Bārlad Online Forum

Bārlad Online Forum (http://forum.b-o.ro/index.php)
-   Plante de acvariu (http://forum.b-o.ro/forumdisplay.php?f=62)
-   -   pentru crescatorii de plante (http://forum.b-o.ro/showthread.php?t=2517)

elofish 02-16-2007 22:42

pentru crescatorii de plante

Ca o curiozitate cati pasionati de cresterea plantelor pot da informatii utile pentru cultivarea plantelor la nivel PROFI in Barlad si cati ar fi dispusi sa discutam la un "suc" pe margine acestei probleme? Cine are acasa un acvariu OLANDEZ si este dispus sa impartaseasca din experienta sa si celorlanti?
As putea fi eu primul:
Am un acvariu de 160L bine plantat, dar stiu ca tot secretul sta in atingerea echilibrului dintre substrat, filtrare ,numarul de plante, numarul de pesti si lumina. Substratul la mine este format din: turba+nisip+granule de argila+pietris;filtrul este interior, cu plantele am cam exagerat iar lumina doua tuburi Philips TLD 830 si unul Aqarelle 89, pestii sunt cam multi pentru acest volum. Atata timp cat plantele sunt sanatoase si au o crestere viguroasa o culoare cat mai naturala, acvariul este la un echilibru. Orice lipsa legata de nutritie sau lumina se va vedea imediat in modul de dezvoltare al plantelor. Eu consider plantele un "controler" al sanatatii unui bazin.

Adrian 02-23-2007 08:57

cred ca nu au ajuns pe site la noi acvaristii convinsi din Barlad.....cel putin..nu INCA.

elofish 02-23-2007 18:14

ar fi fost o discutie interesanta. Ghinion

Mugabis 03-07-2007 00:48

salut vin cu o intrb despre plante.Se intampla ceva in acvariu sau... am avut ceva plante cred ca hydrila si altele nu le stiu denumirea dar nelamurirea este de ce s-au topit pur si simplu.Care sa fie cauza ph?sau co2?.Ajutati-ma va rog si recomandati-mi ceva ca ingrasamantul sau solutii pentru cresterea plantelor in conditii optime.Va multumesc!

Adrian 03-07-2007 08:17

In primul rand recomand un test de ph. Cum spunea si Elofish in alt post...daca nu iti merg plantele inseamna ca e ceva in neregula cu apa. Eu pana acum nu am folosit ingrasaminte, dar nici nu am pus plante pretentioase.Eu de obicei mai pun cam odata la luna, cu schimbarea partiala a apei si un pumn de sare neiodata pentru minerale.

Mugabis 03-07-2007 18:31

facut test ph rezultat 5.Pus in apa ph-plus caat scrie pe sticluta de la sera 30 de min mai tarz poate chiar o 1ora ph 5.Nu mai stiu ce sa fac cu ph asta !!!!!
Cum il cresc ca m-a disperat

Mugabis 03-09-2007 10:02

mai vin cu o intrb se poate intampla ca din cand in cand sa mai iasa din frunzele plantelor pe la suprafata.Adica abia le-am cumparat si mai gasesc la doua zile cate o frunza doua frunze plutind pe deasupra este normal fenomenul.Precizez ca ilulminatul il folosesc cam 11 ore si noaptea il opresc.

elofish 03-09-2007 17:43

Zi-mi si mie te rog rutina ta cu apa (cum o schimbi, de unde iei apa, ce pui in apa, cata apa schimbi). Treaba cu frunzele e de la PH, tu de unde ai luat plantele omul avea probabil un PH mai mare si plantele nu au suportat socul. Asa patesc si eu cand fac un acvariu nou cam pierd funzele vechi dar important e ca planta sa scoata frunze noi. Iar cu topitul frunzelor; asta inseamna ca plantele nu se hranesc si mor.

Mugabis 03-09-2007 22:42

deci apa o schimb 1 pe saptamana apa de la robinet pusa la statut cu o saptamana inainte schimb 40% problema acum am pus si ingrasamant de la sera pentru plante in schimb ph nu stiu cat este ca sau term testele dar am pus in apa solutie de la sera de ph-plus.Plantele au o saptamana decand le-am pus.

Mugabis 03-12-2007 19:10

Ajutor!!!!!!!Mor plantele au o saptamana de cand le-am pus am pus urmatoarele plante ceratopteris cornuta,cabomba caroliniana si Ludwigia repens la cornuta si ludwigia nu le merg deloc cornuta are frunzele ca si moarte si ludwigia ii cad frunzele intr-o veselie au ramas niste bete.Am pus ingrasamant lichid de la SERA florrena.dar...../ In continuare am probleme cu ph este 5.Am luat ph-plus dar nici o schimbare deocamdata la ora asta la care scriu.Ajutati-ma!!!!!!!V-as ruga tare mult daca imi dati o adrs de mess ca sa discutam mai repede aceste impedimente pentru ca am ajuns intr-un punct mort.AJUTOR!!!

catalin_a 03-12-2007 19:35

Ce fel de lumina ai? ai pus sare in apa?

elofish 03-12-2007 20:19

Cauta DENNERLE PFLANZENGOLD 7, am inteles ca ridica orice planta chiar si cele ce par de nerecuperat. Dar dupa cum descrii situatie esti cam departe de a reusi. Plantele astea se cresc cu niste cerinte minime destul de ridicate. Eu imi aduc aminte ca pana nu mi-am luat neoane de buna calitate filtru mare ca sa poata adaposti o colonie serioasa de bacterii, un substrat bogat in nutrienti, nu am putut creste nici macar Hygrophila corymbosa, care nu necesita cine stie ce conditii . Lumina de buna calitate este prioitara in acvaristica.

Mugabis 03-12-2007 21:26

sare nu am pus si am lumina de neon normal de 16w.din acela subtire

Mugabis 03-12-2007 22:06

daca am pus ingrasamant sera florena lichid mai pun sare?

elofish 03-13-2007 21:35

:noway: Fara sare

All times are GMT +3. The time now is 11:19.