Bārlad Online Forum - View Single Post - pentru crescatorii de plante
View Single Post
Old 02-16-2007, 22:42
elofish elofish is offline
Member

Question pentru crescatorii de plante

Ca o curiozitate cati pasionati de cresterea plantelor pot da informatii utile pentru cultivarea plantelor la nivel PROFI in Barlad si cati ar fi dispusi sa discutam la un "suc" pe margine acestei probleme? Cine are acasa un acvariu OLANDEZ si este dispus sa impartaseasca din experienta sa si celorlanti?
As putea fi eu primul:
Am un acvariu de 160L bine plantat, dar stiu ca tot secretul sta in atingerea echilibrului dintre substrat, filtrare ,numarul de plante, numarul de pesti si lumina. Substratul la mine este format din: turba+nisip+granule de argila+pietris;filtrul este interior, cu plantele am cam exagerat iar lumina doua tuburi Philips TLD 830 si unul Aqarelle 89, pestii sunt cam multi pentru acest volum. Atata timp cat plantele sunt sanatoase si au o crestere viguroasa o culoare cat mai naturala, acvariul este la un echilibru. Orice lipsa legata de nutritie sau lumina se va vedea imediat in modul de dezvoltare al plantelor. Eu consider plantele un "controler" al sanatatii unui bazin.

Last edited by elofish; 02-17-2007 at 06:19.
Reply With Quote

Page generated in 0.02627 seconds with 9 queries [Server Loads: 0.43 0.55 : 0.63]