MTV Europe Music Awards 2005 - Bārlad Online Forum
Bārlad Online Forum  

Go Back   Bārlad Online Forum > Generalităţi > Muzică

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-04-2005, 02:22
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default MTV Europe Music Awards 2005

Best Male - Robbie Williams

Best Female - Shakira

Best Group - Gorillaz

Best Rock - Green Day

Best Hip-Hop - Snoop Dogg

Best Alternative - System of a Down

Best Song - Speed of Sound (Coldplay)

Best R&B - Alicia Keys

Best Pop - Black Eyed Peas

Best Album - American Idiot (Green Day)

Best New Act - James Blunt

Best Video - Believe (The Chemical Brothers)

Best UK Act - Coldplay

Free Your Mind Award - Bob Geldof
Old 11-04-2005, 10:20
AIWA's Avatar
AIWA AIWA is offline
Senior Member

Best Group - Gorillaz
Poate reusesti sa faci captura la prestatia holografica!
Reply With Quote
Old 11-04-2005, 10:54
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Am captura dar nu o pot pune aici din motive de copyright.
Holgramele au iesit super, m-am uitat indelung la ele, erau incredibil de reusite, am zis ca e nu in direct sau..
Old 11-05-2005, 07:03
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Voltaj maxim la Premiile MTV

Green Gay, Coldplay si Gorillaz, printre laureatii de anul acesta

Voltaj a castigat titlul la categoria „Best Romanian Act”, la cea de-a 12-a editie a „MTV Europe Music Awards”, care s-a desfasurat joi noapte la Lisabona. Trupa condusa de Calin Goia a reusit sa adune cele mai multe voturi din partea telespectatorilor MTV, care au desemnat trupa castigatoare dintre cele cinci nominalizate: Voltaj, Parazitii, Morandi, Akcent si DJ Project.
„Este o experienta deosebita sa fii pe aceeasi scena alaturi de nume mari ca Shakira, System of a Dawn, Alicia Keys si sa fii intervievat in culise alaturi de Foo Fighters! Ne dorim ca acest trofeu sa fie urmat si de altele asemenea!”, ne-a declarat ieri Calin Goia, inca emotionat. Cu acest premiu, Voltaj se alatura seriei artistilor romani care au castigat in anii trecuti: Ombladon si Raku, Animal X si AB4, laureatii editiilor 2004, 2003 si 2002 a premiilor MTV Europe Music Awards.

Green Day, inca doua premii MTV

Trupele Coldplay si Green Day (acestia din urma au primit sapte premii si la editia de anul acesta a „MTV World Music Awards”) au luat doua premii fiecare, iar Gorillaz a fost desemnat „cel mai bun grup”. Green Day a primit Premiul pentru cel mai bun grup rock si, de asemenea, Premiul pentru cel mai bun album, iar Coldplay a luat Premiul pentru cea mai buna performanta din Marea Britanie si Irlanda si pentru cel mai bun cantec pentru piesa „Speed of Sound”.
Trupa britanica Gorillaz a fost desemnata „cea mai buna formatie”, obtinand trofeul in fata rivalilor de la Coldplay, Green Day, Black Eyed Peas si U2.
Desi mai era nominalizata la alte patru categorii, Gorillaz nu a mai castigat si alte premii. „Cea mai buna formatie si noi nici macar nu existam”, au comentat membrii trupei, referindu-se la faptul ca Gorrilaz a evoluat pe scena intr-o formula inedita, ca holograme 3D.
Premiul pentru „cea mai buna artista” a fost adjudecat de Shakira, spre marea ei surpriza. „Nu ma asteptam sa castig, asa ca nu am un discurs pregatit”, a spus in ea in portugheza. Robbie Williams a obtinut premiul pentru „cel mai bun artist” la putin timp dupa ce a interpretat ultimul sau single, „Tripping”, si a dedicat distinctia mamei sale.
Desi nu a castigat niciun premiu, Madonna a fost marea vedeta a decernarii premiilor MTV Europe de la Lisabona. A impresionat inca de la inceputul spectacolului, cand a iesit dintr-un glob stralucitor imens, pentru a canta in premiera noul ei single, „Hung Up”, de pe albumul „Confessions on a Dancefloor”.

Cel mai bun album: Green Day, „American Idiot”
Cea mai buna trupa rock: Green Day
Cel mai bun grup: Gorillaz
Cel mai bun videoclip: The Chemical Brothers, Galvanise
Cel mai bun artist hip-hop: Snoop Dogg
Cel mai bun artist R&B: Alicia Keys
Cel mai bun debut: James Blunt
Cel mai bun grup pop: Black Eyed Peas
Cea mai buna artista: Shakira
Cel mai bun artist: Robbie Williams
Cea mai buna piesa: Speed of Sound, Coldplay
Cea mai buna performanta din Marea Britanie si Irlanda: Coldplay

( http://www.expres.ro/divertisment/?news_id=202267 )
Old 11-05-2005, 07:16
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Cotidianul - Un miliard de telespectatori au urmarit premiile MTV

Un om din sase a urmarit joi seara cea de-a 12-a editie a MTV Europe Music Awards. Ca de obicei, ceremonia, organizata in acest an la Lisabona, a abundat in ironii, de data aceasta calul de bataie fiind Madonna (foto). Robbie Williams, intrat pe scena in urma cintaretei, s-a intrecut in laude: „Este fantastica. E o veritabila legenda. Si nu-mi vine sa cred cit de bine arata la 89 de ani“. Tot cu referire la Madonna, prezentatorul Sacha Baron-Cohen, cunoscut mai bine sub numele de Ali G, a comentat ca i se pare „foarte curajos din partea MTV sa aduca pe scena un travestit“. Cistigatorii serii au fost Green Day si Coldplay, care si-au insusit cite doua distinctii, pentru „cel mai bun album“ si „cea mai buna formatie rock“, respectiv pentru „cea mai buna melodie“ si „cel mai bun artist din Marea Britanie si Irlanda“. Trupa britanica Gorillaz a fost „cea mai buna formatie“. „Cel mai bun cintaret“ este, pentru a treia oara, Robbie Williams, iar „cea mai buna cintareata“ - Shakira. Organizatorii si-au intors privirile si catre romani, respectiv catre trupa Voltaj, care s-a impus in fata contracandidatilor Akcent, DJ Project, Morandi si Parazitii. • (M.H.)

( http://www.cotidianul.ro/index.php?id=2703&art=5521 )
Old 11-08-2005, 07:52
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Voltaj s-a temut de Parazitii la gala MTV

Calin Goia spune ca publicul voteaza, iar Parazitii au si ei multi fani

Voltaj s-a intors de trei zile de la Lisabona, unde joi s-au decernat Premiile MTV Europe. Castigatori ai categoriei „Best Romanian Act”, cantaretii spun ca au ramas impresionati de modul in care decurg lucrurile in showbizul international si ca nu le-au picat bine glumele la adresa romanilor.

EVZ: Care e diferenta intre Premiile MTV Romania si Premiile MTV Europe?
Calin Goia: In primul rand ca se investesc mult mai multi bani. Apoi, artistii invitati la spectacol. Daca la noi vin cativa artisti internationali, de un anumit nivel, acolo au fost numai superstaruri. E o mare diferenta si in ceea ce priveste organizarea. La Lisabona a fost un staff de o mie de oameni si fiecare artist, inclusiv noi si alti est-europeni, avea un om care se ocupa de el. La scara nationala, spectacolul MTV-ului romanesc a iesit bine. Insa ceea ce se intampla la nivel european este impresionant.

Cum v-ati simtit cand s-au facut glume pe seama romanilor?
Ne-a picat destul de prost, desi ne-a surprins sa auzim pe cineva vorbind in romana pe scena. Nici nu stim daca era actor sau vreun roman din Portugalia. A zis ceva despre faptul ca se va scumpi curentul, chestii din astea comuniste. Umor MTV...

Ce v-a impresionat cel mai mult?
Ca acolo, intr-adevar, se lucreaza la nivel profesionist. De la oamenii care se ocupa de organizarea show-ului, pana la artisti. Madonna, de exemplu, a avut repetitii la ora 1.00 noaptea. Desi sunt artisti foarte mari si au renumele pe care il au, sunt profesionisti. N-o sa auzi niciodata „Sunt Madonna si nu ma intereseaza”.

La Lisabona ati mers voi si Cheloo de la Parazitii. Lucrul acesta ar putea naste suspiciuni ca se stia deja castigatorul.
Am auzit deja niste vorbe, ca au castigat oamenii cu bani. Noi am aflat la fata locului ca am castigat „Best Romanian Act”. In plus, toti cei nominalizati au fost invitati la Lisabona. De ce n-au venit, e treaba lor. Noi am fost nominalizati si acum doi ani si ne-am dus la Edinburgh, desi atunci n-am castigat.

Credeti ca meritati premiul?
Poate peste un an n-o sa mai tina minte lumea ca am castigat noi. Premiul e mai mult al fanilor, ei au votat. Iar lumea voteaza artistul, brandul. Daca era sa ne temem de cineva, aceia erau Parazitii, pentru ca sunt o trupa veche, sunt un nume pe piata romaneasca si au foarte multi fani.

Premiul e un pas spre o cariera internationala?
E o carte de vizita pentru noi, ca si nominalizarea de acum doi ani, insa nu stiu cat poate influenta o viitoare cariera in strainatate.

Ati cunoscut oameni importanti din showbizul international?
Nu prea ai cum sa cunosti producatori. Poate la petrecerea de dupa premii, insa anul acesta a facut si Madonna o petrecere si toata lumea importanta s-a dus acolo. La petrecerea MTV-ului, unde am fost noi, n-au venit nume mari, cu exceptia finlandezilor de la The Rasmus. Noua ne-a luat interviu, la covorul rosu, Skin, de la Skunk Anansie, care e VJ.

( http://www.expres.ro/divertisment/?news_id=202573 )
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules