Bārlad Online Forum - View Single Post - Ce este Craciunul pentru tine? Urari de Craciun!
View Single Post
Old 11-22-2006, 17:58
ombladon's Avatar
ombladon ombladon is offline
Senior Member

Send a message via AIM to ombladon Send a message via MSN to ombladon Send a message via Yahoo to ombladon Send a message via Skype™ to ombladon
Exclamation

Quote:
Originally Posted by farfui
frumoase ganduri...

Il cheama Ionutz. E orfan si fiindca nu mai poate sta mult timp la casa de copii ca deja are 18 ani, munceste pe ici pe colo. Pe bani de nimic, la "patroni" care isi bat joc de el. E platit cu farfurii de mancare, cu paine, cu bere, cu adidasi vechi. Munceste pana de revelion ca "acum e loc". Are mainile precum coaja unui copac dar e fericit ca are de munca. De Craciun spera ca "o fata de la camin" va iesi cu el in oras, asa ca strange ban de suc deoarece pizza e scumpa. Craciunul pentru el e zi de colindat. Imi spune ca are mult de umblat, ca are multi la care a muncit si spera sa stranga cat mai mult. Imi mai spune ca ii pare rau dar se grabeste ca nu a mancat nimic de dimineata si il doare stomacul... Se departeaza, apoi se intoarce si-mi striga Sarbatori Fericite si zambeste sincer. Mie imi vine in minte Andersen cu a lui fetita cu ale ei chibrituri...
Il cunosc pe IONUT , a invatat la Gr. Industrial cu mine , eram colegi de palier . Il cunosc foarte bine , in timpul pauzelor statea pe hol si desena portretele noastre sau picta ceva deosebit , este foarte talentat si destept.

De craciun cand vin in romania , cine doreste sa incercam sa il ajutam cu ce se poate ! Nu cred ca pitza il va incanta foarte mult sau hainele ii va aduce fericirea indeosebita. Are NASII in germania care ii trimit lunar bani si haine pentru a se ingrij , la randul lor banii ii sunt furati de catre tiganii din camin.
Fiindca majoritatea de pe forum va considerati oameni de valoare a barladului, oameni instariti , cunoscuti si cu bani , cred ca ar fi bine daca se poate sa il ajutam pe ionutz cu un loc de munca.
Nu incerc sa va bag pe gat cu fortza dar voi daca ati fi in locul lui ce ati face si cum vatzi descurca stiind ca toate sunt scumpe IN romania.
Sunt sigur ca va fi cel mai fericit OM daca il vom gasi ceva de munca. ( ceva , orice )

Last edited by ombladon; 11-22-2006 at 18:00.
Reply With Quote

Page generated in 0.02779 seconds with 9 queries [Server Loads: 0.37 0.25 : 0.23]