PDA

View Full Version : De Ce?

wxdj
08-05-2005, 09:08
Rex-Net-ul este cu mult mai vechi decat Tc-Net-ul de ce nu sau dezvoltat asha de tare ? nu au avut interes sau care e problema ? :confused:

ciprian
08-05-2005, 09:32
Poate pentru ca .....noi suntem mai buni??:))

alx
08-05-2005, 09:43
eu zik ca Rexnetu .... nu si`o dat interes in aducerea de clienti...doarece si acolo sunt oameni capabili de munca....! ;)

GEORGiQ
08-05-2005, 14:58
... lipsa de interes

Omu
08-05-2005, 16:57
Poate va da lovitura acum...nu se stie sint oameni capabili si la rex....si e bine sa fie concurentza!

keNnY
08-05-2005, 19:54
cunosc rexnetul cam de la infiintare, ei s-au bazat de la inceput pe furnizarea de internet catre salile de internet din barlad si au ajuns sa aiba un procentaj de ocupare a clientelei de 80% dintre salile de net din oras... Aveau si servicii individuale de net, prin unde radio, asa cum are si spectralul. Daca ar fi sa o luam cronologic spectralul e mai vechi in meserie decat rexnetul. Iar din cate am observat spectralul nici nu se gandeste sa faca concurenta tc-netului. Si sa stii ca s-au dezvoltat doar ca s-au orientat pe un alt segment de clientela. Parerea mea este ca nu de rexnet ar trebui sa se teama tc-netul ci de RDS/RCS :D ei vin cu o oferta care va atrage multa clientela... :cool:

katja
08-06-2005, 00:09
Parerea mea e ca respectivul patron nu a vrut sau nu i-a pasat prea mult de net sau de oras....daca incepeea de prin 98-99 cu cabluri utp...unde eram acum??? aveam cu totii fibra direct in pc..nu???

djlyon
08-06-2005, 08:54
In `98 abia se penetra piata cu solutia de dial-up.
Solutia tehnica folosita acuma nu era mai deloc disponibila.

katja
08-06-2005, 18:22
poate...tu cred ca din barladul asta stii cel mai bine...dar sa visam un pic...unde eram acum daca se incepea cu utp din 98???

djlyon
08-06-2005, 18:23
La faliment :D

h3art broken | scythe
08-06-2005, 18:36
eram exact unde o sa fim peste cativa ani... imaginiati-va

katja
08-06-2005, 18:38
dar mai traiam oare atatia ani??

Wickfreak
08-07-2005, 14:37
GEORGiQ: In Iad

katja
08-07-2005, 18:45
vorbeste in numele tau georgiq...poate vei avea ocazia

un_cetatean
08-14-2005, 17:25
ciprian says:
Poate pentru ca .....noi suntem mai buni??

Care noi ciprian ? Tu si neuronul tau ? Eu inteleg ca asta e un forum al Barladului, desi este gazduit de un server de la Spectral (pc-152.spectral.barlad.rdsnet.ro).

Eu zic ca nu strica sa va dati cu parerea la intrebarea lui xwdj, dar adevarul poate il veti afla peste vreo 10 ani ...

djlyon
08-14-2005, 18:40
Eu inteleg ca asta e un forum al Barladului, desi este gazduit de un server de la Spectral (pc-152.spectral.barlad.rdsnet.ro).
Forumul NU este gazduit pe un server de la Spectral. Serverul este proprietatea privata a firmei VideoNet (vedeti jos footer-ul), si decat are IP de la Spectral.
De fapt mai are un IP pentru ca avem si peering de 100Mbit cu TC-Net, dar - evident - numai clientii TC-Net il vad pe ala.

Cristi
08-16-2005, 23:36
ciprian says:

Care noi ciprian ? Tu si neuronul tau ? Eu inteleg ca asta e un forum al Barladului, desi este gazduit de un server de la Spectral (pc-152.spectral.barlad.rdsnet.ro)...

Ce vroiai sa scrie la IP :forum.barlad-online.ro??????

off multi se mai dau interesanti pe lumea asta.. :D

w`t`f`
08-17-2005, 03:00

Ciprian .. ti-ai pus vrodata intrebarea cum se face de sunteti cei mai buni? Hai sa iti dau eu un raspuns acceptabil: "sunteti cei mai buni" pt ca firma la care slugaresti a aparut pe piata intr-un moment potrivit cu un capital potrivit. O sa vedem daca "sunteti cei mai buni" abia in momentul in care o sa apara concurenta serioasa pt voi .. pt ca deocamdata .. sincer .. detineti aproape un monopol pe orashul Barlad. Si asta din anumite motive ce privesc ceilalti provideri de internet si nu are rost sa le aduc acum in fatza. Ma repet .. astept sa te vad cand o dea drumul rcs/rds la internet in zona Barlad ... sa vad intradevar ca "sunteti cei mai buni !" :D

ciprian
08-18-2005, 20:16
ciprian says:

Care noi ciprian ? Tu si neuronul tau ? Eu inteleg ca asta e un forum al Barladului, desi este gazduit de un server de la Spectral (pc-152.spectral.barlad.rdsnet.ro).

Eu zic ca nu strica sa va dati cu parerea la intrebarea lui xwdj, dar adevarul poate il veti afla peste vreo 10 ani ...

Cetatene ...stii ce am observat la tine? Ca te ca cam repeti cu "neuronul" cam acelasi lucru l-ai spus si la adresa lui pending....adevarul este ca ...."carte multa nu se cere".........Macar putere ai?

ciprian
08-18-2005, 23:02
Ciprian .. ti-ai pus vrodata intrebarea cum se face de sunteti cei mai buni? Hai sa iti dau eu un raspuns acceptabil: "sunteti cei mai buni" pt ca firma la care slugaresti a aparut pe piata intr-un moment potrivit cu un capital potrivit. O sa vedem daca "sunteti cei mai buni" abia in momentul in care o sa apara concurenta serioasa pt voi .. pt ca deocamdata .. sincer .. detineti aproape un monopol pe orashul Barlad. Si asta din anumite motive ce privesc ceilalti provideri de internet si nu are rost sa le aduc acum in fatza. Ma repet .. astept sa te vad cand o dea drumul rcs/rds la internet in zona Barlad ... sa vad intradevar ca "sunteti cei mai buni !" :D

Adevarul..este ca din tot ceea ce ai scris trebuie cu toata parerea de rau sa recunosc , faptul ca imi place ceva....zambetul tau! Este sarmant intradevar dar crede-ma ca mai mult de atat .....vesnica faza cu,concurenta vesnica faza cu monopolul...(cred ca faza cu repetatul este molipsitoare)...numai atat poti....ma dezamagesti...!(Apropo...la "faza" cu zambetul as mai putea adauga ceva :))

Cristi
08-19-2005, 02:13
:D devine interesant..

ticabd
08-19-2005, 08:16
Fiecare ISP din Barlad s-a orientat spre anumite segmente de clienti asta in functie si de resursele pe care le au firmele respective.Din cate stiu la Rexnet dezvoltarea retelei a devenit prioritara dupa dezvoltarea TC-Net-ului.A mai existat o perioada de "lupte" in perioada in care in oras nu erau decat Spectralnetul si Rexnetul cu tot tacamul de rigoare :flooduri , banuri pe canalele de IRC etc dar toate astea au incetat in momentul in care toti am trecut pe RDS.
In schimb toata lumea pierde din vedere cel mai nou provider din oras:Hanline
Nu as putea spune nimic despre calitate ( viteza , stabilitate) dar pot spune ca se pricep foarte bine la a-si construi retele "zgomotoase" si tendinte de preluare agresiva a clientilor altor retele prin practicarea unor preturi si conditii sa le spunem de "dumping"
Pot spune ca tendintele astea nu s-au manifestat niciodata intre Spectral Rexnet si chiar TC-Net , migrarea unor clienti de pe o retea pe alta facandu-se dupa o discutie prealabila intre providerii implicati dandu-se dovada de fair-play.

Omul cu Kafeaua.Prietenii stiu de ce.

djlyon
08-19-2005, 08:33
Prietenii stiu de ce.
Asta e reclama mascata! :p

Omu
08-19-2005, 09:41
NU!
DjLyon...te inseli..Semnatura se refera la ceva ce doar PRIETENII o stiu!

Hanline ce e aia? Nu cumva cei cu bruiajul radio?

AIWA here

ticabd
08-19-2005, 09:51
Asta e reclama mascata! :p

Nu e nici o reclama...e referitoare la "doza" de cafea zilnica :D

w`t`f`
08-19-2005, 20:41
Ciprian, imi place ca esti informat .. are si cine :). In schimb nu vreau ca aceast thread sa devina o polemica intre noi doi .. eu credeam ca ai de adaugat ceva argumente in favoarea ta si a firmei la care muncesti. Apropo .. vezi ca am subliniat "aproape monopol" ... deci nu intelege ceva ce nu am vrut sa spun.
Daca vrei sa discutam doar noi doi, te invit la o bere si imi faci acolo complimente despre zambetul meu :) ... si totusi subiectul treadului e altul .. hai sa nu ne indepartam de la subiect si sa aducem fiecare argumentele lui fara sa incepem o lupta murdara si sa ne lovim sub centura .. :D

numai atat poti....ma dezamagesti...!
Numai atat si ma multumesc cu atat ... desi daca o ma uit la toate posturile tale si o sa gasesc vreunul care sa fie ontopic si cu argumente serioase .. atunci da`mi voie sa iti spun ca "sunteti cei mai buni" (scuza gramatica).

ciprian
08-19-2005, 21:38
Trebuie sa recunosc faptul ca "ca firma la care slugaresti " a fost total lipsita de "polemica" si "de lovituri sub centura" poate ca intradevar nu am inteles eu sensul acestor afirmatii....(desi ma cam indoiesc) dar in ceea ce priveste directele adresate tc-net-ului de tine ..nu cred ca am mai gresit .......etc..sa zicem!Cat despre afirmatia legata de zambet nu a fost nici o "lovitura sub centura" doar ...constatarea faptului ca poate zambetul te scotea dintr-o situatie ce tinde a deveni jenanta ...(legata de polemica repetata pe care vad ca adresezi direct firmei..."la care "slugaresc"......Iar argumentele in favoarea firmei nu cred ca isi mai au rostul....sunt destule!(apropo....tu chiar esti nemultumit de TC-NET ?.....nu cred:)

ionut2610
08-20-2005, 01:53
Daca am sti noi sau am banui macar adevaratele intentii ale existentei atator prestatori
nar mai pune nimeni asemenea intrebari.

w`t`f`
08-20-2005, 04:30
Deci .. continui sa intelegi doar ceea ce vrei; cand am spus asta nu am apelat la psihologia inversa ci am spus`o chiar serios: "Ciprian .. ti-ai pus vrodata intrebarea cum se face de sunteti cei mai buni? Hai sa iti dau eu un raspuns acceptabil: "sunteti cei mai buni" pt ca firma a aparut pe piata intr-un moment potrivit cu un capital potrivit."
O sa iti spun mai multe cand o sa ne intalnim la o bere pe terasa din spatele primariei (cred ca e singurul orash care are terasa exact langa primarie :) ) .. nu isi are rostul aici.

haker2001
09-17-2005, 05:41
Deja a devenit off topic subiectul... parerea mea este ca rexul nu va mai tine mult... ca multe firme din barladul asta... pt ca vedetzi voi... incep sa vina firmele din B... incep sa se extinda....iar asta este pentru multzi o satisfactzie, pentru altzi o nemultzumire... Sa nu zic de firmele de domeniu IT ... care au inceput sa le fure clientela magazinelor IT vechi din Barlad, care erau de capul lor.... Iar ciprian sa stii ca TC-net detzine monopol majoritar... momentan... si sa stii ca un pic de concuretza nu strica clientzilor.... :)

POSTED by haker2001

djlyon
09-17-2005, 08:03
Stai un pic sa LOL:
1. Ce e ala "monopol majoritar" ?!
2. Cum poate sa aibe TC-NET asa ceva?

haker2001
09-17-2005, 17:22
am uitat sa exclud monopol din propozitzie... era ora 5 dimineatza cand am postat....

POSTED by haker2001