PDA

View Full Version : Hai sa vorbim corect romaneste!

GEORGiQ
05-14-2007, 17:17
Sa vorbim corect ROMĀNESTE !!! Stim amandoi ca nu-ti place/nu ti-a placut scoala. Dar hai sa frigem repede o minilectie de gramatica:
Pentru imperativul afirmativ (fii cuminte!) si pentru conjunctiv (sa fii punctual) n-am argumente, dar asa e :) Imperativul negativ se formeaza īntotdeauna cu nu + infinitivul verbului: nu veni, nu pleca, nu uita. Deci, īn cazul lui a fi, avem nu fi fraier! EXEMPLE:

CORECT:.................................GRESIT:
Fii cuminte!................................Fi cuminte!
Nu fi fraier!................................Nu fii fraier!
Sa fii punctual............................Sa fi punctual.

GEORGiQ
05-14-2007, 17:17
Mai adaugati voi cazuri asemanatoare si rezolvari...

UNOwen
05-14-2007, 18:26
ba.. si uite-asa mam dus intr-o zi... dupa ce am avut niste vise aiurea... sa imi cumpar un aragaz.. am ajuns la un magazin si acolo erau mai multe aragaze.. care trebuia sa il cumpar? Am intrat si am facut ce scria acolo: Va rugam inchide-ti usa! M-am conformat .... am inchiso!
Va rog sa imi corectati si mie textul.. sa vad.. cine mai stie gramatica....!

UNOwen
05-14-2007, 19:04
un exemplu .... am vazut la anunturi pe barlad-online ceva ....
vind hendsfree de nokia 33xx/8xxx/3210/3410 nokia 6610/7210 5100/6100. si unu de v3 toate noi noute. nefolosite
Deci.. asta e analfabetism deja :( .....
Si .. acum vreo 2 ani .. era un anunt la Spitalul Municipal de Adulti Barlad: Inscrierile pentru noi nascuti se fac pana la ...... a lunii.. etc!
Observ ca foarte multa lume foloseste ¨ca si¨ chiar daca nu se face o cacofonie.... Ex: Acel pumn, ca si lovitura a fost foarte puternic! Deci .... domnii mei ... Invatati sa vorbiti CORECT romaneste!
Oricum .... foarte putine persoane o fac... Un prieten foarte bun de-al meu.. imi arata pe telefon un mesaj de la angajatul lui: X, merge toate jocurile! Deci .... sa nu cazi jos de pe scaun? Nu e vorba doar de analfabetism in ultim stadiu ... ci deja putem vorbi de Handicapatism Mintal ....
Exista foarte multe persoane, profesori de limba si literatura romana, care fac greseli... foarte mari.... greseli de exprimare.... Sa fie oare asta o dovada de neatentie, sau... de prostie? Imi aduc aminte.. am corectat intr-o zi pe o profesoara.. si mi-a adus directorul pe cap.. motivul: Nu am dreptul sa contrazic si sa corectez un profesor pt. k el are facultate si eu nu! Pai sa nu iti iei lumea-n cap? ce vrei.. mentalitate de doi lei si-un sfert!
V-am pupat pe .... cartea de gramatica!

hocus
05-14-2007, 19:24
"Handicapatism Mintal .... " ...imi vine sa tin cartea de gramatica in buzunarul de la spate

------------------------------------------------
Cuvântul handicapatism nu a fost găsit. Rezultate aproximative (0):
Nici un rezultat relevant.

