Bārlad Online Forum - View Single Post - Bancuri (what a big joke!)
View Single Post
Old 08-03-2005, 18:59
djlyon's Avatar
djlyon djlyon is offline
Senior Member

Seful unui trib de indieni satul sa-i vada pe indieni lenevind ii cheama la el:
-Mai baieti, ma gandesc ca iarna se apropie. Ia taiati si voi 30 metri cubi de lemne
Astia au taiat si iarasi au inceput sa leneveasca.
A doua zi seful tribului ii chema iarasi:
-Ba, am citit in ziar ca va fi o iarna si mai grea; ia mai taiati 50 de metri cubi de lemne.
A treia zi:
-Am citit in ziar ca va fi o iarna infioratoare; mai taiati inca 100 de metri cubi de lemne.
Ziua urmatoare seful vede in ziar o prognoza apocaliptica. Pune mana pe telefon si suna la redactie:
-Intre noi fie vorba, de unde stiti ca va fi asa urata vremea la iarna, intreba el.
-Pai am observat ca indienii fac mari rezerve de lemne, raspunde reporterita.

Se anunta inundatii mari. Nea Gheorghe - bisericos de felul lui - e singurul din sat caruia nu pare sa-i pese. Vine viitura si apa incepe sa se umfle pe ulite.
Cand ii ajunge in dreptul ferestrei, apare un jandarm cu o barca si-i spune sa se urce, sa fie salvat.
"Nu! Dumnezeu a zis ca o sa aiba grija de mine." zice nea Gheorghe.
Trece ceva vreme si apa ii ajunge acum la etaj. Vine o salupa, dar istoria se repeta: "Lasati-ma, Dumnezeu o sa aiba grija de mine!".
Peste cateva ore, catarat pe acoperis, nea Gheorghe vede cum apa ii ajunge la picioare. Apare un elicopter si i se cere sa se urce pentru a se salva. "Nu! Dumnezeu mi-a PROMIS ca o sa aiba grija de mine!".

Jumatate de ora mai tarziu, nea Gheorghe ajunge la Judecata de Apoi, in fata lui Dumnezeu.
"Doamne, te-am slujit cu credinta toata viata, mi-ai promis ca ai grija de mine si ma salvezi..."
"Ti-am trimis 2 barci si un elicopter, ce voiai sa-ti mai fac?!?"

Sotul are o banuiala ca sotia il inseala , asa ca vine cu o zi mai devreme din delegatie. Cum intra in casa o surprinde pe sotia lui calare pe vecinul de vis-a vis, si incepe sa urle:
-Am stiut, am stiut !!!
- Da, dar vecinu' mai stie!, raspunde sotia.

Page generated in 0.02913 seconds with 9 queries [Server Loads: 0.48 0.46 : 0.47]