Bārlad Online Forum - View Single Post - Politia In Actiune!
View Single Post
Old 05-11-2009, 18:20
ticabd ticabd is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Adrian View Post
Dragut...atat pot spune. Rar am vazut soferi disciplinati care sa mearga VREODATA doar cu 90 km/h in afara localitatii. Iar o viteza de 117 km/h in afara localitatii mi se pare ceva de gluma. Imi amintesc acum doi ani cand am fost depasit, de o masina ce avea o viteza de parca eu stateam pe loc.
Dar sa revenim la subiect:
- Vede si Dumi un Ferrari de aproape pe care il opreste degeaba. Trebuia sa ii ceara soferului voie sa isi faca poze cu masina sa le puna pe Hi5.
- Motocicletele cu 154 km/h cred ca franau sau aveau frana blocata
- Doar in Romania exista obligativitatea folosirii luminilor de drum ziua. In tarile civilizate e cel mult o recomandare.

Preventiv Dell?? Eu vad doar sanctionari ale abaterilor de circulatie pe drumurile publice.

In UK politia nu are treaba cu tine, camerele de supraveghere fixe si mobile fac toata treaba. Si aici se dau amenzi serioase... si se scad puncte de pe permis..a si fara dovezi provizorii sau eliberarea permisului in 30-60-90 de zile...daca ai facut buba..permis anulat si interdictie de minimum un an de a conduce autovehicole sau caz penal, cu amenzi de mii de lire sau chiar inchisoare.

Dar la noi se circula cu 140 km/h prin Barlad, se buseste masina Politiei si platesti amenda de 3 mil si deh..fara permis cateva luni. Cand, aici numai sa fi zambit zeflemist unui politist, cand ti se puneau catusele, iti faceai chemare de vreo 50.000 V pentru vreo doua secunde.

Consider ca pana nu se ridica valoarea amenzilor si numarul punctelor luate, atat de mult incat sa iti fie frica sa incalci vreo regula de circulatie, sofeaza toata lumea dupa cum i se falfaie.

Si sa nu uit. In centrul Londrei saptamana trecuta s-au anulat toate semafoarele pentru 6 luni. E un proiect ce permite soferilor sa fie mai responsabili si sa se inteleaga din priviri cu ceilalti participanti la trafic privind ordinea de trecere in intersectie. Proiectul are ca baza o idee olandeza ce functioneaza de cativa ani.

Cand vreodata o sa fim atat de civilizati in trafic incat sa nu trebuie sa mai stea cineva cu biciul?

Imi cer scuze anticipat pentru multele aberatii personale din context si il rog pe amicul Hocus sa se abtina.
Toate bune!
In Ungaria si Austria este obligatorie folosirea luminilor in trafic.
Daca ai merge in Anglia cu 50 km/h din sud in nord cred ca iti expira viza pana ajungeai si asa e usor de facut comparatii cu Romania.Chiar si pe o sosea europeana unde ai o banda juma pe sens daca te prind doua Tiruri ai sa vezi ca trec pe langa tine si pe langa politie de nu-i nici mirosi.Au un singur scop...sa ajunga in timpul in care ii spune patronul sa ajunga.
Banuiesc ca pe o autostrada e altfel...nu?

Page generated in 0.02733 seconds with 9 queries [Server Loads: 0.55 0.55 : 0.51]