Bārlad Online Forum - View Single Post - Teatrul Barladean V.I.P.
View Single Post
Old 10-22-2008, 08:44
mimi mimi is offline
Senior Member

Default F E D E R I C O Lorca, fraţilor!

Nici cei de la teatru n-au observat că s-a scris cu R peste tot, şi voi vă apucaţi de copiat greşit numele autorului!
Plus că interpretarea a fost sub aşteptări, tropăiturile de pe scenă de-a dreptul enervante, eu n-am simţit tensiune, n-am observat decāt că se "toarnă" pe scenă nişte replici ţi cāteva mişcări, textul īn sine, şi atāt. Oana Păvălache - o fineţe de actriţă -, Oana Tofan, Cella Croitoru şi Alina - oarecum puţin superficială, susţin spectacolul cu forţă şi talent. Mi s-a părut un spectacol banal, oarecum "chinuit" - nu ştiu de ce mi-a lăsat această impresie, şi, după ecourile din sală:" n-a fost cine ştie ce". Cānd am lecturat această piesă, anul trecut, mi s-a părut un text foarte frumos şi chiar eram curioasă cum ar arăta pus īn scenă.... dar... deja zarurile -s aruncate şi mă declar nemulţumită de ce am văzut.
Cum ieri discutam cu cineva, există artişti īntre artişti... Publicul simte. Or minţi ei frumos, dar trebuie să fie credibili pānă la urmă... Şi după cum bine se spunea (mi se pare că tocmai managerul a afirmat acest lucru), unele interprete s-au dus la şcolarizat .... dar nu se prea vede... De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere, nu? ... Oricāt mi-s dragi, nu pot să nu critic cānd văd lipsa de respect pentru sine, meserie, rol, autor, public. NU putem admite să facem teatru, doar aşa, ca să avem īncă o stagiune plină, la normă. Calitate, dăruire, seriozitate... Spectacolul acesta, după 4-5 reprezentaţii va fi, după cum se exprimă unii, "varză". Adică... se va chinui să stea īn picioare pānă cade cortina. Şi să pară prezentat onorabil, adică fără prea multe bālbe, măcar text redat fidel.
, nu vreau să stārnesc valuri, doar eram īn trecere...
Pe 11 nov. vor veni actorii din Bacău, cu "Dragoste īn 4 tablouri", de Lukas Baerfuss. Pentru cei interesaţi... Iar la noi.... tot "Fata cinstită" - comedie la care rāzi chiar dacă nu vrei, doar e Goldoni, şi "Jocul dragostei şi-al īntāmplării" - un siropel despre iubiri şi destin şi blabla. UN spectacol serios, cutremurător, "Cameristele", se reia mai greu, e prea serios, şi doar pentru spectatori care nu vor să se distreze la teatru. Doar nu e acesta rolul teatrului, nu-i aşa? Prin teatru se face educaţie. Ne interogăm asupra fiinţei şi a existenţei noastre... īnvăţăm să ne cunoaştem pe noi īnainte de toate.
Vizionări plăcute! Şi critice...
Reply With Quote

Page generated in 0.03001 seconds with 9 queries [Server Loads: 0.83 0.87 : 0.72]