Bārlad Online Forum - View Single Post - EvZ - Atentie, se trage cu urechea!
View Single Post
Old 06-02-2006, 09:41
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Default EvZ - Atentie, se trage cu urechea!

Accesand un anumit site poti sa citesti o mica parte din conversatiile auzite in Capitala.

Conversatie in tramvaiul 34: "Ba, ai auzit de Napoleon? asta a fost cel mai mare imparat din lume". "Si ce folos, ba? A murit ca un prost!" "Si ce? Crezi ca tu o sa mori ca un destept?" Sau: "Noaptea Muzeelor, la Antipa. O mamica striga din sala alaturata la fetita ei de 6-7 ani: "Vino sa ti-o arat pe prietena lu' taica-tu!". Fetita: "Ce?". Mamica o ia de mana si, mergand catre sala cu pasari din Romania, ii explica: "Sa o vezi pe prietena lu' taica-tu!". Fetita, privind catre multimea de vizitatori: "Unde? Unde?". Mamica ii arata o cotofana impaiata."

Nu sunt bancuri, sunt doar franturi de conversatie auzite zi de zi prin Bucuresti. Zeci de astfel de miniconversatii pot fi citite, in timpul liber, pe overheardinbucharest.ro, site lansat in urma cu o luna de doua prietene: o stu-denta si o masteranda la Facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, Andreea Retea si Flavia Zablau. Site-ul este deschis spre colaborare tuturor celor care, vrand-nevrand, trag cu urechea la ce vorbesc oamenii de langa ei.

Ideea, la o bere "La Motoare"

Ideea site-ului www.overheardin bucharest.ro a plecat de la Andreea, internauta declarata.
"Am descoperit overheardin newyork.com si mi-a placut la nebunie ideea. In aceeasi seara, la bere, pe terasa "La Motoare", i-am zis Flaviei: "Uite ce site dragut am gasit!". Si-am zis amandoua: "Oau, ar trebui sa avem si noi asa ceva pe Bucuresti!"", povesteste studenta.

Zis si facut. In cateva secunde s-au hotarat sa faca site-ul pentru Capitala. A doua zi, pagina functiona si chiar avea postate cateva mesaje, "chestii auzite in autobuz". Nu a trecut multa vreme si feed-backul a aratat ca lumea vrea sa citeasca "ce se aude" si pe strazile din Targoviste, Iasi, Cluj, Timisoara, Brasov, Sibiu, Constanta, Campulung-Muscel si Targu-Mures.

Politica editoriala: fara obscenitati

Pe overheardinbucharest.ro poate scrie oricine are disponibilitatea de a trage cu urechea in tramvai, autobuz, metrou sau in oricare alte locuri din Bucuresti. Site-ul are 21 de rubrici, pentru mesajele de diverse categorii: culturale, filosofice, grammar issues, inglis, la un pahar si romantice si, de ceva timp, o rubrica dedicata fotografiilor, "seeninbucharest".

Pe overheardinbucharest.ro nu apar decat mesajele fara cuvinte obscene, care nu promoveaza ura de orice fel sau copiii in situatii jenante, conform politicii editoriale a site-ului. De asemenea, postarile trebuie sa fie insotite de un nume/nickname.

"Orasul are foarte mult potential, e un mozaic de persoane cu backgrounduri diferite. Incercam sa dam o pata de culoare. Sunt replici amuzante, care reflecta tot felul de obiceiuri", spune Andreea. "In plus, se creeaza o comunitate a celor carora le dam ocazia sa scrie ce aud sau ce vad in Bucuresti. Observatiile lor nu mai trec neobservate", adauga Flavia. Fetele au facut deja cerere de cumparare a trade-markului la OSIM, insa nu intentioneaza sa scoata bani din acest proiect-hobby, asa cum se intampla cu site-ul newyorkez care le-a folosit ca model. Cel putin deocamdata.

Culese de pe site

> "Intr-un magazin Germanos. Client: Buna ziua. Mai aveti cartele d'alea Cosmote de 2.000 de minute? Angajat G: Nu mai avem, s-au vandut toate. Client revoltat: Deloc?! Angajat G: Mai avem doar manualul de utilizare."

> "Autobuzul 311. Primul pustan: Frate, ia uite la ala, se sterge in urechi cu cravata! Al doilea pustan: Pai, esti in Bucuresti, nu uita!"

> "Intr-un un colt de strada, in Rahova, cinci fete de vreo 16 ani vorbeau. Fata 1: Fata, aseara am visat ca eram cu Mutu si cu Chivu in Maxx. Fata 2: Si ai ramas tot cu Chivu, nu? Fata 1: Da, dom'le, ca sa vezi, tot cu Chivu am ramas!"

> "McDonald's Unirii, la tejghea. Un baiat, calm si intelegator: Vezi ca mi-ai adus hamburger in loc de BigMac. Vanzatorul, foarte infipt: Pai, asta scrie pe bon! Baiatul: Pai, e vina mea ca ai tastat gresit? Vanzatorul: Asta scrie, asta am adus! Baiatul: Ba! Tu chiar nu intelegi ce-ti zic? Schimba dreacu asta! Vanzatorul: Da... ma scuzati."

"Orasul are foarte mult potential, e un mozaic de persoane cu backgrounduri diferite. Incercam sa dam o pata de culoare. Sunt replici amuzante, care reflecta tot felul de obiceiuri."
Andreea Retea, una dintre initiatoarele site-ului www.overheardinbucharest.ro.

http://www.evz.ro/article.php?artid=260937

Page generated in 0.03151 seconds with 9 queries [Server Loads: 0.20 0.38 : 0.47]