Bārlad Online Forum

Bārlad Online Forum (http://forum.b-o.ro/index.php)
-   Bārlad (http://forum.b-o.ro/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Ma intereseaza informatii despre Rotary Barlad ! (http://forum.b-o.ro/showthread.php?t=1751)

Arcade 10-04-2006 18:04

Ma intereseaza informatii despre Rotary Barlad !

Fac apel la persoanele sa le zic "adulte"...stiu ca a luat "nastere" in micul nostru Barlad.. loja numita Rotari(park asha se cheama)..dak vreunul dintre voi cei ce cititi acest mesaj detine informatii despre cum se poate intra in acest grup..loja..rog sa ma contacteze>>> ID de yahoo messenger > daedalive <>Multumesc anticipat!:cool:

Stefan 10-04-2006 18:13

Cred ca trebuie sa ai multzi multzi muitzi bani ca sa intri acolo. Shi se intra cu foarte multe pile. Degeaba intrebi tu aici daca nu ai pe cineva acolo. E greu tare sa intri acolo. Cel putzin asha am auzit dintr`o discutzie purtata intre sheful meu shi un bun amic de`al lui cu bani :)

ticabd 10-04-2006 18:45

@arcade
Rotary nu este o loja ci este un club exclusivist format din oameni de afaceri din Barlad si care se ocupa cu actiuni de caritate.

AIWA 10-04-2006 19:24

Quote:

Originally Posted by Arcade
Fac apel la persoanele sa le zic "adulte"...stiu ca a luat "nastere" in micul nostru Barlad.. loja numita Rotari(park asha se cheama)..dak vreunul dintre voi cei ce cititi acest mesaj detine informatii despre cum se poate intra in acest grup..loja..rog sa ma contacteze>>> ID de yahoo messenger > daedalive <>Multumesc anticipat!:cool:

Uite arunca un ochi pe aici:

"...In anul 1905, pe data de 23 februarie in Chicago - Ilinois, se infiinteaza primul club Rotary din lume care, inca de la inceput, a avut ca obiectiv principal incurajarea si promovarea idealului in ceea ce priveste munca si meseria, ideal la care aspira orice profesiune onorabila. In cluburile lor, Rotary - enii, uniti prin idealul lor de a se face utili, īsi asuma responsabilitatea de a servi interesul general, de a promova buna īntelegere la nivel local, national si international.

In Romania, Rotary International a venit prima oara in 1929. Atunci au fost create cluburi la Bucuresti si Timisoara. In 1936 a fost infiintat Districtul 84 - Romania, toate cluburile romanesti infiintate pe parcurs functionand pana in anul 1940, cand au fost desfiintate de regimul totalitar din acea vreme.

In 1990 se reia traditia intrerupta, reinfiintandu-se pentru Romania si Republica Moldova, Districtul 2241...."

Chiar daca se spune CLUB...nu e un CLUB si nici nu e LOJA (aia e la masoni) ci mai corect spus este o organizatie!

".......Istoric Rotary international

Rotary este o organizatie a oamenilor de afaceri si reprezentantii diferitelor profesii din īntrega lume care considera importanta asigurarea de servicii umanitare, care īncurajeaza īnalte standarde etice īn toate domeniile de activitate si ajuta la mentinerea pacii, precum si la stabilirea de relatii de buna īntelegere īntre popoare. Rotary īntruneste aproape 1.2 milioane de membri de ambele sexe, īn 28.000 de cluburi din 154 de tari, īn 35 de zone geografice. Rotary uneste oamenii indiferent de rasa, credinta si convingeri politice, īntr-o atmosfera de cooperare. Rotary a luat fiinta pe 23 februarie 1905, odata cu formarea clubului Rotary din Chicago, Illinois, S.U.A.. īn calitatea sa de prima organizatie de ajutorare din lume, Rotary a fost fondat de catre avocatul Paul P. Harris.

Rotary International reprezinta asociatia tuturor cluburilor Rotary din lume, avānd drept principal motto: "Ajutor mai presus de sine". Cele trei obiective ale lui Rotary International sunt īncurajarea, extinderea si supravegherea activitatii Rotary īn īntreaga lume, precum si coordonarea si conducerea īn general a activitatilor internationale. Cluburile Rotary sunt grupate pe zone geografice - numite districte Rotary, avānd īn frunte un guvernator care, pe o perioada de un an, devine functionar al lui Rotary Interantional, īn acelasi timp reprezentānd Consiliul Central al organizatiei. Īn prezent exista mai mult de 515 districte Rotary īn īntreaga lume, grupate īn sase regiuni, una dintre ele fiind CEEMA (cuprinzānd Europa Continentala, zona mediteraneana rasariteana, precum si Africa). Īn zonele unde nu exista districte, Rotary este organizat sub forma de zone speciale de extindere.

Consiliul Central, care se īntruneste de regula de patru ori pe an, este organismul de elaborare a politicii lui Rotary International. Printre membri acestuia se numara presedintele īn functiune, precum si presedintele ales al lui Rotary International, cāt si alti 16 directori din īntreaga lume. Presedintele este ales pe o perioada de cāte doi ani. Toti conducatorii Rotary, atāt la nivel international, cāt si la cel local, sunt voluntari nesalarizati.

Secretariatul Rotary International sprijina cluburile Rotary pentru īndeplinirea unor proiecte si activitati de ajutoare, fiind alcatuit din diferite birouri. Cartierul general al organizatiei Rotary se afla īn Evanston, Illinois, S.U.A., o suburbie a orasului Chicago. Serviciul regional al lui Rotary International, pentru Europa si Africa, se afla la Zurich, Elvetia. Exista īnca 7 filiale ale serviciului regional: īn Argentina, Australia, Brazilia, India, Japonia, Coreea si Filipine......."

Ce trebuie sa mai stii despre ROTARY:
"TESTUL CELOR PATRU ĪNTREBARI al Rotary este un īndrumar verificat al aplicarii si mentinerii īnaltelor principii etice ce guverneaza interrelatiile dintre natura umana:
-Este adevarat ?
-Este cinstit pentru oricine este implicat ?
-Va īntari si stimula atāt prietenia cāt si bunavointa ?
-Va servi īn beneficiul tuturor celor implicati ?

SCOPUL ROTARY

Scopul Rotary consta īn dorinta de a ajuta ("A servi mai presus de sine"). Rotary īncearca sa atinga acest scop prin:

l. īntretinerea prieteniei ca pe o oportunitate de a-i ajuta pe ceilalti;
2. aderarea nu doar la īnalte si etice principii īn viata proprie si īn afaceri, ci si recunoasterea valorii fiecarei activitati care se dovedeste folositoare umanitatii;
3. īntarirea si stimularea activitatilor responsabile private, atāt profesionale cāt si publice, pentru membrii Rotary;
4. cultivarea bunavointei pentru īntelegerea internationala, cāt si a pacii omenirii, prin comunitatea mondiala a profesiilor umane, unite prin dorinta de a ajuta..."

Vrei sa devii membru ROTARY? Vorbeste cu presedintele de pe BARLAD

Arcade 10-04-2006 20:59

AIWA...multumesc pt info..am incercat sa contactez presedintele pe Birlad...dar am o mica problema cu trimisul mesajului...dak ma poti ajuta..am vrut sati trimit un mesaj pe "privat" aici pe forum..da vad ca nu accepti mesaje private..in fine..IDul meu de mess e >< daedalive ...dai ADD...vad ca stii cateva lucuri despre ei...si am cateva intrebari..

AIWA 10-05-2006 15:35

Pai daca te uiti atent la adresa de mail a presedintelui...vezi exact cum dai de el!
BRIO COMPUTERS nu suna cunoscut urechilor tale? E magazinul Vis-a-vis de Unison radio si in rind cu Germanos!

ticabd 10-05-2006 18:11

Este seful de anul asta.Anual au loc alegeri

Arcade 10-05-2006 19:34

Da ..AIWA...am observat ca adresa de mail este de la Brio Computers..asta era si una dintre nelamurirle mele in leg cu adresa lui de mail..nu stiam ce legatura are el cu Brio Computers..acum mi-am dat seama...ms

andrei80 10-05-2006 23:56

Din cate stiu, trebuie sa fii invitat si se voteaza daca intri(or something)

Arcade 10-06-2006 12:40

Carei varsta minima de acceptare in club...am vazut pe siteul Rotary District..de la AIWA..de mai sus...ca sunt acceptati si "students"...ma rog...trebuie sa fii oare neaparat major..adik peste 18 ani..???

ombladon 10-06-2006 13:03

major si peste 300.000 euro " asa ca baetii "

Arcade 10-06-2006 19:38

Asa de putin..numai 300 mii de Euro:D ....LOL...prea putin...gata..clar ma inscriu:rulz: prea frumos...300 mii..da e careva in municipiul Barlad care sa detina o astfel de suma...nici macar Bairam..marele "director" de la Kombassan nu cred ca detine in prezent o astfel de suma...:headbang:

AIWA 10-06-2006 22:08

Stai calm...ca ala detine...:D

ombladon 10-06-2006 22:33

Quote:

Originally Posted by Arcade
Asa de putin..numai 300 mii de Euro:D ....LOL...prea putin...gata..clar ma inscriu:rulz: prea frumos...300 mii..da e careva in municipiul Barlad care sa detina o astfel de suma...nici macar Bairam..marele "director" de la Kombassan nu cred ca detine in prezent o astfel de suma...:headbang:

Stii ce cred eu ? cred ca vrei doar sa te afirmi ..si incerci doar sa te faci cunoscut " ca uite a mai aparut un smecher printre noi "
Sunt motive :1 cel care are bani nu se afirma + stilat, nu taran ca tine !
2 . Cei care au bani se cunosc , bani nu au toti naucii care nu sunt capabili sa puna cap la cap 2 fraze.

ps : mai mult de 18 ani nu cred ca ai , ori esti om nebun sa incerci sa te mai afirmi cu ideei puierile ,

ombladon 10-06-2006 22:40

100 % idiotul de mai sus "arcade" este " boros flavius " tipic lui ,
tu nu mai depasesti perioada pubertatii ?
oare gresesc ?

Arcade 10-06-2006 23:55

In primul rand...poate ca nu stiu sa leg 2 fraze cum zici tu...dar se zice "PUERIL" ...nu "PUIERIL" cum zici tu..

P.S:Dak tot vorbesti despre modul in care scriu...na..oi fi io mai analfabet..ce sai fac..(Nare rost sa ne luam acum la cearta pt niste prostioare de astea...eu doar am postat o intrebare pe forum...nush la ce te agiti atata...no offense)

ticabd 10-07-2006 08:39

Ombladon fii calm ,lasa omul sa spere...;)

ombladon 10-07-2006 11:17

Nu mai locuesc in romania de catzi`va ani buni , gramatica mea fiind la pamant , dar cert este ca nu suport oamenii cu caracterul tau .

nu inchide nimeni topicul asta ?

Arcade 10-07-2006 14:13

Are dreptate Ombladon...inchideti "topicul". Am aflat ce ma interesa despre Rotary Club. Multumesc tuturor celor care au raspuns.

Fallen Angel 10-07-2006 18:52

Quote:

Originally Posted by ombladon
Nu mai locuesc in romania de catzi`va ani buni , gramatica mea fiind la pamant , dar cert este ca nu suport oamenii cu caracterul tau .

nu inchide nimeni topicul asta ?

...Dar cand erai in Romania aveai gramatica mai buna????

All times are GMT +3. The time now is 15:32.