DEX Dicţionare ale limbii române

....si in ceva sa nu uit ..."Zambeste.. daca zambesti macar putin in fiecare zi.. vei fi fericit. Prietenii te fac sa zambesti! Fii un bun prieten!" :)

speed
05-14-2007, 20:14
eu de ceva timp incerc sa aflu care este pluralul corect al substantivului "geaca".am intrebat 2 profesori de romana si fiecare mi-a dat un raspuns diferit.Unul spunea "geci" iar celalalt spunea "geace". Pana la urma cum este corect?

djlyon
05-14-2007, 21:03
Daca exista geace, atunci exista si almanahe.

speed
05-14-2007, 22:19
:))

speed
05-14-2007, 22:21
almanahe se pare ca exista.a fost declarat alaturi de almanahuri ca plural al substantivului almanah

speed
05-14-2007, 22:29
:confused: inca 2 exemple care pe mine ma pun in ceata. In noul DOOM :cireasa-ciresi(nu cirese) si aragaz-aragaze(nu aragazuri):what:

djlyon
05-14-2007, 22:45
Aragaze era si inainte.

Cristi
05-15-2007, 03:08
UNOwen citez "greseli de esprimare" tu consideri ca este ok? Tu o sa vii si o sa spui ca este pus intre niste puncte dar si "foarte mari' este pus intre puncte

UNOwen
05-16-2007, 01:52
"Handicapatism Mintal .... " ...imi vine sa tin cartea de gramatica in buzunarul de la spate

Cuvāntul handicapatism nu a fost găsit. Rezultate aproximative (0):
Nici un rezultat relevant.

DEX Dicţionare ale limbii romāne

....si in ceva sa nu uit ..."Zambeste.. daca zambesti macar putin in fiecare zi.. vei fi fericit. Prietenii te fac sa zambesti! Fii un bun prieten!" :)

Handicapatism mintal... e o expresie inventata de mine..... :D

UNOwen
05-16-2007, 01:54
UNOwen citez "greseli de esprimare" tu consideri ca este ok? Tu o sa vii si o sa spui ca este pus intre niste puncte dar si "foarte mari' este pus intre puncte
imi pare rau cristi .. a fost pur si simplu o greseala.. grava, dar greseala de tipar! Multumesc pt. atentionare!

uni_uni
05-16-2007, 02:26
oricum,din pct meu de vedere, farfui...e cel mai agramat de pe acest forum (sa fiti atenti la fiecare post de-al lui) si UnOwen e cel mai talentat microbist in ale gramaticii de pe acest forum (sa nu fiti atenti la fiecare post de-al lui)...

UNOwen
05-16-2007, 22:56
uni, in caz in care nu ai observat ... acest Thread nu se numeste : parerea mea despre ceilalti forumisti, ci Hai sa vorbim corect romaneste! iti multumim pentru aportul adus si te rugam sa ne scutesti de astfel de comentarii inutile!
Si, revenind la subiectul nostru, Handicapatism Mintal = Faza finala a incapacitatii de a gandi si a vorbi coerent!

black_white
05-17-2007, 20:36
[QUOTE=UNOwen]Oricum .... foarte putine persoane o fac... Un prieten foarte bun de-al meu.. imi arata pe telefon un mesaj de la angajatul lui: X, merge toate jocurile! Deci .... sa nu cazi jos de pe scaun? Nu e vorba doar de analfabetism in ultim stadiu ... ci deja putem vorbi de Handicapatism Mintal .... [QUOTE]

am uitat ca tu esti cel mai destept dintre totzi dar macar uitate la tine intai si dupa aia vb de alti:noway:

black_white
05-17-2007, 20:41
:))

MAYDAY
05-17-2007, 23:39
[/QUOTE]am uitat ca tu esti cel mai destept dintre totzi dar macar uitate la tine intai si dupa aia vb de alti:noway:[/QUOTE]

Juniorule,

Daca chiar vrei sa spui ceva legat de subiectul ce se dezbate aici, atunci arata-ne ca stii romaneste! Prin urmare, ca sa te credem ca stii romaneste, scrie din nou fraza de mai sus, dar corect! Poti?

uni_uni
05-18-2007, 01:12
asta ''daca chiar'' stii romaneste...:)

farfui
05-18-2007, 03:01
Dacă chiar îl admiră cineva pe Băsescu, dacă chiar îl iubeşte cineva pe Băsescu, trebuie să voteze DA, mai mult decât cei care îl dispreţuiesc sau urăsc. (din campania PSD).

Uni, esti calofil sau ai postat la misto ?

MAYDAY
05-18-2007, 10:42
asta ''daca chiar'' stii romaneste...:)

DACA CREZI ca ai depistat o cacofonie te inseli. Mai cerceteaza.:)

UNOwen
05-18-2007, 12:19
[QUOTE=UNOwen]Oricum .... foarte putine persoane o fac... Un prieten foarte bun de-al meu.. imi arata pe telefon un mesaj de la angajatul lui: X, merge toate jocurile! Deci .... sa nu cazi jos de pe scaun? Nu e vorba doar de analfabetism in ultim stadiu ... ci deja putem vorbi de Handicapatism Mintal .... [QUOTE]

am uitat ca tu esti cel mai destept dintre totzi dar macar uitate la tine intai si dupa aia vb de alti:noway:
........
Nu trage in cei ce nu te vad! Iti descoperi pozitia! :naughty: :noway:

black_white
05-18-2007, 13:18
[QUOTE=black_white][QUOTE=UNOwen]Oricum .... foarte putine persoane o fac... Un prieten foarte bun de-al meu.. imi arata pe telefon un mesaj de la angajatul lui: X, merge toate jocurile! Deci .... sa nu cazi jos de pe scaun? Nu e vorba doar de analfabetism in ultim stadiu ... ci deja putem vorbi de Handicapatism Mintal ....
........
Nu trage in cei ce nu te vad! Iti descoperi pozitia! :naughty: :noway:

pacat...nu toata lumea vb corect romaneste......si daca ai ceva de zis spune in fata omului nu-l vb pe la spate:naughty: :noway:

black_white
05-18-2007, 13:19
adevarul nu vb eu corect romaneste dar sa stitzi ca toata lumea mai greseste cateodata

UNOwen
05-18-2007, 23:27
Errare humanum est! Asa e Blackye .. ai dreptate... numai ca unii, cred eu.. gresesc prea des...
Blackye.... nu am nimic cu nimeni ... exemplul pe care l`am dat .. a fost pentru acest post! Nu trebuie sa faci scandal.... Nu stiu daca tu cunosti persoana respectiva... si daca o cunosti... ma bucur pentru tine! Nu vorbesc pe nimeni...."pe la spate" .. doar am expus un fapt concret!
Revenind la thread: Am vazut ca foarte multe persoane folosesc "un multiplu de <<i>>" fara a fi nevoie....
Ex: unii scriu... "fara a fii nevoie" ...
care e pluralul la minge pana la urma? Mingi sau mingii? Aici chiar k e dilema!

black_white
05-20-2007, 10:20
faza este ca persoana care a scris acel mesaj este prieten cu mine si a fost si prieten cu tine....UNOwen.....

UNOwen
05-20-2007, 10:58
Hai sa punem "." (punct) acestei discutii inutile!
Revenind la subiect ....Se poate vorbi corect romaneste sau nu? :D

hocus
05-20-2007, 23:04
intrebarea asta include si citirea posturilor tale ?

UNOwen
05-21-2007, 10:00
sarind peste ele :D Eram un copil fara minte... acum am mai crescut (deci ... sunt tot acelasi fara minte .. dar.. mai mare :D )

UNOwen
05-21-2007, 20:33
Sa vorbim corect ROMĀNESTE !!! Stim amandoi ca nu-ti place/nu ti-a placut scoala. Dar hai sa frigem repede o minilectie de gramatica:
Pentru imperativul afirmativ (fii cuminte!) si pentru conjunctiv (sa fii punctual) n-am argumente, dar asa e :) Imperativul negativ se formeaza īntotdeauna cu nu + infinitivul verbului: nu veni, nu pleca, nu uita. Deci, īn cazul lui a fi, avem nu fi fraier! EXEMPLE:

CORECT:.................................GRESIT:
Fii cuminte!................................Fi cuminte!
Nu fi fraier!................................Nu fii fraier!
Sa fii punctual............................Sa fi punctual.

Si tu intri pe Softpedia? :))))