totusi e prea mare si ca se va face de ras daca va sustine in fata prietenilor faptul ca mosul exista. Trebuie sa va spun ca sarbatorile Craciunului nu mai au insa acelasi farmec... Insa remarca fiului meu merita tinuta minte: "Cum, mama, atatia ani m-ai minciunit ca Mos Craciun exista? Si eu care ceream o gramada de cadouri si tu mi le cumparai... Eu credeam ca chiar este un mos care mi le aduce moca"... Craciunul... e o sarbatoare frumoasa, un prilej de a te bucura de bucuria celor dragi atunci cand le oferi cadouri, un prilej de a-i multumi lui Dumnezeu pentru tot ceea ce ti-a oferit timp de un an. Pacat ca traditia a inceput sa nu mai fie respectata din cauza saraciei si a lipsei de timp. Ma refer aici la faptul ca multi au uitat ca bradul se impodobeste in ajunul Craciunului. Iar restul, cei mai multi, o duc la fel de greu si in aceste zile, ca in tot restul anului. Si, inca ceva: ma intristeaza faptul ca cei cu stare isi aduc aminte sa ajute abia acum... in tot restul anului nu au timp sa miluiasca pe nimeni, nu au timp sa-l "cumpere" pe Dumnezeu ajutand saracii...In fiecare an de ceva timp, vad aceeasi chestie: ingramadeala celor care au de a fi filantropi... Iata de ce, Craciunul nu mai are farmecul pe care il avea in copilarie...
Reply With Quote
Old 12-24-2005, 21:01
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Pentru toti forumistii barladeni!
http://www.felicitari.net/De_Craciun__--i809.html
Reply With Quote
Old 12-25-2005, 00:59
bobyc's Avatar
bobyc bobyc is offline
Member

Craciun fericit si multa sanatate tuturor celor de pe forum!
Reply With Quote
Old 11-22-2006, 15:28
Kent Lung Kent Lung is offline
Banned

Quote:
Originally Posted by farfui
frumoase ganduri...

Il cheama Ionutz. E orfan si fiindca nu mai poate sta mult timp la casa de copii ca deja are 18 ani, munceste pe ici pe colo. Pe bani de nimic, la "patroni" care isi bat joc de el. E platit cu farfurii de mancare, cu paine, cu bere, cu adidasi vechi. Munceste pana de revelion ca "acum e loc". Are mainile precum coaja unui copac dar e fericit ca are de munca. De Craciun spera ca "o fata de la camin" va iesi cu el in oras, asa ca strange ban de suc deoarece pizza e scumpa. Craciunul pentru el e zi de colindat. Imi spune ca are mult de umblat, ca are multi la care a muncit si spera sa stranga cat mai mult. Imi mai spune ca ii pare rau dar se grabeste ca nu a mancat nimic de dimineata si il doare stomacul... Se departeaza, apoi se intoarce si-mi striga Sarbatori Fericite si zambeste sincer. Mie imi vine in minte Andersen cu a lui fetita cu ale ei chibrituri...
Frumoasa poveste .. ai fi putut totusi.. in spiritul craciunului.. sa ii oferi tu insuti o pizza.. daca el nu isi permite.. k.. sa fim seriosi.. nu te poti plange ca nu ai ... sau nu aveai atunci .... fetita cu chibrituri.. da.. frumoasa poveste.. sa speram ca Ionut nu va pati acelasi lucru... sa fie ucis de o fantasma .... sper sa ii fie bine....

Imi aduc aminte.. eram copil.. stateam pana tarziu .. uneori dormeam in sufragerie.. doar-doar il vad pe mosu.... dar niciodata nu reuseam sa il vad.. acum.... stiu cine imi punea cadourile sub brad... Craciunul.. pt mine reprezinta.. o perioada a anului... cand incerc sa fiu vesel.. imi place sa vad orasul impodobit cu beculete multicolore.. din pacate ... anul asta nu il voi vedea.. si.. cine stie cand il voi revedea.... imi placea sa ma plkimb noaptea.. cand toata lumea era in casa... sa ma plimb singur pe strazile luminate... sa merg prin zapada... imi aduc aminte.. anul tecut... impreuna cu Flipper (un foarte bun prieten) .. si Silviu.. ne-am asezat in mijlocul strazii in zapada.... apo am inceput sa aruncam cu bulgari unii in ceilalti... corect .. nu mai suntem copii.. dar .. jocurile sunt intotdeauna bine-venite .. apoi... pe la 4.30 AM .. mi-am sunat iubita si am iesit in gradina sa facem om de zapada.. a fost super.. uite.. asta inteleg eu prin craciun.... veselie...

Last edited by Kent Lung; 11-22-2006 at 15:33.
Reply With Quote
Old 11-22-2006, 18:58
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon
Exclamation

Quote:
Originally Posted by farfui
frumoase ganduri...

Il cunosc pe IONUT , a invatat la Gr. Industrial cu mine , eram colegi de palier . Il cunosc foarte bine , in timpul pauzelor statea pe hol si desena portretele noastre sau picta ceva deosebit , este foarte talentat si destept.

De craciun cand vin in romania , cine doreste sa incercam sa il ajutam cu ce se poate ! Nu cred ca pitza il va incanta foarte mult sau hainele ii va aduce fericirea indeosebita. Are NASII in germania care ii trimit lunar bani si haine pentru a se ingrij , la randul lor banii ii sunt furati de catre tiganii din camin.
Fiindca majoritatea de pe forum va considerati oameni de valoare a barladului, oameni instariti , cunoscuti si cu bani , cred ca ar fi bine daca se poate sa il ajutam pe ionutz cu un loc de munca.
Nu incerc sa va bag pe gat cu fortza dar voi daca ati fi in locul lui ce ati face si cum vatzi descurca stiind ca toate sunt scumpe IN romania.
Sunt sigur ca va fi cel mai fericit OM daca il vom gasi ceva de munca. ( ceva , orice )

Last edited by ombladon; 11-22-2006 at 19:00.
Reply With Quote
Old 11-23-2006, 17:19
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member
Nick anterior: NOUTATI

Send a message via Yahoo to hocus Send a message via Skype™ to hocus

tare Farfui ... pe bune ...iar mie nu-mi place craciunul exact din cauza lu' Andersen si a acelei povesti care o ascultam pe pick-up cand eram mic ...recomand sa cititi si voi si poate il intelegeti si pe Ionut http://www.parinti.com/Fetita_cu_chi...ntpid-166.html
Old 11-23-2006, 17:47
ILoveLyons ILoveLyons is offline
Banned

Si uite asa, kent, cu clona lui, a redeschis subiectul cu ionutz, de mult timp inchis.................. deci, pana la urma, kent nu este un insensibil. Kentule ... iar ai luat ban ma?¿? )
Reply With Quote
Old 11-23-2006, 18:15
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

lol ilovelyons e clona lui Kent ca am verificat si se lauda singur pe aici e dus cu capul asta e ip ul 82.158.36.xxx de pe care a postat si acelasi IP cu care a vb cu mine pe mess

Last edited by ticabd; 11-26-2006 at 16:28.
Reply With Quote
Old 11-24-2006, 14:29
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to supy

Ma dor ochii de cate ori am citit faza asta cu "lol ilovelyons e clona lui Kent ca am verificat si se lauda singur pe aici"!!!
------------
Craciunul pentru mine este singura sarbatoare in care nu-mi vad parintii zambind... sora mea cea mai mare a murit exact in prima zi de Craciun!
------------Urari de Craciun?!
Sa strangeti in jurul vostru oameni de valoare,care stiu sa va aprecieze si sa va valorifice asa cum meritati!Sa aveti in suflet lumina,bucurie si liniste!Sa fiti fericiti pentru ca al vostru Craciun sa fie unul fericit!

CRACIUN FERICIT! TUTUROR
Old 11-24-2006, 21:13
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

ai un ochi de schimb in avatar ...foloseste-l ....pe mine ma dor ochii de cate ori ma uit la bec si nu ma plang , prefer sa nu ma mai uit ... comentariu tau e acid si nu intru in amanunte ...oricum nu ai nici o sansa sa ma starnesti la mai mult de atat ...deci prefer sa inchei subiectul aici ...chiar daca dai o replica nu voi mai replica eu ....ca sa fie punct
Old 11-24-2006, 23:18
niga4lif3 niga4lif3 is offline
Senior Member

noutati, sa stii ca nu e cred ca a fost un comentariu acid, pentru ca si eu am zarit pe nu stiu cate threaduri faza asta, poate ar fi trebuit sa faci thread nou pe tema asta...

craciunul pentru mine inseamna familie, parinti, fericire....
Old 11-24-2006, 23:18
niga4lif3 niga4lif3 is offline
Senior Member

p.s.: prin asta nu am vrut sa te starnesc, ci doar sa confirm ce a zis si supy
Old 11-25-2006, 02:20
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

ok va dau dreptate sa va multumiti .... imi cer scuze ca v-am scos ochii dar am avut senzatia ca e cam penala faza
Old 11-25-2006, 18:46
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to supy

Quote:
Originally Posted by NOUTATI
ai un ochi de schimb in avatar ...foloseste-l ....pe mine ma dor ochii de cate ori ma uit la bec si nu ma plang , prefer sa nu ma mai uit ... comentariu tau e acid si nu intru in amanunte ...oricum nu ai nici o sansa sa ma starnesti la mai mult de atat ...deci prefer sa inchei subiectul aici ...chiar daca dai o replica nu voi mai replica eu ....ca sa fie punct
A fost doar o "constatare" care n-avea nici macar cea mai mica tenta de a fi acida!E cazul sa te superi asa de la o simpla constatare?!
Old 11-26-2006, 12:39
hocus's Avatar
hocus hocus is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by NOUTATI
ok va dau dreptate sa va multumiti .... imi cer scuze ca v-am scos ochii dar am avut senzatia ca e cam penala faza

DECI SCUZE SCUZE SCUZE ...
Old 11-26-2006, 13:27
uni_uni's Avatar
uni_uni uni_uni is offline
Senior Member

as avea un job pt ionutz,destul de urgent!(pt luni sau martzi,27-28 noiembrie)
farfui,daca il poti contacta te-as ruga sa-l trimiti la studio!ms anticipat!

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules