Bārlad Online Forum - View Single Post - Teatrul Barladean V.I.P.
View Single Post
Old 10-24-2008, 18:53
pianista's Avatar
pianista pianista is offline
Member

Send a message via Yahoo to pianista

Quote:
Originally Posted by mimi View Post
No problem, e bine că eşti pasionată de această lume, care de departe pare splendidă, dar nu e suficient. O să vezi şi tu singurică, dacă te pui pe scormonit, pe lecturat texte, critică, tot ce-ţi pică īn mānă pe acest subiect. Apoi, īncearcă vizionarea aceluiaş spectacol de vreo 3 ori, să vezi diferenţele, să fii atentă la cāt mai multe detalii.... şi īncet se ajunge la ochiul avizat... Eu nu mă consider atāt de avizată, dar am cāţiva ani īn spate de vizionat spectacole, din mare pasiune şi din māndrie - că avem totuşi un teatru - şi drag de ei. ... Bine, eu mă voi īndrepta spre specializarea asta, sper, cāt de curānd, dar nu strică nimănui să fie exigent şi atent la justeţea unui act teatral, sau a interpretării... Sigur, am uitat să o amintesc pe Lily Alexiu care chiar a fost sclipitoare, şi pe DOAMNA Eudoxia - a fost deliciul spectacolului!!!! Mă-ntreb cāt o vom mai vedea pe scenă.... Dar am taxat, pentru că au zgāriat la ureche şi au deranjat vizual... nu nominalizez concret, se subīnţelege că restul fetelor din distribuţie. Văd spectacol de spectacol aceleaşi grimase, să nu spun strāmbături sau scremete şi miorlăieli care vor "să prindă la publicul" dorit de hlizeală. Plus aceleaşi tonalităţi, aceleaşi... fixisme.... Eu ştiu că un rol se analizează, se contruieşte o psihologie de personaj, că nu mai eşti tu ci personajul... Dar eu le văd mereu pe aceleaşi fete, care se mai şi ţin cu nasul pe sus pe stradă,fără justificare a atitudinii. SUFICIENŢA artistului e condamnabilă. Probabil, din spusele de prin interviuri, deviza a fost: īncearcă, s-ar putea să-ţi şi iasă. ... Am ajuns să mă īntreb: unii aleg teatrul, ca să se arate pe sine celorlalţi, cu mesajul: sunt cineva! ? Sau, aleg teatrul dintr-un preaplin sufletesc, dintr-o nevoie de a se căuta pe sine şi de a explora tainele sufletului uman???? Dileme.........
Dragă colegă de discuţie, sper din suflet să-ţi valorifici pasiunea pentru scenă... Din punctul meu de vedere, dacă te preocupă asta, e bine. Chiar dacă un pic de atenţie īn plus, nu strică... Ai admiraţia mea, şi toţi cei care păşesc pragul teatrului nostru drag. ... Dar... a nu fi exigenţi cu ei,īnseamnă să ne limităm, să acceptăm ce ni se serveşte, fără replică, şi ei īnşişi vor fi precum unele observate de mine: prea plini de sine, cu nasul pe sus, pe cānd le trebuie doar iubire, modestie şi dăruire.... Ştim cāt de greu le este, ce salarii au.... dar şi-au ales singuri această cale. Ca să dăruiască, să trăiască sute de vieţi, să aibă sute de suflete şi sentimente .........
ai dreptate, mimi . e cazul sa recunoastem ca prin ochiul avizat si obiectiv se pot observa multe scapari ale actorilor ....care au senzatia ca statutul de acttor e suficient pentru a juca. nu e chiar asa...trebuie sa te transpui in pielea personajului sa te identifici cu el, sa simti sa gandesti sa traiesti ca el....asta e teatrul nu?
in plus ...poate e si vina regizoarei...mie una piesele acestei regizoare mi se par siropoase......mult mai expresive si profunde ar trebui fi......sirop = superficialitate.....teatrul e viata in viata in viata....ca si conceptul literar de povestire in povestire......

Page generated in 0.02888 seconds with 9 queries [Server Loads: 0.11 0.17 : 0.29]