PDA

View Full Version : Despre pietris !!!

Arcade
05-01-2007, 20:48
Din moment ce este un thread despre APA, "raposata" mea constiinta ma pune sa deschid(continui) alt subiect de care ar trebui sa luati aminte si anume... Pietrisul.:D

Arcade
05-01-2007, 20:56
Daca sunteti curiosi de ce scriu despre Pietris in cadrul threadului despre apa, am 2 motive unu la fel de important ca altul...
1.nus moderator(admin,etc) ca sami pot permite sa deschid un thread separat de cel al apei
2.cu toti ar trebui sa stiti ca pietrisul(substratul) unui acvariu sta in directa legatura cu "calitatea" apei.
O sa va spun cat pot de simplu intreaga idee: Cantitatea de pietris intrun acvariu trebuie sa creasca direct proportional cu volumul acvariului.
Asa cum calitatea vietii unui peste este influentata de raportul nr.pesti/vol.acvariu , asa si calitatea apei este influentata de vol.acvariu/substrat pietris(masurat in cm).;)
Nu va pot spune evident o inaltime optima a substratului din cauza ca NU EXISTA una, fiecare acvariu isi are propria inaltime optima a acestui substrat.
Daca aveti vreo intrebare referitor la ce am scris mai sus sau intrebari legate de acest subiect, astept intrebarile voastre.:D

Adrian
05-02-2007, 15:05
Excelenta idee Arcade. Am vrut sa fac si eu ceva despre subtraturi si implicit pietris..dar nu am cazit informatii destul de clare in acest sens.

Arcade
05-09-2007, 15:24
Cele mai bune informatii despre ceva anume tzi le insusesti prin practica,prin observatiile tale proprii, constatari etc...pana si in carti,ca sa se ajunga la o informatie e nevoie de practica si multa experienta ca sa scrii o "idee" despre ceva anume.:what:
Pe scurt, ce vreau sa zic e ca:Mai multe si mai bine ai sa inveti din experientele tale proprii decat din experientele(ideile,constatarile) altora(de prin carti) :p