PDA

View Full Version : Camerele video pentru supravegherea traficului rutier in Barlad

djlyon
02-05-2007, 09:21
Monitorul de Vaslui - „Big Brother“, pentru mai multa siguranta

Sistemul de monitorizare video care urmeaza a fi instalat īn scurt timp pe strazile Bārladului, dar si punerea īn aplicare a principalului obiectiv pe 2007 al Politiei din localitate vor spori siguranta bārladenilor. Cel putin aceasta este convingerea politistilor bārladeni, care pe īntreg parcursul acestui an si-au propus sa intensifice actiunile de sporire a gradului de siguranta al populatiei. Prezenta mult mai intensa pe strazi a patrulelor de politie ar fi una dintre masurile care au fost deja luate īn acest sens. „Vrem ca toti locuitorii Bārladului, si nu numai acestia, sa se simta īn perfecta siguranta, fie ca se deplaseaza pe strazile orasului ca si conducatori auto, fie ca sunt pietoni si mai ales fie ca aleg sa se plimbe prin oras la ore mai tārzii. Din acest motiv, principalul lucru care ne va preocupa īn acest an va fi reducerea fenomenului infractional. Deja, īn demersul nostru ne bucuram pe sprijinul Politiei Comunitare si al Jandarmeriei, institutii alaturi de care speram sa le oferim bārladenilor un climat mai ridicat de siguranta“, ne-a precizat comisar Vasile Chelaru, seful Politiei Bārlad. Surse din cadrul Politiei Bārlad au mai afirmat ca se doreste totodata si scaderea timpilor de interventie la apelurile 112, pentru ca īn acest fel cetatenii orasului sa poata beneficia de un ajutor mai rapid venit din partea politistilor.

http://www.monitoruldevaslui.ro/news.php?id=4919

Sa vedem cat de repede le vor instala..

AleXutzu
02-06-2007, 01:51
personal sper k dupa inkeierea sezonului rece:))) mai avem nevoie de sedinte de patinaj auto :rulz: ...nesupravegheat:))

bagacioasa
02-07-2007, 11:22
Nu spun ca nu e buna initiativa dar degeaba sunt montate camere de supraveghere doar pe centru,iar printre blocuri in unele zone e intuneric .O persoana nu poate circula doar pe centru,ca sa se simta in siguranta. Sa speram ca o sa fie mai bine!..

djlyon
03-09-2007, 10:22
...
Monitorul de Vaslui - O luna pâna la „televizarea“ Bârladului

Amplasarea camerelor de luat vederi a fost discutata, în urma cu câteva zile, de catre conducerea Primariei Bârlad, pe de o parte si cea a Politiei Municipale si a Biroului Politiei Rutiere (BPR) locale, pe de alta parte. Concret, cele doua parti au cazut de acord ca trebuie definitivate urgent demersiurile pentru implementarea sistemului video, în special pe acele artere din oras pe care traficul este aglomerat, indiferent ca este vorba de cel auto sau de cel pietonal. Primii pasi în aceasta initiativa au si fost facuti, respectiv identificarea zonelor aglomerate (strada Republicii cu zonele „Stadion“, Centrul Civic, Piata „9 Mai“, „Cerbul de Aur“, „Confectii“, strada Vasile Pârvan, strada Epureanu si strada Primaverii) si organizarea unui dispecerat la nivel local si a unuia la nivel judetean. Totodata, s-a mai luat în discutie si posibilitatea ca pe cel putin doua din aceste strazi sa fie amplasate, experimental, cel putin 10 radare fixe. „În urma discutiilor pe care le-am avut cu conducerea Primariei s-a ajuns la concluzia ca, fiind parteneri la programul respectiv, trebuie sa ne implicam imediat în punerea lui în aplicare. Ca urmare, dupa identificarea strazilor pe care vor trebui amplasate camere de luat vederi, s-a luat legatura cu o firma care sa faca aprovizionarea cu aparatura necesara si sa o monteze. S-a mai întârziat din cauza unor modificari în legea care ne permite sa organizam acest sistem de supraveghere. Pentru noi, problema raderelor fixe este cea mai importanta, întrucât, cel putin pe strada Republicii, se impune“, ne-a spus comisar sef Costica Fânaru, seful Biroului Politiei Rutiere Bârlad. Potrivit aceluiasi program partenerial, supravegherea video si montarea radarelor fixe ar fi trebuit sa se faca pâna cel târziu la sfârsitul lunii iulie a anului trecut. Sarcina urmaririi pe monitoare a contravenientilor patricipanti la trafic a fost stabilita a fi a lucratorilor Biroului Politiei Rutiere, pentru ca depasirile de viteza sa fie sanctionate de catre cei de la Serviciul Politiei Rutiere Vaslui. Vestea amplasarii camerelor de luat vederi a fost primita cu satisfactie si de catre ceilalti politisti, în special de cei care îsi desfasoara activitatea pe strazi si, de multe ori, întâmpina serioase dificultati în gasirea spargatorilor, hotilor sau altor nelegiuiti. ei au apreciat ca montarea camerelor de luat vederi în zonele „fierbinti“ ale orasului va duce la o scadere semnificativa a infractiunilor stradale. Cele 46 de camere video componente ale sistemului integrat vor fi folosite astfel: 26 pentru rutieristi si 20 pentru politistii care au în sarcina supravegherea ordinii publice. „Speram ca în cel mult o luna întregul sistem sa devina operational. Camerele care vor supraveghea traficul vor fi presemnalizate, iar cele destinate ordinii publice vor fi amplasate în cartierele cu risc mare de infractionalitate. Speram ca aceste sisteme sa îsi dovedeasca eficienta cât mai repede“, a mai declarat seful BPR Bârlad. O realizare importanta a acestui program este aceea ca toate camerele de luat vederi care vor fi amplasate în oras pentru constatarea unor fapte de natura antisociala si totodata pentru identificarea eventualelor infractiuni si contraventii vor fi urmarite de lucratorii unui dispecerat local, format din cadre ale Biroului Politiei de Ordine Publica din cadrul Politiei Municipale Bârlad.

http://www.monitoruldevaslui.ro/news.php?id=5223

Adrian
03-09-2007, 10:29
Adevarul me ca si avem un oras extraordinar de mare...sa avem unde pune 46 de camere si 10 radare fixe....eu zic sa le marim totusi numarul camerei...si sa puna una si in....domnului primar..mai bine.

AIWA
03-09-2007, 15:27
E bine..poate asa se vad masninile lui tata conduse de copilu lu tata ce face ture dupa fete cu viteza!

wxdj
03-09-2007, 18:07
da ,,avand in vedere ca semafoarle sunt la 100m dsiatanta unul de celelalt se depashshte foarte frecvent viteza de 200km la ora :)

hocus
03-10-2007, 09:48
unde mai pui ca intre semafoare mai exista si treceri de pietoni nesemaforizate unde mai calci usor si acolo frana daca situatia o cere, curiozitatea mea este cam cat costa toata treaba asta

AIWA
03-10-2007, 14:00
wxdj & hocus
Va fac o invitatie intr-o anumita locatie (sint 2 de fapt) undeva dupa ora 24 si in maxim 1 ora o sa cunoastetzi viatza de noapte rutiera!Poate asa o sa vedeti ce inseamna sa ai o masina puternica cu care sa faci "reprize" de "calcat" Asta pentru faza de noapte! Pentru faza de zi..e bun ...vine caldura apar "masinile cu 2 roti" (deja au si aparut) si asa vrea sa vad atunci daca mai risca cineva sa faca slalom printre masini...sint curios ce faci wxdj (stiau ca ai carnet si masina) cind itzi apare un asemenea teribilist si "dubleaza" banda trei sau itzi apre in fatza pe contrasens! Hocus tu faceai scoala..banuiesc ca intructorul ti-a spus ce inseamna sa ai un motociclist rebel in trafic!
Nu mai priviti "la prima vedere" chestia cu aparatura de filmare! Imi aduc aminte de camera din turnul primarie si cazul dat si de cei de la protv! Sint convins ca ea nu a fost pusa pt asa ceva dar a fost folosita si uite la un alt scop!
Ai masina si ti-o sparge un "nea gica" (vezi cazul cu dacia pe teava de gaz) si pleaca cu ea la plimbare si poate ..nu o mai gasesti..o baga undeva la taiat si revalorificat nu e bine ca ea sa apara undeva filmata de 1 sau mai multe camere? Macar ai un indiciu...nu Sau chestia cu parcarea la misto "vine doamna lasa avaria pleaca la cumparaturi se intoarce scoate avaria si pleca linistita ca a fentat iar sistemul! Cazuri de astea daca sint (si sint destule) crezi ca nu pot fi atentionate?

wxdj
03-10-2007, 15:00
scuze aiwa sunt un rebel ,nu ma pot incadra in sistem :)

hocus
03-10-2007, 18:31
eu nu sunt rebel imi place sistemul bine organizat DAR IEFTIN !!! ca daca se platesc cateva miliarde pentru zeci de camere din care numai cateva sunt cu adevarat folositoare atunci AM O PROBLEMA ! deci sunt de acord cu tine dar vreau sa stiu cat "ma" costa atata tot

andrei80
03-11-2007, 02:35
Trebuie sa spun ca si eu sunt rebel, cam parchez pe unde ma apuca si uneori depasesc 60km/h pt ca abia plec de la un semafor si prind galben-rosu la urmatorul daca nu o calc. Cred ca sunt multe locuri in care se pot baga banii decat in 10 camere/100m, nu mi se pare ca asta e o problema atat de mare la noi in oras. Chiar e cuib de curse ilegale Barladul?

djlyon
03-11-2007, 09:43
Noaptea, cand nu merg semafoarele, da.

hocus
03-11-2007, 12:05
daca ai 3 sau 4 camere de la gradina pana la primarie cred ca este suficient sa nu lasi pe nimeni sa accelereze foarte mult mai ales ca daca sunt cu radar te prind de la distanta mare si acopera destul pe lungimea strazii

AIWA
03-11-2007, 16:01
am inteles ca nu s-a aprobat...erau asa cum spune si Hocus (prea scumpe) insa se vor monta fara radar...la chestia asta inca se discuta!

dadosh
03-11-2007, 19:30
da politzaii nostri ce fac?....chiar nu pot sa faca o luna tura de noapte si sa se termine cu cursele ilegale...sunt asa multe masini beton in barlad?...sau soferii au 100 de carnete?

da ...mi-ar place sa avem camere in barlad...sa poata fi vazute imagini prin internet...mai ales de craciun ... cu pomul ar fi fost excelente....dar de la a baga o groaza de bani doar pt a prinde 10-15 vitezisti...e cale lunga....

sa organizeze primaria curse de viteza legale...2-3 curse pe an si-i linistesti pe baieti...

hocus
03-11-2007, 19:55
nu ii linistesti ... ca isi pregatesc motoarele si trebuiesc testate ... unde? pe soselele noastre ... nu e chiar asa de simplu

MAYDAY
03-11-2007, 21:41
da politzaii nostri ce fac?....chiar nu pot sa faca o luna tura de noapte si sa se termine cu cursele ilegale...sunt asa multe masini beton in barlad?...sau soferii au 100 de carnete?

da ...mi-ar place sa avem camere in barlad...sa poata fi vazute imagini prin internet...mai ales de craciun ... cu pomul ar fi fost excelente....dar de la a baga o groaza de bani doar pt a prinde 10-15 vitezisti...e cale lunga....

sa organizeze primaria curse de viteza legale...2-3 curse pe an si-i linistesti pe baieti...

Nu-i vorba de numai "10-15 vitezisti" ci de orice contraventie sau incalcare a codului rutier. Pentru orice incalcare primesti poza acasa insotita de amenda de rigoare. Deci, in cativa ani se amortizeaza investitia care, a propos, nu-i facuta cu bani din bugetul local.

Cristi
03-11-2007, 23:37
foarte bune camerele ...asa poate o sa isi dea seama si primaria cum au fost montate/sincronizate semafoarele ....si asa poti simplu sa ii dai in judecata cand 2 masini au accident ca au trecut pe culoarea verde amandoua.

10 radare fixe...asta mi se pare o prostie si nu cred ca or sa dea bani pentru ele.

1 luna sa le monteze si sa le si dea in folosinta ...greu de crezut

Cat costa? ... e o intrebare grea. Hocus cand ai spus cateva miliarde sper ca te-ai gandit la peste 5. :d (daca as avea acces la cateva informatii din interior referitor la echipamente cred ca as putea face un calcul). Ca si exemplu putem lua camerele de la costinesti in numar de 6 si care au costat 1 milion de euro

bytu
03-12-2007, 15:14
din partea unui sofer caruia ii place viteza dar numa pe piste amenajate sa puna politia rutiera la fiecare colt de strada si rtadare si camere si semafoare ca sunt unii dobitoci care ignora orice regula de circulatie si a bunului simt

hocus
03-12-2007, 23:59
cu 1 mil de euro angajezi un politist in fiecare intersectie din gradina pana in centru timp de vreo 30 de ani ... plus ca nu se strica deci nu are costuri adiacente poate sa ajute si batrana sa traverseze, se mai scapa de cativa someri, iar camerele in care se bagau banii astia sigur se stricau mai devreme de 30 de ani ... sper sa se gandeasca bine inainte de investitie

hasis4me
03-13-2007, 22:43
deci ca sa fim sinceri astea sunt pt cei care chiar folosesc strazile cu folos nu pt cei care ar trebui : tigani imputzitzi si tupeisty care ....lasa miros in urma

hocus
03-13-2007, 23:30
sefu .. asta e un mesaj rasist...daca eram administrator sau moderator il stergeam si iti dadeam warn!

speed
05-17-2007, 22:50
In final am ajuns si eu in Barlad si sincer nu am vazut nici un "teribilist" prin oras.Pacat ,chiar avean chef sa mai fac un slalom. :(

ombladon
05-18-2007, 04:50
cu 1 mil de euro angajezi un politist in fiecare intersectie din gradina pana in centru timp de vreo 30 de ani ... plus ca nu se strica deci nu are costuri adiacente poate sa ajute si batrana sa traverseze, se mai scapa de cativa someri, iar camerele in care se bagau banii astia sigur se stricau mai devreme de 30 de ani ... sper sa se gandeasca bine inainte de investitie

EUROPA ,:rulz: unde scie ca nu trebuie sa fim in pas cu moda :bulb: ?

djlyon
06-21-2007, 09:45
Monitorul - Monitorizarea video a Bârladului, la toamna

Modalitatea greoaie de remunerare, din partea statului, a societatii care va „împodobi“ stâlpii din Bârlad cu camere de luat vederi pentru supravegherea traficului rutier a facut ca lucrarile propriuzise sa fie amânate pentru data de 1 septembrie. Dupa ce au fost finalizate toate demersurile facute de autoritatile locale (Primarie si Biroul Politiei Rutiere) pentru punerea în aplicare a unui program partenerial la nivel national de prevenire si combatere a accidentelor rutiere, prin montarea de camere video pe strazi, vestea a venit ca un trasnet. Asta pentru ca, cei care au muncit sa vada acest vis împlinit au depus eforturi considerabile pâna acum. Pentru ca mai apoi sa li se explice ca statul se misca foarte greu cu banii pentru lucrarile deja efectuate în alte localitati... „În urma discutiilor pe care le-am avut chiar ieri cu reprezentant ii firmei care se va ocupa de montarea camerelor, am fost înstiintati ca lucrarile vor începe cam pe data de 1 septembrie. Problema o constituie banii pe care executantul lucrarii spune ca îi recupereaza foarte greu de acolo unde deja s-a muncit. La noi au fost identificate strazile pe care vor trebui amplasate camerele de luat vederi si am înteles ca operatiunea de montare a lor va dura cel mult doua luni, însa asa ni se spune de anul trecut...“, ne-a declarat comisar sef Costica Fânaru, seful Biroului Politiei Rutiere Bârlad. Planul de monitorizare video ramâne însa „în picioare“. Mult asteptatele camere se vrea a fi amplasate pe mai multe artere de circulatie din Bârlad, unde vor fi instalate totodata si radare fixe. Cele mai multe aparate de supraveghere vor fi montate pe acele strazi din oras pe care traficul este intens, indiferent ca este vorba de cel auto sau de cel pietonal. Zonele fierbinti ar fi strazile Republicii (zonele „Stadion“, Centrul Civic, Piata „9 Mai“, „Cerbul de Aur“, „Confectii“), Vasile Pârvan, Epureanu si Primaverii. Pe cel putin doua din aceste strazi urmeaza sa fie amplasate si radare fixe. În total se asteapta montarea a circa 40 de camere. Supravegherea traficului rutier din Bârlad va fi urmarita de la Vaslui iar cea a cazurilor de infractionalitate stradala de catre politistii bârladeni din cadrul birourilor de investigatii criminale si ordine publica. Contravaloarea camerelor va fi suportata tocmai de cei care vor fi filmati încalcând legea, un procent estimat între 20% si 30% din valoarea fiecarei sanctiuni urmând a fi transferat în contul firmei care asigura dispozitivele si operatiunile de montare a lor. Dar pâna la încasarea amenzilor, societatea cum îsi va recupera banii pentru munca depusa?

http://www.monitoruldevaslui.ro/news.php?id=6212

Sa vedem, la care toamna..

uni_uni
06-21-2007, 11:08
pfualeii,uite de aia nu dau autoritatile inainte...din cauza cetatenilor sceptici:)