EvZ - Armata nu mai este obligatorie! - Bârlad Online Forum
Bârlad Online Forum  

Go Back   Bârlad Online Forum > Generalităţi > Mass-Media > Mini revista presei

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-23-2006, 08:43
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default EvZ - Armata nu mai este obligatorie!

Cei din urma "racani" au fost incorporati la unitatea de pompieri din Bacau.

Ultimii tineri care sunt obligati sa faca armata au fost incorporati, in cursul acestor zile, la unitatea de pompieri din Bacau. Peste noua luni, cand soldatii vor iesi pe poarta unitatii, armata romana va beneficia doar de serviciile profesionistilor angajati pe baza de contract.

„Nu vor beneficia de clementa”

Unitatea de pompieri este singura din judetul Bacau care mai inroleaza militari in termen. In curte, tineri speriati, inca imbracati in haine civile, trag dupa ei valize mari de lemn.

Cateva zeci de recruti asteapta spasiti ordinele superiorilor, fara sa stie ce urmeaza sa se intample cu ei sau cum va fi viata de pompier.

Primul lucru pe care il au de facut racanii este „Alocarea la drepturi”. Pe scurt, toti viitorii pompieri ajung pe mana comisiei de primire, unde sunt verificati inca o data din punct de vedere medical si psihologic, dupa care primesc echipamentul militar.

Urmeaza intrarea intr-un program de initiere care dureaza cinci zile si va avea, de asemenea, cinci etape. La inceput, recrutii vor avea parte de o prezentare a „traditiei de lupta”.

Cu alte cuvinte, un mic istoric al pompierilor de la origini si pana in prezent. Urmatoarele etape constau in familiarizarea soldatilor cu tehnica si dotarile pompierilor, precum si cu cel mai de pret bun al unitatii, drapelul de lupta.

Initierea se termina cu inceperea instructiei pentru juramant si cu prezentarea armelor.

Locotenent-colonelul Catalin Buftea, cel care se ocupa de recruti, are sarcina sa-i invete sa lucreze si sa-si petreaca timpul liber ca o echipa.

„Ca ultimi recruti, ei nu vor beneficia de clementa. Viata lor se va schimba, fiindca programul li se va schimba mult fata de cel din civilie. De exemplu, trezirea este la ora sase si stingerea la ora 22.00. Aici nu mai mananca lumea cand vrea, ci la ora fixa”, a declarat lt.-col. Buftea.

Armata „de placere”

Ultimii militari in termen din Bacau au venit din toate colturile judetului. Si chiar daca s-au aratat destul de speriati de rigorile care ii asteapta, ei spera intr-un stagiu militar usor.

Mai mult, unii ar vrea sa ramana la pompieri si dupa finalizarea stagiului, ca militari angajati. „Nu-mi este frica de foc si sper sa nu am probleme.

Daca se poate, o sa si raman sa lucrez la pompieri, ca am auzit ca au salarii bune. Chiar daca o sa ma trezesc eu la sase dimineata, n-o fi foc”, spune Ion Ciobanu, viitor soldat pompier.

Ultimii incorporati vor avea cel mai scurt stagiu militar de pana acum, doar sase luni, pentru ca de la anul stagiul nu va mai fi obligatoriu.

Catanie cu parfum de celebritate

In Garnizoana din Bacau a functionat, pana la sfarsitul anilor ‘90, o unitate destinata ofiterilor in rezerva, UM 1184, unde au facut stagiul militar mai multe figuri cunoscute din lumea politicii, afacerilor sau a artei.

Actorul George Mihaita este unul dintre cei care au facut armata la Bacau. „Pot spune ca aveam un statut special, fiindca eram deja cunoscut, mai ales din filmele de razboi ale lui Nicolaescu.

Armata am facut-o abia la 32 de ani fiindca am tot amanat-o, din cauza spectacolelor”, a declarat Mihaita. Si Mircea Baniciu a trecut, ca militar in termen, pe la Bacau, dar la 33 de ani.

„Trebuia sa fac armata inca din 1975, dar m-am tot fofilat, fiindca aveam spectacole si turnee la care nu voiam sa renunt. Tot la Bacau trebuia sa faca armata Adrian Paunescu, iar cu un an inaintea mea a fost acolo Laszlo Bölöni”, a spus Mircea Baniciu.

http://www.evz.ro/article.php?artid=263048
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules