PDA

View Full Version : Istoria sportului romanesc , sportivi celebri , recorduri

cipD
01-25-2006, 15:15
MINTE SANATOASA, IN CORP SANATOS
Gimnastele si fotbalistii sunt considerati cei mai atractivi sportivi din punct de vedere fizic.
Nici o sintagma n-o poate caracteriza mai bine pe Nadia Comaneci decat "fata de nota zece". Restu de la voi ... ;)

farfui
01-25-2006, 18:31
frumoase ganduri vierme....... dar mai bine puneai direct sursa :http://www.jurnalul.ro/articol.php?id=2668&vo=58

dadosh
01-25-2006, 21:59
MINTE SANATOASA, IN CORP SANATOS
Gimnastele si fotbalistii sunt considerati cei mai atractivi sportivi din punct de vedere fizic.
Nici o sintagma n-o poate caracteriza mai bine pe Nadia Comaneci decat "fata de nota zece". Restu de la voi ... ;)

din punct de vedere fizic inotatorii si biciclistii sunt cei mai frumos dezvoltati

cipD
01-26-2006, 19:04
S-a nascut la 5 februarie in satul Sacele, judetul Constanta.
Prima legitimare ca fotbalist are loc la 24 martie 1978 la copiii lui F.C. Constanta.
Prima selectie in nationala de juniori (sub 17 ) a fost la 11 martie 1981 in meciul amical Bulgaria - Romania(0-0).
Prima selectie in natioanala de juniori (sub 18 ani) a fost la 14 februarie 1982 in meciul amical Romania - Turcia(0-0).
La 11 septembrie 1982, debuteaza in Divizia A, jucand integral meciul S.C.Bacau-F.C Constanta (3-0).
Marcheaza primul gol in divizia A in minutul 88 al meciului Steaua-F.C Constanta (2-2).
A debutat in echipa nationala A jucand integral ca mijlocas stanga amicalul Norvegia Romania 0-0 (10 august 1983).
A debutat intr-un meci oficial al echipei nationale intrand in minutul 46 al partidei Cipru - Romania 0-1 (12 noiembrie 1983) in preliminariile campionatului european.

alro05
01-28-2006, 01:09
Ce ar fi daca am aduce in discutie si sportivi barladeni care s-au afirmat si se afirma in sportul romanesc. De la profesorul codrenist campion national la sah(prin anii 1920),sau campionul national la aruncarea sulitei-Alexandru Bizim,s.a.m.d la Andreea Raducan din zilele noastre. Nu-i asa?

dadosh
01-28-2006, 18:04
dar de Titi Aur ce spuneti ? ...inca mai este printre noi si mai este si in activitate...

djlyon
01-28-2006, 19:57
Am avut onoarea sa dau mana cu Titi Aur. E baiat super fin.

alro05
01-29-2006, 09:08
De acord, si va cer scuze. A facut foarte mult pentru cursele de raly din Romania pentru care merita toate felicitarile. Daca ar fi mai multi care sa ne aduca aminte de sportivi barladeni,din cei care au fost si din cei care mai sunt inca ne-am bucura cu totii. Eu facusem doar o remarca si am dorit sa incit internautii barladeni de a prezenta cat mai multi sportivi merituosi din Barlad. Prin asta cred ca nu am gresit. Si nunumai sportivi ci si instructori, antrenori care i-au format pe acestia. De cele mai multe ori acestia raman necunoscuti.Gresesc cumva?:what:

alro05
01-29-2006, 09:35
Am avut onoarea sa o cunosc pe Nadia Comaneci in 1972 in timpul Jocurilor Olimpice de la Munchen,dar si Titi Aur. De aceea propun ca acest forum sa-l numim "Istoria sportului barladean" si nu a sportului romanesc pentru ca despre sportul romanesc s-au scris destule lucrari. Si de ce nu poate sunt dintre binevoitori care sa posteze si niste poze din activitatea sportiva de ieri si de ce nu si de...azi

cipD
01-29-2006, 18:25
Daca stam bine si ne gandim barladenii stau bine la capitolul rugby actualmente suntem pe locul 7 da am fos si mai sus. (http://www.rugby.ro/default.asp):p

alro05
01-30-2006, 06:19
asa este, dar nu numai. chiar si la fotbal stateam bine pe timpul cand Gloria Barlad aducea in Cupa Romaniei pe Steaua la Barlad. Era pe timpul cand stadionul era in centrul orasului (zona Stadion). Sau cand Dobay antrena echipa din Barlad. Cine are poze de pe acel stadion ar fi bine sa le posteze. Pentru aduceri aminte,nu?

alro05
02-12-2006, 15:56
vad ca de aproape trei saptamani nu a mai intervenit nimeni. In 72 in timpul olimpiadei de la Munchen(acum e cea de la Torino), in lotul de la Onesti (Gh.Gh.Dej) condus de Bela Karoli era si o barladeanca simpatica. Furtuna parca se numea si ea cochetase inainte de gimnastica cu atletismul (saritura in inaltime),antrenata fiind de prof.Tamasanu. Faptul ca era inaltuta nu a avantajat-o prea mult la gimnastica din pacate. Dar era foarte simpatica. Daca aveti poze de pe vechiul stadion de pe la meciul Gloria -Steaua din Cupa Romaniei nu ar fi rau sa le postati.

alro05
02-12-2006, 15:59
Si apropo de atletismul barladean! Multi din rugbistii care au activat la Rulmentul au trecut si pe la atletism. Si apoi au ajuns la echipe din strainatate: Bucos, Motrescu iar in echipa nationala de juniori Dima. Ei bine ei au trecut si prin atletismul barladean.

theofighter
02-01-2007, 21:39
Am avut onoarea sa dau mana cu Titi Aur. E baiat super fin.

Ai dreptate. Si eu l-am cunoscut si e SUPER!

MAYDAY
02-03-2007, 19:16
:)
Daca taceai...
http://www.monitoruldevaslui.ro/news.php?id=1657
Nu-i nimic, afli acum si tu cine-i Titi Aur!
:naughty: :D

hocus
02-03-2007, 19:23
Nu e din Barlad si probabil a facut o confuzie, am observat si eu dar mi-am dat seama ca cel mai probabil ii va spune sotul sau (prietenul) care din cate am inteles este din Barlad ...deci sa fim intelegatori, ...si crede-ma ea e bine intentionata in ceea ce face pe aici

MAYDAY
02-03-2007, 19:32
Asa ziceam si eu. Nu-i nimic!
Dar faptul ca nu e barladeanca nu are importanta pentru ca vorbim de cel mai cunsocut automobilist roman multiplu campion national.

hocus
02-04-2007, 09:27
stie mai multe din sport decat majoritatea femeilor pe care le cunosc...daca te intreaba ea de cel mai mare campion al Kickboxului fac pariu ca nu cunosti ... (fara google) desigur ... asa ca nu e chiar asa

MAYDAY
02-04-2007, 21:30
Da, ai dreptate, nu stiu cine e cel mai mare campion din kickbox. Problema e ca eu n-am zis ca am dat noroc cu el. Si oricum, oricine ar fi campionul ala nu are mai multe titluri nationale decat Titi Aur.

hocus
02-05-2007, 08:38
"campionul ala nu are mai multe titluri nationale decat Titi Aur" asta doar banuiesti, nu ai o informatie 100% sigura :) daca eu spun ca are nu ma poti contrazice, dar nu am sa spun (ca nu stiu)

MAYDAY
02-05-2007, 09:12
Desigur ca nu poti sa spui pentru ca nu exista niciun kickboxer cu un palmares asemanator. Pentru edificare, numara singur...
http://www.omv-petromrallyteam.ro/echipa/aur.html

theofighter
02-08-2007, 13:11
Nu stiu daca aveti habar vreunul dintre voi de urmatorul lucru: PE ANTRENORUL LUI LEONARD DOROFTEI IL CHEAMA TITI(PORECLA LUI ESTE TITI PROSOP DAR NOI II SPUNEM TITI DE AUR, PENTRU CE A REALIZAT ). Nu ma asteptam la asemenea replici din partea MAYDAY,dar fie.......
Nu sunt din Barlad dar ma asteptam la altceva.Daca statea putin si se gandea poate facea cumva legatura cu nea Titi(avand in vedere disciplina sportiva din care provin eu...). Oricum nu bag in seama rautatile si sper sa ma primiti in continuare pe forumul vostru.Multumesc HOCUS! NUMAI BINE!

theofighter
02-08-2007, 13:58
Ca sa vedeti ca exista oameni cu foarte multe medalii in sporturile de contact v-o prezint pe LAURA VUCULESCU.Cuvintele nu-si au rostul.cred ca va puteti uita si singuri.........MAYDAY , credeai ca nu exista kickboxeri cu palmares asemanator cu cel al lui Titi Aur (cel de care zici tu, nu cel pe care il cunosc eu),nu? IA UITA-TE AICI:

Our Instructors
have been training with Thai's masters, champions and have been fighting in Thailand and overseas. Our instructors are:

Laura Maria Vuculescu

Gold Medalist-full-contact, Kick-boxing World Championships, Kunsan, South Korea 1996
Gold Medalist- Kick-boxing, full-contact World Cup, Bucharest, Romania 1997
Gold Medalist-European Muay Thai Championships, Paphos, Cyprus 2000
Bronze Medalist-World Muay thai Championships, Bangkok 2003
Silver Medalist-World Muay Thai Championships, Bangkok 2005
2 time Romanian National boxing Champion 2001, 2002
Gold Medalist-Italy Boxing Championships 2002

SI CEI CARE STIU , NU MAI PUNEM LA SOCOTEALA TITLURILE LA NIVEL NATIONAL....CA SUNT MULTE!

http://72.14.221.104/search?q=cache:atNEkOZn1U4J:www.muaythaipromotions .com/instructors.php+laura+vuculescu&hl=ro&ct=clnk&cd=19&gl=ro

Dati un click pe poza ei CA SA VEDETI MAI BINE!CRED CA IMAGINEA EI VORBESTE! SI E FATA......

CRED CA NU MAI ARE NIMENI NIMIC DE SPUS....

MAYDAY
02-08-2007, 18:26
:)
Draga Theo,
Evident ca m-am intrebat ce te-a facut sa vorbesti de kickboxing cand pe forum se vorbea de Titi (Constantin) Aur si desigur ca m-am gandit la Titi Prosop. Insa daca citeai cateva randuri din celelalte postari ai fi vazut ca e vorba de automobilism. Frumos din partea admin-ului ca a taiat partea ilara a interventiei tale.
Cu tot palmaresul domnisoarei la care faci referire nu se poate compara cu notorietatea lui Titi Aur care, in plus, practica un sport extrem de elitist avand in vedere numai costurile pe care le implica.
Altfel, respect si recunostinta pentru toti sportivii care ne fac sa fim mandri. Si am inteles ca esti sportiva de performanta asa ca nu-ti doresc decat sa depasesti palmaresul Laurei Vuculescu.
Bine ai venit pe forumul nostru!:)

theofighter
02-12-2007, 13:41
Multumesc de primire MAYDAY! cred ca se va naste greu cel sau cea care va depasi performantele Laurei.E totusi rau ca ea nu este cunoscuta pentru ca nu este mediatizata.La noi acest sport a fost mediatizat doar de Local Kombat si au fost promovati PUTINI dintre sportivii de valoare.Oricum sa speram ca se vor face publice performante din TOATE disciplinele pentru ca Romania este plina de talente! VA PUP PE TOTI!!!! BAFTA IN TOT CEEA CE FACETI! MAI VORBIM PE FORUM!

hocus
02-12-2007, 19:39
si cu putina apa discutia nu se mai aprinde chiar asa .... se pare ca totul este ok ... hai sa ne vedem de "bunatate" :P