Bârlad Online Forum

Bârlad Online Forum (http://forum.b-o.ro/index.php)
-   Prima pagina (http://forum.b-o.ro/forumdisplay.php?f=86)
-   -   Solutii pentru Soseaua de Centura (http://forum.b-o.ro/showthread.php?t=3155)

diana 07-26-2007 14:13

ntradevar se cunosc mici schimbiri de cand avem acest primar , dar uitati-va si voi...semafoare puse aiurea.....canalizari si strazi .....sa nu mai deschid subiectul....si lor le sta glandul la sosea de centura ?? Sunt banii nostrii , folositii sa ne fie noua mai bine nu altora !Ca nu o sa folosim soseaua de centura sa ne facem treaba prin oras

vlad 07-26-2007 14:15

bai baietilor se vede clar ca a facut ceva pentru orasul asta...normal ca din banii nostri, creca nu era sa puna din buzunar....dar ceilalti de ce nu au facut nimic? a? ia raspundeti? si ei aveau in fisa postului de facut multe ....au facut si ei ceva ....AU FURAT LA DRACU SA-I IA....numai Juverdeanu ala si-a facut 2 case....asa ca nu mai vorbiti aiurea...! si cu soseaua de centura guvernul nu a aprobat ...primarul face tot posibilul...Nu vorbiti daca nu stiti...!

laur 07-26-2007 14:38

Diana mamii,n-ai sa-ti mai faci treaba prin oras. daca se vor distruge strazile principale si cladirile datorita traficului greu.

intorin 07-26-2007 15:29

Se pare ca unii mai trebuie sa puna mana sa citeasca si sa se documenteze in ceea ce priveste o sosea de centura (diana). Cum este posibil sa sustii faptul ca nu o vei folosi? Da, nu in mod direct, dar in mod indirect cu siguranta. Nu stau pe una din strazile afectate(asa ca ar trebui sa nu ma intereseze), dar am suflet si stiu ce inseamna sa ai moartea in ceafa si din secunda in secunda sa ti se para ca mori ingropat de viu.

nycu 07-26-2007 18:05

o sosea de centura nu poate avea decat avantaje.s-ar reduce zgomotul,poluarea,tepidatiile din zonele aferente strazilor care sunt folosite acum pentru traficul greu.s-ar reduce din aglomeratie.Noi ca locuitori ai acestui oras nu putem decat sa facem o demonstratie.Dar moldovenii nu stiu sa fie uniti si nici sa-si ceara drepturile.Noi murim de grija altuia in loc sa incercam sa facem ceva bun pentr noi toti.Asteptam sa vina cineva sa ne dea fara sa cerem

andrei 07-26-2007 19:33

sa dea domnul sa avem parte de soseaua de centura in cel mult 1 an, nu e un moft e o necesitate vitala

oana 07-26-2007 20:27

Locuiesc pe Bd.Epureanu de ceva ani si stiu ce inseamna sa-ti treaca pe sub geam masini grele, TIR-urile,etc.Cateodata ma trezesc in noapte si mi se pare ca e cutremur, iar zgomotul este me masura zguduielii. Asa ca cine nu stie pentru ce este necesara o sosea de centura(vezi comentariul gratuit al Dianei)sa-si vada de treburile sale.Mai ales ca pe Epureanu deja sunt blocuri cu bulina rosie, cu risc seismic grad I, si imbinat cu aceste zguduieli posibilitatea de prabusire este si mai mare.(bineinteles in timp).Dar cum Romania este o tara dintre cele mai necivilizate din Europa, este normal ca si la nivelul politicienilor "sa se dea cu bata-n balta!"In nici o tara civilizata , chiar daca sunt animozitati politice, cetatenii nu au de suferit.La noi insa e invers.ASA POLITICIENI, ASA TARA!

mary 07-27-2007 04:46

bai astia care va credeti destepti si il jicniti atat pe primar ! nu va satisface nimic din ceea ce a facut el ! DA, poate ne-a impresionat pe noi,o mana de barladeni cu " mici si bere, palmieri si borduri varuite"cum spune UN CONTRIBUABIL dar ceilalti? zimi si mie ce drak a facut juverdeanu? Ba desteptilor voi credeti ca numai in Barlad se platesc atatea taxe?NU! in toata Romania e la fel!nu e vina primarului ca platim toate taxele astea, e vina guvernului!!! Bai Mr JOHN arata-mi si mie un primar care sa scoata bani de la el din buzunar sa faca o macar o strada! nu exista asa ceva ! tot ce a facut omul asta pt barlad a facut binenteles din fondurile care le avea primaria ci nu din contul lui caci nimeni nu ar face asa ceva.Si inca ceva: toti oamenii astia care il lauda pe primar si tu ii faci fraieri stiu deja k nu a pus bani din buzunarul lui caci e normal. VOI chiar nu vedeti caci orasul s-a schimbat foarte mult in ultimii 2-3 ani? In primul rand e mai CURAT! Sunt n motive pt care constantinescu merita laude si nu trebuie criticat caci el in comparatie cu altii a prea facut inca.Cum puteti voi spune de Cartierul Deal ca a uitat de el?la strazi mai mereu lucreaza si pt doamna aia care isi strica tocurile pe trotuare de la pietre: mergi cucuoana pe centru ca acuma iti paveaza trotuarul si mai lasa tocurile caci faci varice! Ba fratilor sa va fie rusine de aberatiile care le scrieti!pt voi era mai bine cu ceilalti primari care nu au facut nimic? eu sunt sigura ca pana la urma va rezolva si problema cu Soseaua de centura!

Adrian 07-27-2007 12:37

In acest caz nu vad decat o solutie: santaj...cum? Se inchide circulatia definitiv masinilor grele, tiruri etc.in orasul Barlad. Va iesi un mare scandal, mediatizat intens. Iar in momentul cand stirea va aparea la televiziunile mari, imaginea guvernantilor va fi foarte sifonata si mai mult ca sigur se va vota de urgenta alocarea sumei necesare construirii strazii de centura.. probabil dl. Umbrarescu sau dl. Casuneanu vor fi mai mult decat dispusi sa execute viitoarea lucrare, mai ales fiind vorba de muuulta publicitate.

xxx 07-27-2007 14:59

bai Mary tu stii ce vb. stii cate datorii are primaria in momentul defata ce stii tu
asa se fac treburile face credite pe seama noastra fraerica si el daca nu o sa mai fie primar cine plateste platesc cei din urma ma taci dracului

pixxx 07-27-2007 15:50

Bravo xxx! Ce mare adevar spui fara sa vrei! Asa e, face credite, se imprumuta dar pentru ce oare? Ca sa-si asfalteze Titi curtea, ca sa-si faca el piscina? NU! Ca sa acopere niste necesitati stringente al orasului, necesitati care nu pot fi acoperite din taxele si impozitele care se strang. Si da, noi vom plati aceste credite asa cum tot ce se face in orice localitate este platit de contribuabili pentru ca investitiile se fac in interesul comunitatii si nu in interes privat. Chiar daca nu se faceau credite banii tot de la contribuabili se luau. Asa e in toata lumea mai XXX. Mai lasa programele pentru adulti si mai informeaza-te, daca nu citind, lucru de care nu prea poti fi suspectat, macar ascultand ce se scrie si vorbeste in presa pe aceasta tema!

Gorgo 07-27-2007 16:56

Sa caste bie ochii cind voteaza!!! Atat in cazul primarului, cat si in cazul parlamentului si senatului. Oricum, ramanem STUPID PEOPLE.....

ed 07-27-2007 20:13

daca conducatorii nostrii ar avea nevoie de o sosea pana la poarta vilelor in care locuiesc imediat s-ar gasi fonduri.

Cretu 07-28-2007 00:11

Eu cred ca ar trebui blocat traficul autovehiculelor de mare tonaj pe toate strazile oraselor. Soseaua de centura este foarte importanta si este un lucru care nu ar trebui neglijat.

un barladean 07-28-2007 13:13

cred ca ar trebui un protest la bucuresti in paralel cu blocarea accesului in oras a masinilor de mare tonaj pana la demararea lucrarilor.
Trebuie facuta public aceasta problema..mass media..

rebook 07-28-2007 14:38

toti niste hoti ordinari care urmaresc sa-si umple buzunarele cit sunt la putere

razvan 07-28-2007 16:07

cred ca in 10 ani o sa fie gata?

iulian 07-28-2007 19:17

Cred ca ar trebui blocata soseaua de intrara in barlad si de la iesire .Dar toti ar trebui sa iasa in strada , nu 100

vic 07-28-2007 20:28

Niste banditi toti

gigel 07-28-2007 20:32

la festivalul berii se aduna lumea ca la nush ce minune,nu mai vb. de spectacole...; dar la lucruri serioase, se face ca are treaba.
cred ca Primaria nu si-a facut auzita vocea printre cetateni.Primaria ar trebui sa solcite parerea fiecarui barladaean in legatura cu aceasta problema ,nu numai acelora care au acces la internet.fiecare cetatean sa primeasca o instiintare vis-a-vis de aceasta problema la domiciliul sau,in care sa fie mentionate problemele pe care le creeaza lipsa soselei de centura,avantajele construirii acesteia,dificultatile pe care le intampina primaria in obtinerea fondurilor,o detaliere cat mai amanuntita si transparenta a situatiei,impreuna cu un indemn la actiune sau cu solicitarea parerii acestuia in legatura cu problema in speta.Primaria sa creeze cadrul optim in care vocea cetateanului sa poata fi auzita de cine trebuie.In primul rand locuitorilor afectati in mod direct de aceasta problema ,Primaria,in scopul rezolvarii acestei situatii,sa le solicite acestora participarea la un miting pasnic,pentru a milita liber in vederea construirii acestei sosele.in felul acesta creandu-se un precedent,restul locuitorilor vor adera si ei la aceasta manifestatie.

vic 07-28-2007 20:36

saracii oameni care au trebuit sa sufere atatia ani din cauza camionanelor care faceau sa tremure apartamentele lor si stalpii de sustinere a blocurilor care sigur sunt afectate, iar in cazut unui cutremur mai puternic, acesle blocuri pot sa cada, fiindca solutiilor celor "puternici" sunt pe planul 2 cand se trateaza sa isi umple buzunarele din bani furati, construindu-si vile de-ti cad plombele, laudandu-se copii lor cu venituri nemuncite. Acum cand se gandesc la o solutie, oamenii isi fac iluzii trezind in ei o oaza de speranta ranita, fiindca nu au siguranta ca se va realiza proiectul. Asa ca, oameni buni, doar in Dumnezeu sa credeti.

florin 07-28-2007 23:37

Pentru a avea soseaua de centura in cel mai scurt timp ,cred ca,ar trebui chimbat primarul PSD cu unul PNL !

gabby 07-29-2007 01:47

ideea cu schimbarea primarului de la psd cu unul de la pnl nu ar fi o soloutie pt k nu stie care mai vin sa conduca orasul, asa constantinescu tot a facut ceva in cei aproape 3ani de mandat eu cred k ar trebuie sase actioneze mai sus..de presedinte dak acesta nu are o solutie

drgsh 07-29-2007 02:51

de acord cu gigel, reclame la diferite "supermarketuri" se imprastie pe toate strazile,afise la spectacole iar, dar de mediatizarea problemelor care ar schimba fata orasului este cineva in stare sa se ocupe?cat despre PSD versus PNL versus "cine'o fi" ... aceeasi Marie cu alta palarie ... , o solutie ar fi in sensibilizarea factorilor economici nu numai ai localitatii ci si ai judetului. dar cum?oare ce s-a facut la mamaia cu taxele si barierele alea s-a putea aplica si la Barlad?(doar intre anumite ore :P)

remus 07-29-2007 12:04

OK! Am rezolvat cu toate strazile Barladului si acum tb sa ne ocupam de centura . Avem pretentia ca am intrat in Europa unde toate stradutele sunt impecabile. Ce facem cu strazile Barladului mai ales in cartierele de case unde nici macar canalizare nu exista ? Asta intereseaza barladeanul . Este ca si cum ne-am imbraca cu haine noi si am da cu spray pe un corp care pute.Iar pana se va rezolva centura , intrucat strazile Barladului caldurii si greutatii autocamioanelor sa fie intodus un orar cu accesul in localitate si deasemeni taxa cu care se vor repara strazile pe care le-au accesat.

Bllade 07-29-2007 12:07

O intrebare pentru domnu primar, de zona garii cand o sa va ocupati ? Arata jalnic, sa nu mai zic de traficul aiurea, multe masini care parcheaza pe trotuare, puneti o taxa, sa nu mai zic de nerespectarea regulilor de circulatie, cei de la politia rutiera nici nu se mai sinchisesc sa-i amendeze, cred ca de lene, sau prea mult soare, oricum nu am cuvinte pt. domnu primar a facut un lucru foarte bun cu orasul pana in prezent, tineti-o tot asa....

bogdan 07-29-2007 20:59

se schimba constantinescu la pnl si gata :))

Alex 07-30-2007 00:14

YO cred k trebuie lasat Constantinesc su cei de la PNL trebuie batuti pana aproba fonduri

Dragos 07-30-2007 02:12

asta e o stire din data de 05.06.07 --"Primarul municipiului Barlad, Constantin Constantinescu, a anuntat, ieri, ca va demara lucrarile la soseaua de centura a municipiului.

“S-au f�cut ultimele masuratori, astfel incat proiectul tehnic al soselei de centura este aproape gata. Urmeaza sa fie organizata licitatia pentru desemnarea constructorului, cel mai probabil in aceasta toamna, iar constructia va incepe pana la sfarsitul anului 2007”, a declarat edilul barladean. Soseaua de centura va avea o lungime de 11,3 kilometri, costurile fiind estimate la aproximativ 45 milioane de euro.

Constructia soselei va fi finantata de Guvern. Primarul a prezentat si situatia “Centrului de Afaceri Tutova” care, potrivit primarului Constantinescu, este cea mai mare investitie din ultimii ani, care va crea 800 de locuri de munca.

Centrul de afaceri va oferi o serie de servicii pentru IMM-uri nou-infiintate, precum si inchiriere de spatii.

Pentru investitorii straini se pot pune la dispozitie birouri, spatii expozitionale, precum si terenuri in concesiune. Pentru cooperatiile specializate in activitati artizanale, se vor oferi spatii de productie si expozitionale.

DAN 07-30-2007 14:58

DE STRADA TUTOVEI CIND VA OCUPATI? MAI PRECIS CANALIZARE AVIND IN VEDERE CA ACEASTA EXISTA PINA LA MOARA LUI GHIMUS SI INTRERUPTA PINA LA FAB. DE ULEI OARE CREDETI CA NE INTERESEAZA ASA MULT CENTURA CARE INGHITE O GROAZA DE BANI? MAI INTII ASIGURATI MINIMUM DECENT BARLADENILOR SI APOI ACCESATI PROIECTE COSTISITOARE.

bogdan (altu) 07-30-2007 16:20

EU cred ca Constantinescu asta se da prea bun , a facut si el 1,2,3,4 locuri de joaca pentru copii si a amenajat cateva spatii verzi in bd, ei asa toti pensionarii il vor vota din nou ca ce naiba a facut ceva in orasul asta . normal ca guvernul PNL sa taie "macaroana" PSD-istilor, ca doar ei stiu care sunt jocurile politice . Si inca ceva eu presimt o schimbare a lui Titi la un alt partid. Va salut

danut 07-30-2007 23:32

Constantinescu a facut ,a dres,etc. dar cred ca cel mai mult a lucrat la propria sa imagine.unde-i spectacol hop si nea Titi.Isi propaga apologia propriei persoane.Se vrea un fel de Basescu(omul poporului).Sa fim totusi precauti si sa nu ne imbatam cu apa rece.Barladul ar putea sa absoarba enorme fonduri europene,dar nu prea se misca mare lucru.Ori astia de la
primarie sunt incompetenti,ori asteapta momentul oporun sa dea marele tun sau marile tunuri.

ciprian t 07-31-2007 00:01

sa cerem demitarea lui basescu

Alex_Donnovan 07-31-2007 00:28

Subscriu si eu la ce a zis Dan..Strada Tutovei are nevoie de asfalt...si fundatura 1 Tutovei are nevoie de reconditionare ca suntem in conditii mizere aici..Vrem o strada europeana.

vasile 07-31-2007 14:01

toate strazile din Barlad trebuie reasfaltate,iar in unele locuri unde nu exista strazi, ci doar pamant bataturit ,trebuiesc facute de la zero;dar asta nu inseamna ca nu avem nevoie de soseaua de centura.fara "centura'ramanem si fara strazile principale,Republicii,Epureanu,Vasile Parvan.nu mai zic de trafic,poluare,buline rosii,accidente.Un oras cu infrastructura buna,atrage investitorii.soseaua de centura ne poate scapa de probleme si poate atrage investitori.

andrei 07-31-2007 22:33

Singura forma de protest care a mai ramas, cred ca sunt mitingurile organizate atat in oras cat si la guvern. Trebuie sa mergem pana la blocarea soselei. Primaria ar trebui sa se implice mai mult in demersurile intreprinse mergand pana la adresarea la uniunea Europeana deoarece trecerea prin oras face legatura cu drumuri europene... De asemenea trebuie facute cercetari de catre garda de mediu si alte institutii sa vada cum locuiesc cei din blocurile de pe Vasile Parvan. Constituirea unei asociatii pentru reprezentarea intereselor celor afectati daca primaria a devenit neputincioasa. De asemenea invit un guvernant sa stea o noapte in sufrageria mea. Domnilor trezitiva in cati ani blocurile vor avea foarte mult de suferit. Intentionez sa dau in judecata Agentia drumurilo publice s-au ministerul care dracu se ocupa de comunicatiile rutiere.... Voi reveni
Soseaua de centura este o necesitate pentru Barlad. Stau pe vasile parvan intr-un bloc de langa strada si la fiecare minut am cate un cutremur de 3 -4 grade pe scara richter. Podeaua de la sufragerie trepideaza la fiecare trecere de camion greu, nu mai vorbesc de poluare, zgomot.

Costel 08-01-2007 02:07

Mutate frate la gara,e liniste mai tot timpul...soseaua de centura , trebuie rezolvata problema asta..dar cred k o so rezolve alt' prima k asta',ori cu el ori fara el tot acolo ajungi.

valy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 08-01-2007 19:21

e greu frate nu zic ca nu trebuie asa ceva dar strazile dinoras sunt farza numai canale toata str.republicii nustii cum sa le ocolesti la gura leului e prapad nu au nicim o traba frate faca odata ceva da sa faca sunt niste hoti toti sa puna sa faca odata ceva nu sa vb.si atat frate Domnul are grija de toti acuma le da dar si cand le ia o sa vada

MiCuTu Ciprian 08-01-2007 23:23

dumnule primar
stiu ca ar fi bine ca barladu sa aiba o sosea de centura, dar e bine sa mai vada lumea ce oras avem ca sa mai rada si altii de noi nu numai dumneavoastra,,
pai la cat ar trebui sa investiti in soseaua de centura cred ca se reasfalteaza un sfert de barlad sau macar soselele mai importante

Gianni 08-02-2007 09:59

banii nu vor fi de la bugetul primarie ... ci de la guvern. Consiliul local poate da cel mult, cred, 10%.

All times are GMT +3. The time now is 17:28.