Bārlad Online Forum - View Single Post - Ce trebuie sa stim cand ne facem un acvariu?
View Single Post
Old 09-22-2007, 10:47
Adrian's Avatar
Adrian Adrian is offline
Senior Member

Send a message via Yahoo to Adrian

Salut. Da-mi voie sa iti dau cateva informatii legate de acvariul meu cam de aceleasi dimensiuni.
Eu schimb undeva la 2 saptamani apa partial, adica in jur de 20 de litri. Folosesc apa de la robinet, dar la mine la gradina apa e din aia de baraj cu clor :P. Asa ca apa sta intr-o galeata mare vreo doua zile la decantat si la declorat.
Pestii raman frumos in bazin si isi vad de treaba lor. Ii scot cam odata la 6-9 luni cand fac cate o curatenie generala. Atunci curat tot, reinnoiesc substratul,razuiesc bine sticla si fierb si filtrele. Adica de la 0.
Sincer nu folosesc deloc apa de pucioasa desi am pompa de apa in fata blocului si stau si la parter. Ideea e ca atunci cand am facut acvariul, primii pesti primiti erau tinuti in apa de chiuveta, asa ca am continuat la fel.
Daca vrei sa pui plante de plastic nu e nici o problema, eu de exemplu am doar naturale, dar asta implica mult mai multa atentie, substrat special si neoane speciale.
Succes!

Page generated in 0.02671 seconds with 9 queries [Server Loads: 0.72 0.45 : 0.44]