Cadavru gasit in Dambovita - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Generalităţi > Life

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-02-2010, 11:10
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to supy
Default Cadavru gasit in Dambovita

Miercuri 28.07.2010 a fost gasit plutind pe Dambovita(la Podul Grozavesti) de catre niste pescari,corpul neinsufletit si in stare de putrefactie al unui tanar cu varsta cuprinsa intre 20-30 ani.Acesta a fost transportat la Institutul de Medicina Legala Bucuresti pentru a se stabili identitatea si cauza mortii tanarului.Dupa indelungi cercetari,cei de la IML si criminalistica au luat legatura cu familia decedatului pentru a se deplasa la Bucuresti in vederea recunoasterii tanarului.S-a descoperit ca tanarul se numea Banceanu Calin-Doru,avea 25 ani,nascut in Barlad Jud.Vaslui si domiciliat in Bucuresti,sector 6.In urma necropsiei,medicii legisti au descoperit cu stupoare ca tanarul nu murise innecat ci,a murit in imprejurari suspecte si apoi aruncat in Dambovita pentru a se considera ca este vorba de un caz de suicid!In data de 29.07.2010,dupa ce familia a confirmat identitatea lui,au pregatit cele de trebuinta pentru a fi adus in Barlad-Jud.Vaslui unde urma sa fie inmormantat.Corpul i-a fost depus la capela Bisericii Sf.Mina din Barlad pe data de 29.07.2010 ora 20:30.Pe data de 30.07.2010 ora 13:00, Banceanu Calin Doru a fost condus pe ultimul drum de familie,rude si nenumarati prieteni cu regretul in suflet ca nu au aflat ce i s-a putut intampla!Asteapta cu totii si acum,indurerati si inca socati de tragicul eveniment sa i se faca DREPTATE pentru ca sufletul lui sa se poata odihni acolo sus printre ingeri!Cei ce au urechi,sa auda strigatele disperate ale celor ce l-au iubit din toata inima si sa ia atitudine pentru a descoperi cine a putut provoca atata suferinta atator zeci de oameni care au participat la inmormantarea lui!Nu ramaneti indiferenti!Ganditi-va ca el ar fi putut fi fratele,varul,sotul,copilul sau prietenul vostru!

P.S.De mentionat faptul ca tanarul a fost dat disparut pe data de 26.07.2010 cand sora si iubita acestuia au descoperit faptul ca el nu a mai ajuns de la servici.El ar fi trebuit sa ajunga acasa pe data de 26.07.2010 pana in ora 2:00 acesta lucrand in tura de noapte.Si as dori sa mai precizez ca data decesului este 27.07.2010!Multi se intreaba ce s-a putut intampla de pe data de 26.07.2010 cand a disparut si pana pe 27.07.2010 cand a decedat!

Last edited by supy; 08-02-2010 at 11:24.
Reply With Quote
Old 08-03-2010, 08:31
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Dzeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote
Old 08-03-2010, 09:34
OhMyGod OhMyGod is offline
Member

Trist ce sa zic , parerea mea ar trebui schimbate legile armelor si munitiilor , ar trebui facute mai accesibile .
Reply With Quote
Old 08-04-2010, 12:16
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

MI L-AR ADUCE INAPOI O ARMA?Ce sa faci cu o arma?Nici sa te aperi nu poti!Daca esti o fire slaba de inger,faci pipi pe tine pana scoti arma sau pana reusesti s-o incarci!

Nimic nu mai e sigur in ziua de azi!Traiesti cu speranta ca cineva te apara:justitia,familia sau poate Dumnezeu dar in fond,esti pe cont propriu si te rogi ca disperatul sa mai prinzi macar o zi alaturi de cei dragi.Daca ai prins-o,inseamna ca ai avut bafta;daca nu,inseamna ca asa a vrut Dumnezeu insa nimeni nu zice ca mai sunt NEBUNI care umbla pe strazi si cum li se pune pata pe unu',il omoara fara sa se gandeasca ca acel om n-a facut nimic nimanui.Mai bine s-ar omori intre ei.Sunt apti de orice cruzime si nimeni nu-i vede...politia fuge prima in cazul in care vad macar 2 oameni ca se cearta sau isi impart cateva perechi de palme/pumni.
Bine ca apar atatia politisti pe banda rulanta cica,sa aiba cine sa ne apere!Nebun sa fie cel ce crede ca mai poate avea baza in politie!!!Eu m-am lamurit demult...nu trebuia sa se mai intample si aceasta tragedie;din pacate insa,s-a intamplat si chiar as vrea sa vad cat de repede se va misca ancheta!As vrea sa vad cat de repede il prind pe cel care a putut sa ia viata acestui minunat om pe care l-am iubit si-l vom iubi cu totii pentru totdeauna!

Dumnezeu sa te odihneasca,sa te ierte si sa ne ajute sa-ti facem DREPTATE!
Old 08-04-2010, 18:36
Member

Ce faci cu o arma ? glumesti nu ?
Nu stii cat de mult poate intimida o arma , in majoritatea cazurilor nici nu trebuie sa o folosesti , e cea mai buna arma de aparare .
Politia sa te ajute ? hahaha mai ales cea comunitara , astea sunt niste gasti mai mari , care te controleaza cum vor ei si iti impun niste reguli .
Totul in lumea asta se bazeaza pe profit , sa luam un exemplu farmaciile , si sistemul general al sanatatii , sunt medicamente care costa de zeci de ori mai mult decat costul de productie , in special cele pentru cancer etc.
Nu l-am cunoscut nici nu stiu despre cine e vorba , RIP .
Reply With Quote
Old 08-05-2010, 15:25
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Nu sunt adepta armelor,brutalitatii,violentei si cruzimii!Dar vreau ca cel vinovat sa fie prins cat mai repede si sa plateasca pentru fapta comisa!
M-a intrebat de curand o persoana apropiata ce as face daca mi-ar fi adus in fata mea cel vinovat de abominabila crima... "eu daca as fi in locul tau,l-as strange de gat".Nu,pentru ca-i iau toate pacatele...mai degraba sa plateasca pentru fapta comisa;probabil l-as intreba doar de ce a facut acest lucru,ce motiv intemeiat a avut de a procedat astfel...in nici intr-un caz nu l-as strange de gat.Sa traiasca cu remuscarile si cu imaginea tuturor celor ce-l vor dispretui si a autoritatilor care,sper eu,il vor pedepsi aspru!

Last edited by supy; 08-05-2010 at 15:30.
Reply With Quote
Old 08-05-2010, 16:25
Member

Aspru ? In cel mai rau caz cativa ani de inchisoare .
Meanwhile in China mai mult ca sigur pentru o crima asemanatoare primea pedeapsa cu moartea.
Reply With Quote
Old 08-06-2010, 10:41
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Sa putrezeasca in inchisoare!!!Tre' sa fii animal ca sa privesti un om in ochi si sa-l omori!
Old 08-06-2010, 12:24
Member

Sorry to break it down for you..dar oamenii sunt animale .
"The Hominidae (anglicized hominids, also known as great apes[notes 1]) form a taxonomic family, including four extant genera: chimpanzees, gorillas, humans, and orangutans."
Reply With Quote
Old 08-06-2010, 18:19
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Imi pare rau pt tine dar eu merg pe varianta crestineasca/biblica!Nu gandesc stiintific ci,biblic chiar daca la liceu am absolvit profil real chimie-biologie!
Old 08-06-2010, 19:56
Member

Trist atunci ce sa zic fiecare crede ce vrea n-am nici o problema daca tu crezi ca pamantul e patrat , are 6000 de ani , si oamenii sunt facuti din pamant
Whatever makes you happy.
Reply With Quote
Old 08-07-2010, 00:09
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

"Din pamant esti facut si cand mori,in pamant te vei intoarce!"

Daca te tragi din maimuta,urangutan si cimpanzeu atunci de ce nu mananci non-stop banane?De ce nu te bati cu pumnii in piept puternic si urli ori de cate ori vezi/auzi ceva?Cand mori esti bagat in posteriorul unei maimute pt a te intoarce la viata sub o alta infatisare?

Poate ca am exagerat cu...fazele de mai sus dar,cred in ce scrie in Biblie...chiar daca n-oi fi eu o sfanta!

Multumesc pt "whatever makes you happy"!

Stie cineva pe unde ar trebui sa mai postez "cadavru gasit in Dambovita"?As vrea sa "impulsionez" cumva autoritatile sa se miste mai repede pt a afla cu exactitate ce s-a intamplat!
Old 08-08-2010, 14:54
Member

Quote:
Originally Posted by supy View Post
"Din pamant esti facut si cand mori,in pamant te vei intoarce!"

Daca te tragi din maimuta,urangutan si cimpanzeu atunci de ce nu mananci non-stop banane?De ce nu te bati cu pumnii in piept puternic si urli ori de cate ori vezi/auzi ceva?Cand mori esti bagat in posteriorul unei maimute pt a te intoarce la viata sub o alta infatisare?

Poate ca am exagerat cu...fazele de mai sus dar,cred in ce scrie in Biblie...chiar daca n-oi fi eu o sfanta!

Multumesc pt "whatever makes you happy"!

Stie cineva pe unde ar trebui sa mai postez "cadavru gasit in Dambovita"?As vrea sa "impulsionez" cumva autoritatile sa se miste mai repede pt a afla cu exactitate ce s-a intamplat!
Nu stiam ca maimutele/urangutanii si cimpanzeii mananca non stop banane Si eu as manca , pacat ca ingrasa , se pare ca stii multe despre apes , din pacate nimic din ce zici nu e adevarat .

Raspunul desigur , nu e unul usor de asta majoritatea sunt religiosi , pentru ca ofera un raspuns simplu , GOD DID IT !
Din fericire , nu traim acum 1000 de ani , si daca chiar te intereseaza raspunsul il poti gasi usor , cu dovezi desigur .

Hai sa incerc sa-ti explic desi subiectu asta m-a interesat putin , si bineinteles daca nu eram nascuti in romania il invatam din clasa a 4a.
"Evolution is the change in the inherited traits of a population of organisms through successive generations.After a population splits into smaller groups, these groups evolve independently and may eventually diversify into new species. Ultimately, life is descended from a common ancestory through a long series of these speciation events, stretching back in a tree of life that has grown over the 3,500 million years of life on Earth."

Cand spun ca maimuta ne e neam , asta nu inseamna ca acum 6000 de ani noi ne-am schimbat , INSTANT din maimuta in OM , e foarte stupid , totul sa intamplat in decursul a milioane de ani .
Acum tu sa vii si sa-mi spui ca omul din pamant vine , iti dai seama cat de retardat suna , cand sunt stiinte adevarate si descoperiri ( scheleti etc.) .

Desi lista e prea lunga , daca chiar te intereseaza cauta si singura.

-Subfamilia Homininae
* Homo ( Homo – immediate ancestors of modern humans ) ~2.5 mil ago
# Homo habilis†
# Homo rudolfensis†
# Homo ergaster†
# Homo georgicus†
# Homo erectus†
# Homo cepranensis†
# Homo antecessor†
# Homo heidelbergensis† 600,000 - 400,000 years ago ~
# Homo rhodesiensis†
# Homo neanderthalensis† 600,000–350,000 ~ ago
# Homo sapiens ( OAMENII . )
Desigur , cranii , ani de cercetare , dovezi , sunt pentru toate .

Anyway , cam offtopic dar deh daca vrei poti face alt thread unde o sa incerc sa-ti explic mai bine .
Reply With Quote
Old 08-08-2010, 21:39
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Ok,geniule...lasa-ma pe mine sa fiu retardata!OMULE,SA-TI FIE CLAR CA STIU PREA BINE CHESTII DIN ASTEA STIINTIFICE...MA REPET DAR O FAC DOAR PT A INTELEGE SI TU O CHESTIE:AM ABSOLVIT CHIMIE-BIOLOGIE SI CREDE-MA CA MI-A PLACUT PROFILUL ASTA REAL CA DACA NU-MI PLACEA NU ABSOLVEAM DELOC LICEUL!PE MINE MA INTERESEAZA DOAR ACEST THREAD!!!SI,TE ROG EU,NU TE MAI OBOSI SA-MI EXPLICI CA NU E CAZUL CA INTELIGENTA TA SA SE RISIPEASCA ASA IN VAN...ITI PROPUN SA SCRII O CARTE BAT PARIU CA O VOR CITI INTELIGENTI CA TINE NU RETARDATII CE CRED IN BIBLIE !Lasa-ma frate sa zac in prostia mea si cu necazurile mele nu mai sta atat sa-mi calculezi IQ-ul ca-ti pierzi timpul de pomana....probabil e sub zero si n-are rost sa ocupi atata spatiu in thread-ul asta incercand sa-mi explici ca n-am neuroni!

Pace tuturor si...stiinta sa fie cu tine,FIULE!!!

Last edited by supy; 08-08-2010 at 21:44.
Reply With Quote
Old 08-24-2010, 21:41
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

"In perceptia noastra oamenii nu mor deodata , ci raman invaluiti intr-un fel de aura a vietii care nu are nici o legatura cu nemurirea , ci care ne face sa continuam sa ii avem in gandurile noastre in acelasi fel ca atunci cand erau in viata.Este ca si cum ne-am gandi ca ei sunt intr-o calatorie in strainatate."
Marcel Proust
Old 08-28-2010, 00:01
cipD's Avatar
cipD cipD is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to cipD

Am ramas masca ! Condoleante
Reply With Quote
Old 08-28-2010, 13:15
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Permite-mi sa "te consolez" pt replica:"am ramas masca!"---NU ESTI SINGURUL!Inca mai continuam sa ramanem masca pana si noi,cei din familia lui!Multumim!In rest,chiar nu-mi gasesc cuvinte de multumire tuturor celor ce ne-au fost aproape si au incercat sa ne incurajeze pentru a depasi aceste cumplite clipe;fie printr-un sms,fie prin pura lor prezenta!Conteaza sa simti ca ai pe cineva cu 2 umeri disponibili!Uneori nici aia nu sunt suficienti...pentru ca nimic nu ne poate oferi consolarea...din nefericire!
Old 09-24-2010, 08:13
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

NE DESPART DOUA LUMI

Ma invart de cateva ore pe aici,printre cei patru pereti ai camerei mele si nu-mi gasesc macar o clipa de liniste asa ca, ies grabita fara o directie anume.Strabat un drum dureros;e acel drum fratioare catre casa ta de sus.Nici sa-ti aprind o lumanare sau sa-ti mangai crucea nu-s in stare.Poate iti stric odihna insa,e important sa-ti spun cel putin,ca toate acestea dor si nu stii cat.Totul se invarte,in mintea si inima mea,in jurul orei in care am aflat ca te-ai dus.Mi-e greu sa cred ca n-ai mai prins un apus,n-ai mai zambit la un nou rasarit,n-ai mai alergat printr-o ultima ploaie,n-ai mai ras de felul meu copilaros de-a ma supara...n-ai mai apucat sa ne strangi pe toti in brate,macar pentru ultima oara.
Fiecare clipa petrecuta aici la mormantul tau imi aduce dezamagire si disperare;e destul de dureros ca nu-ti pot fi alaturi...ne despart doua lumi si nu pot decat sa-ti port de grija aici,in lumea in care am ramas,pierduta fara tine.
Haide fratioare cu mine acasa,la parintii si fratii nostri,caci inima mea nu vrea sa te lase aici;s-a saturat ca in fiecare zi sa ramana fara speranta de a te mai vedea vreodata.Vino,caci niciodata nu mi-am imaginat ca voi fi atat de singura fara tine si ma frang cand stiu ca in inima mea n-a mai ramas nimic de cand te-ai dus.
Inca nu m-am invatat sa traiesc fara tine!Am pierdut totul; as lua-o usor de la inceput dar nu stiu de unde sa incep,acum cand totul s-a sfarsit.Dorinta asta nebuna de a te revedea a devenit obsesie pentru ca as vrea macar o data sa-ti mai spun "te iubesc Canutz si abia astept sa ne revedem"!Stiu ca ma auzi din mormantul rece si intunecat;stiu ca ai vrea sa-mi fii alaturi si sa ma iei cu tine dar,ne despart doua lumi.
Iti dau un sarut tremurand pe cruce si-o ating usor cu mana parca tematoare de a nu-ti deranja somnul lin.Ma indrept catre iesirea din cimitir usor,sperand ca vei veni din urma mea si ma vei bate strengareste pe umar sa merg cu tine la o plimbare asa de brat,cum ne plimbam odata.Intorc privirea,tulburata parca de un zgomot de pasi grabiti dar nu esti;corpul imi plange dupa o ultima imbratisare si un sarut gingas de "ramas bun" pe obrazu-mi strabatut de lacrimi.
Au inceput si norii sa te planga dar nu fug de lacrimile lor;vreau sa le-astern pe umerii mei,sa le port cu mine caci simt ca-mi apartin.Ajung acasa la parintii nostri,casa in care am crescut noi cei patru frati.Iti amintesti camera parintilor in care ne furisam sa cautam cadourile pentru zilele noastre de nastere sau de sarbatori?Dormitorul in care dormeam noi fetele iar voi veneati si ne intindeati coditele impletite de mama,iar apoi ne auzea tata ca miorlaiam si ne pedepsea pe toti patru?Sufrageria din care tu si fratele tau faceati discoteca?Bucataria in care gatea mama cu drag tot felul de bunatati?Iti amintesti jocurile noastre copilaresti?Mi-e tare dor sa mai fim copii,sa fim iarasi patru,sa ne vedem macar de sarbatori cu totii.Mi-e dor si doare ca ne despart doua lumi.
Ii gasesc pe mama si pe tata in camera lor uitandu-se in gol si-mi fac aparitia ca un clovn angajat pentru o serbare la gradinita.Ii pup,le zambesc,ii iau cu glume si tot felul de intamplari haioase,cica sa-i mai fac sa uite de durere insa,stiu ca nu-i pot face sa rada in hohote asa cum ii faceai tu sa rada.Orele fug ca nebunele si trebuie sa plec.Ii pup,le urez "noapte buna,somn usor si vise placute"(vechea noastra formula pe care ne-am pastrat-o din copilarie,mai stii?).
Ies pe usa casei lor cu inima stransa de durere ca raman singurei dar,stiu ca maine ma duc iar pe la ei si-i scot macar un pic din vitrega durere.Merg cu pasi domoli,nu vad chipuri,nu vad cladiri;sunt doar eu cu gandurile mele.Cat incerc sa lungesc drumul catre camera in care eram cand am aflat dureroasa veste dar,tot acolo ajung.Imi arunc privirea pe pozele asezate ca un altar;sunt poze cu tine fratioare...poze in care de cele mai multe ori ma strangeai in brate si ma sarutai fin pe obraz.Cu atat am mai ramas;poze,amintiri si cateva filmulete pe care le-am facut de cate ori veneai la parinti.
Vreau sa plang ca nu mai pot rabda,asa ca eliberez cateva lacrimi care o iau la fuga pe obrajii mei si apoi ma opresc;e tarziu si trebuie sa te odihnesti si tu.Te rog sa ma ierti,nu vreau sa te fac sa suferi,acolo sus printre ingeri.Ma bag usor in pat si incerc sa adorm.Daca tot ne despart doua lumi,macar somnul nu ne va desparti.Ne aduce impreuna in vis si as vrea sa fiu cu tine dar...nu pot.Poate acolo ti-e mai bine,poate macar acolo oamenii sunt mai buni,poate macar acolo esti linistit.Noi nu vom fi nicicand...nu ne vom gasi linistea si fericirea cate zile vom avea de trait pentru ca ne despart doua lumi: o lume in care pacatuim (acolo unde stam si te plangem) si una in care ne spalam de pacate (acolo unde ai ajuns si te rogi la Bunul Dumnezeu).
Te vom iubi mereu,o sa ne fie vesnic dor de tine si nu te vom uita niciodata.Acum,te rog sa dormi linistit!Noapte buna,somn usor si vise placute,Canutz!
__________________________________________________ _______________________
Randuri scrise cu durere si regrete eterne,in amintirea fratiorului meu pe care l-am pierdut (desi mi-e greu sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai este printre noi).

Last edited by supy; 09-24-2010 at 08:21.
Reply With Quote
Old 11-12-2010, 13:51
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

Pasi uitati
de Alina la 4 noiembrie 2010 la 14:39

Sub un cer intunecat imi gasesc dorinta de a pasi la un drum necunoscut catre o plaja lipsita de lume.Mi-am dat intalnire cu Dumnezeu caci vreau sa-mi amintesc pana unde ma vor duce pasii vietii;poate am gresit o cale sau poate mai multe cai.
Marea se agita si un aer rece imi loveste fata ca si cum m-ar primi intr-un rand de palme.Plec capul,ma opresc si exact cand am oftat cel mai tare,am simtit o mana usoara atingandu-mi umarul stang.Imi intorc privirea surprinsa,usor speriata si-L vad.
Raman impietrita pentru ca nu credeam sa vina atat de repede,ca mai am de asteptat,insa a aparut la pasul 27.Are o privire trista care ma face sa ma doara pana si ultimul os din intregu-mi corp.Plec privirea iarasi si indraznesc sa-I vorbesc,gandindu-ma ca nu poate sta o zi intreaga dupa mine,iar daca va fi sa ma intorc,mai am destul drum de parcurs si curand se innopteaza.
-Doamne,Te rog din tot sufletul sa ma ierti.Imi cunosc toate pacatele;chiar si pe cele nestiute le marturisesc Tie,intru iertarea lor.Fiecare pas al meu a lasat in urma cate un pacat pe care il regret si cu lacrimi amare incerc sa-l spal insa,nu reusesc sa-ndrept nimic.Stiu ca nu-ti sunt straine pentru ca,de fiecare data ai pasit alaturi de mine si ai incercat sa ma scoti catre calea cea buna.De multe ori ai fost nevoit sa ma porti pe brate in momentele dificile din mica mea calatorie dar,spune-mi ce pot face pentru a schimba totul din rau in bine?!Ma dor prea tare picioarele si simt ca nu mai pot pasi pentru ca am strans multe rani pe corp si in suflet.Nu ma plang dar,vreau sa stiu cat mai am de mers sau macar cand am sa pot face o pauza pentru ca am mers in continuu si ma tem sa nu fi gresit vreo cale de ma simt de parca,cu fiecare pas al meu,drumul devine si mai lung.Si tot inmultindu-se pasii,greselile si durerile mele,ma gandesc tematoare ca n-ai sa ma mai poti duce pe brate prea mult.Spune-mi,te rog,si voi incerca sa-mi fortez intreaga-mi fiinta in continuarea drumului pana cand voi gasi locul de sosire.Atunci,oasele mele vor gasi in sfarsit linistea si pauza de odihna!
Dumnezeu ridica indignat din sprancene si-mi zice:
-Crezi ca-ti pot spune?Te-am ajutat sa treci prin furtuni,greutati,necazuri si de fiecare data promiteai ca vei fi un om mai bun insa cand faceai pasii,nu ti-ai indreptat gandurile macar o data spre a-Mi multumi pentru toate cele cate am facut pentru tine.Acum vrei sa stii cati pasi mai ai de facut?Continua-ti drumul ca inca nu ti-am construit linia de sosire.Paseste,insa ai grija fata mea,pasii acestia sa-i faci cu rost si gand bun.Sa nu crezi ca acest drum are vreo scurtatura!Si inca ceva:uita definitiv pasii astia si porneste de la zero.Pe acesti 27 de pasi ti-i las deoparte iar abia cand vei ajunge la o linie de sosire,abia atunci cand vei crede ca ai gasit linistea,va trebui sa muncesti pentru a reusi sa-i stergi sau sa-i transformi intr-un lucru bun.Ramai cu bine si nu uita ca mereu iti voi fi alaturi si te voi purta pe brate cand n-ai sa mai poti pasi pentru ca iubesc pe toti copiii mei,indiferent ca sunt cei mai buni sau cei mai pacatosi.
Ridic privirea-mi scaldata in lacrimi si incerc sa-i explic ca nu mai vreau sa mai pasesc pentru ca nu sunt un bun calator din moment ce nu stiu unde am pornit si nici unde trebuie sa ajung.Ma uit de jur imprejur si-n zare dar nu-L mai vad.Ma incumet sa pasesc dar genunchii ma lasa prada pamantului.Deschid ochii si-L simt cum incearca sa ma ia pe brate insa,ma pierde asa cum pierzi firele de nisip printre degete.C-o ultima suflare reusesc sa rostesc cateva cuvinte:
-Iarta-ma,Doamne dar sunt prea pagana si nici macar nu sunt in stare sa-mi construiesc de una singura linia de sosire.Astept aici si am sa lupt cu mine pana voi reusi sa ma ridic dar,Te rog din toata inima,pune pe cineva sa-mi faca locul caci nu merit sa mai am vreun drum,locul meu nu-i pe aici,nici incredere nu mai am in mine,in fortele mele ca pasii pe care-i voi face ma vor purta ca un om bun.Nu cred ca mai poti face ceva din mine Doamne si chinui prea multe suflete in jurul meu ca sa mai merit cativa pasi in plus.
Dar Dumnezeu n-a mai vrut sa mai ramana cu mine...mi-a zis doar sa-mi continui drumul,sa-i iert pe cei pe care sunt suparata,asa cum si El m-a iertat de atatea ori cand am gresit,si-a disparut invaluit intr-un bland mister.
Ma ridic,genunchii si-au revenit asa ca inaintez si ma rog in gand sa nu ma scape Dumnezeu din bratele sale cand voi avea nevoie de El si sa ma intareasca sa pot trece peste toate lucrurile rele,sa n-am cunostinta decat de fapte bune si intelepciune.

Last edited by supy; 11-12-2010 at 13:55.
Reply With Quote
Old 12-24-2010, 23:48
supy's Avatar
supy supy is offline
Senior Member

In prag de sfanta sarbatoare
de Alina la 5 decembrie 2010 la 15:57

A inceput sa apara magia pentru multi copii,din toate colturile lumii ce inca mai stiu ce e bucuria.Ninge,si prin proaspetele si lucitoarele troiene de zapada,alearga copiii si parintii,grabiti sa caute cadouri frumoase pentru cei dragi,in pragul sfintelor sarbatori de iarna.
Se intalnesc,cu mic cu mare,sa-si ureze din toata inima si cu o caldura sfanta,ganduri bune pentru anul ce vine in curand.Care mai de care,incepe sa-si incropeasca un plan,in prag de sarbatoare,si sa scrie Mosului Nicolae si Mosului Craciun,cam ce si-ar dori sa primeasca in dar.
Imi amintesc cu draga inima si cu lacrimi in ochi ca,nu demult,asa faceam si eu:aduceam cate un cadou fratilor,surioarei si parintilor mei,si asteptam cu nerabdare sa vad ce-mi va aduce Mosul,indiferent care din ei.Ma bucuram pana si daca primeam o simpla bomboana,eram fericita ca s-a gandit si la mine cineva drag.Si ma jucam in mormanul de zapada,faceam si om de zapada,si ingerasi...impodobeam bradutul cu globuri,stelute,ingerasi si Mosi Craciuni micuti...cantam colinde din inima si ma emotionam cumplit cand imi vedeam parintii plangand la gandul ca si ei au fost copii dar,n-au avut parte nici macar de un bradut,daramite de sarbatori de iarna petrecute cu drag in familie.
Uneori ma durea tristetea din ochii lor si,desi stiam ca au trecut prin multe necazuri in vietile lor,eram atat de egoista incat,voiam sa fie ai mei de sarbatori;sa fie fericiti cu mine,sa cante pentru mine asa cum cantam eu pentru ei;sa rada pentru mine,asa cum le radeam eu lor.
Mintea mea nu voia sa priceapa ca e greu sa fii adult.Am mai crescut si totusi,sufletul mi-a ramas ca de copil.Aceleasi asteptari le aveam de la parinti:sa le vad luminita din ochisorii lor si sa-i simt fericiti ca au primit de la copiii lor,macar cate un cadou micut,simbolic.Se bucurau saracutii de ei dar,tot cu lacrimi in ochisori.Mi-am dorit ca atunci cand voi fi mai mare,sa reusesc sa fac ceva maret,ceva minunat,care sa le stearga permanent tristetea din sufletelele lor mult prea chinuite, si cam asta si-au dorit si fratiorii mei,si surioara.Am luptat noi,copiii lor,sa-i facem mandri ca au asa copii si au fost,o perioada,destul de multumiti de noi.Erau impacati cat de cat cu gandul ca macar noi avem o viata frumoasa,oriunde ne-am afla.Acum sunt adult si ma doare sa realizez faptul ca mi-am pierdut o parte din sufletul de copil si ca parintii nostri nu ne mai vor in vietile noastre ci,in viata lor pentru ca le este teama sa nu ne piarda definitiv,asa cum s-a intamplat sa te pierdem pe tine,fratioare.Si-acum ninge afara,iar copiii alearga bucurosi prin zapada;impodobesc cu totii casa,geamurile si bradutii si canta colinde sfinte in apropierea sarbatorilor de iarna insa,eu nu le mai vreau.Nu mai vreau nici zapada,nici bradut,nici colinde,nici ingerasi pe zapada.Le dau pe toate in schimbul catorva ani in plus alaturi de tine,sa fim iarasi impreuna.Stau cuminte,nu cant,nu ma bucur,nu topai prin zapada si nu mai fac ingerasi pentru ca-mi doresc doar acel inger care mi-a topit inima cu dor si durere,cu lacrimi si tacere.Acel inger care mi-a lasat doar poze si amintiri arse.Acel inger care uneori imi ridica moralul indiferent cat de suparata eram si care ne certa cand disperam din chestii marunte ce ni se pareau adevarate tragedii.Azi nu mai suntem asa,ingerasule!Am invatat sa ne schimbam!Vom fi asa cum vrei tu,numai sa vii,sa fii aici cu noi.Si eu voi fi asa cum vrei,promit!Voi fi sau nu voi mai fi...voi face tot ce-mi ceri tu,numai sa te intorci la noi si sa ne inveti din nou ce inseamna acea calda si sfanta magie a sarbatorilor de iarna.Acum raman cu fulgii de nea plini de puritate si-mi pun o dorinta catre fiecare stea de pe minunatul cer;aceeasi dorinta arzatoare de a mi te aduce in prag de sfanta sarbatoare!Te rog,Doamne si pe Tine si pe Mos Nicolae si pe Mos Craciun:aduceti-mi fratele inapoi!
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules