PDA

View Full Version : In legatura cu apa dintr-un acvariu

Arcade
01-14-2007, 23:49
Eu unul,cand spalam si schimbam apa in acvariul principal, banuiesc ca majoritatea puneti apa de la robinet,eu unul intrun acvariu de 90 litri puneam cu aproximatie cam 55 litri apa de la robinet iar restul puneam apa de pucioasa. Deci aveam un raport de 2/3 apa de la robinet si 1/3 apa de pucioasa.:D
:hmm: Nu va speriati acuma, apa de pucioasa nu face rau pestilor,pusa cu moderatie, ba din contra.:)
Incercati odata sa vedeti.Trust me, nu vor pati nimic pestii. Doar ca vor innota mai Happy:D

Adrian
01-15-2007, 11:27
Sincer eu m-am ferit sa pun de pucioasa...am facut faza clasica...am umplut acvariul cu apa de chiuveta..am dat drumul la incalzitor, la filtre si pompe..cateva picaturi de clorocid..si abia dupa vreo 2 zile am bagat si pestisorii.

Arcade
01-15-2007, 19:11
Stai calm, nu vor pati nimik, recunosc ca prima oara cand am facut acest lucru mia fost cam teama sa nu moara pestii:o , tot auzisem povesti ca vai vai, apa de pucioasa contine sulf etc ca ataca branhiile pestilor, neah, pestilor de apa dulce nu le vor face nici un rau, ba din potriva. Apa de pucioasa de ce este atat de recomandata pt oameni in defavorea apei carbogazoase, din simplul motiv ca contine(scuzati cacofonia) extrem de multe minerale necesare bunei functionari a organismului uman. Cel mai concret exemplu de substanta minerala din apa de pucioasa este dupa cum bine stiti cu totii...Calciul care joaca un rol fundamental in buna dezvoltare a pestilor si intrun final a intregului acvariu.;)

Nu va temeti de prezenta sulfului in apa de pucioasa, nu este prezent intro cantitate sufient de semnificativa pt a dauna sanatatii pestilor vostri.;)

elofish
01-16-2007, 19:07
Apa asta de pucioasa e de la o pompa de prin Barlad, sau e de la un izvor. Ca daca e de izvor as vrea sa stiu si eu locul de unde iei.
Merci

Adrian
01-16-2007, 19:11
Asa pompa de apa am si eu in fata blocului.

Arcade
01-17-2007, 00:36
Apa care o foloseam e de la o pompa oarecare din zona stadion, nu prea are importanta pompa de la care iei apa. Atata timp cat respecti limita de 1/4 din volumul de apa dintrun acvariu. Acum ce sa va spun, nu va asteptati ca in momentul in care pui pestii in aceasta apa "mixata" sa zica vreunul GERONIMO:hmm: , de asemeni nu te astepta ca a 2 zi dupa ce ai pus pestii in acvariu sa devii Doctor Dolittle, daca sa inteles pana aici ideea e grozav.

Apa de pucioasa nu face absolut nici un rau daca tii seama de "doza" recomandata (1/4 din volumul de apa dintrun acvariu), ba din potriva face bine atat pestilor(le intareste sistemul osos si sitemul imunitar...o apa curata..un peste curat:) ) , nevertebratelor care dupa cum bine stiti au nevoie de calciu si nu in ultimul rand plantelor(de suprafata sau de adancime, apa de pucioasa este foarte bogata in oxigen si substante minerale).

De asemeni trebuie sa stiti ca apa dintrun acvariu se va schimba treptat (nu neaparat toata odata...decat in cazul in care se doreste o curatire completa a acvariului), recomand ca o data la 2 zile sa fie inlocuita 10-15 % din apa deja existenta cu apa de pucioasa:p

Si inca un lucru... NU FOLOSITI DIVERSE MEDICAMENTE PT APA IN CAZUL APEI DE PUCIOASA(albastru de metilen,verde de malahit, clorocid etc.)
Apa de pucioasa care o varsati in acvariu NU trebuie sub nici o forma sa contina vreun medicament(solutie) administrata de voi prealabil.
Astea fiind spuse. Good luck:p

Adrian
01-18-2007, 00:07
sincer iti spun ca prefer sa nu mai pun deloc apa de pucioasa...tocmai pentru a nu gresi cantitatile...si de a aparea bube.

Arcade
01-18-2007, 23:13
NU apar "bube":headbang: , insa daca va e frica acuma ca va "decedeaza" pestii, ce sa zic, ai zis ca ai acvariu de >100 ? Pune si tu 85 litri apa cu clor de care puneti la greu si 15 litri apa de pucioasa.:noway:

Mugabis
02-22-2007, 00:50
salut.Vin si eu cu o intrb in legatura cu apa am masurat ph din apa si este de 5 sau 5,5 nu stiu exact este buna ? Daca nu ce pot face pentru un remediu? multumesc

Adrian
02-22-2007, 18:14
poi 5 sau 5, 5 e mult prea jos...in acvariu e bine sa ai o apa neutra in jur de 7...dar aici depinde si de ce pestici ai in acvariu..sunt unii ce prefera apa usor acida de exemplu.

Mugabis
02-23-2007, 00:42
au mai ramas un scalar doi xipho o zebra doi sanitari o femela guup si alti doi pesti pe care nu le stiu rasa.deocamdata acvariul este fara plante,urmeaza sa-i pun.Dar daca apa are ph 5 cum il cresc la 7 adica mai exact cum procur cele necesare si cum il mentin la 7.Multumesc!Si ajutati-ma va rog ca am prins gustul acvaristicii.Mentionez ca am si filtru interior si pompa cu aer si acvariul are cap de 30l de apa.

Adrian
02-23-2007, 09:56
cam putin 30 de litri de apa pentru atatia pesti...deja devin inghesuiti...si o sa ai probleme. Eu sincer folosesc apa de la chiuveta...uneori o las la declorat, alteori nu...si am un acvariu de 120 litri cu cca 40 pestici ... folosesc deseori teste de ph, duritate, etc...si imi ies bine

Mugabis
02-23-2007, 11:03
k asta am inteles dar ce fac sa ridic ph apei 7 exista anumite substante sau...

Arcade
02-26-2007, 20:49
Am o intrebare...de fapt 2 :p
Folosesti cumva radacini de bambus sau alt gen de radacini lemnoase pt decor cumva?
Apa are culoarea galbena cumva? Raspunde la cele 2 intrebari si iti voi da un raspuns.;)

Mugabis
02-28-2007, 21:10
deocamdata nu am decat pietrisul de pe fund.Inrest nimic deocamdata
Apa nu este galbena

elofish
03-02-2007, 20:26
In general mai mare problem e cand trebuie sa scazi PH-ul. Ca sa cresti valoarea acesutia trebuie sa maresti un pic agitatia apei pentru a asimila mai mult oxigen si eventual daca temperatura sare de 26 grade C scade usor temperaturala la 22 de grade. PH-ul mic inseamna concentratie mare de CO2, aici ar fi trebuit sa intervina plantele daca ai fi avut. Datorita numarului cam mare de pesti intr-un volum asa mic se intampla ca PH sa scada drastic in special seara. Mai poti incerca sa filtrezi apa printr-un material calcaros (praf de piatra sau scoica zdrobita) dar in cazul asta o sa-ti creasca si duritatea. Eu as merge pe varianta cu aerul.

Mugabis
03-14-2007, 22:03
are legatura carbunele din filtru interior in scaderea ph.Filtrul interior are o cutiuta cu niste betisoare de carbune.Sa influenteze ph apei?

Mugabis
03-16-2007, 00:01
mai adaug o intrb cand ai pesti deja in acvariu se pune cumva bicarbonat de amoniu pentru stabilirea ph?sau bicarbonat de sodiu?

Arcade
05-01-2007, 20:43
bicarbonat??? GGG !!! da vrei sa faci tocanitza de xypho ceva? =))) sau teai apucatde prajiturele:yikes: