PDA

View Full Version : Ce credeti ?

wxdj
08-04-2005, 12:16
Oare RDS-ul va monopoliza serviciul de internet in Barlad ?

Omu
08-04-2005, 19:39
Eu sint ateu

cineva
08-04-2005, 22:06
EU as zice ca da, daca o sa stie cum sa se faca cunoscuti si cum se vor purta cu clientii.

dadosh
08-04-2005, 22:54
cu siguranta ca-l va monopoliza....vine cu telefonie, cablu si internet....all in one...mult mai comod....nu tu 3 firme...3 facturi...etc...

Omu
08-04-2005, 23:19
E greu cu monopolul,au mai incercat si vad ca nu au reusit,sint figurantzai nu se apropie de client si vor fi la ei doar cei ce nu stiu cat costa un apel intre RDS si alta firma plus ca daca erau tari nu existau in capitala atitea retele. Vad ca unii se bucura, dar cred ca au uita ce inseamna un singur om adica un monopol te vor trata la misto,de sus ca vorba aia nu ai unde merge.Asa era pe vremuri la romtelecom,acum ce frumos vorbesc

twisted
08-05-2005, 01:26
eu din ce stiu inca nu vor da si net prin fibra aia babana dar is curios totusi ce tarife o sa practice baietii cel putin la cablu si ce programe o sa ofere ca de telefonie stiu.

by za wey nu stie careva cam cand isi fac deschiderea ? :D

wxdj
08-05-2005, 06:24
RDS-ul se adreseaza unui anumit tip de client ,nu pot insa convinge un impatimit de internet ,,nu au retea locala ,plus ca abonamentele la pretz mic ,sunt cu trafic limitat pe luna .Va sta omul care vrea sa citeasca un e-mail sau o stire.La partea telefonica din nou te incanta reteaua lor ,,in RDS ,dar cata lume are telefon prin RDS ?Cred ca la partea de Tv cablu ,au cel mai mare succes .

Northwood
08-05-2005, 08:36
rds sucks parerea mea ! eu chiar nu as avea nevoie de serviciile lor

farfui
08-05-2005, 12:43
...din auzite:

1.ca barladul va fi primul oras din tara care va beneficia de noul tip de retea facut de RDS, adica cu metropolitan adevarat.
2.ca RDS e in negocieri cu TC-NET (oare pentru ce ? :) )

ce e sigur:
ca o sa ma abonez la RDS, ca au o multime de facilitati.

GEORGiQ
08-05-2005, 13:23
In Septembrie se instaleaza Paradisul in Barlad! Prepare for extreme happyness :D

Florinelu
08-05-2005, 14:03
Se pare ca nu se stie excat despre ce si cum o sa fie.

1) Barladul nu o sa fie niciodata primul oras in care RDS sa experimentez serviciu.
De fapt este vorba despre un tip de conexiune (din cate am inteles eu) de tip fttB : infrastructura de cablu UTP in scara blocului, 4 fire internet 2 telefon (UTP=8 fire)

2) Tc-net este client al RDS`ul (retea de cartier)

3) Rds`ul inca are cei mai multi clienti din Bucuresti

4) Nu exista limita de trafic

5) Telefonia prin RDS e cea mai ieftina din Romania

Bucurati-va de RDS in Barlad because it`s really OK!

djlyon
08-05-2005, 14:07
Stie cineva ce tipuri de abonamente vor fi in Barlad la RCS?
E vorba de CableLink.

GEORGiQ
08-05-2005, 14:24
djlyon, cele prezentate pe http://www.rdslink.ro/cablelink/cable_abonamente.htm

h3art broken | scythe
08-05-2005, 15:21
:))

Omu
08-05-2005, 15:46
...din auzite:

1.ca barladul va fi primul oras din tara care va beneficia de noul tip de retea facut de RDS, adica cu metropolitan adevarat.
2.ca RDS e in negocieri cu TC-NET (oare pentru ce ? :) )

ce e sigur:
ca o sa ma abonez la RDS, ca au o multime de facilitati.

Cat de sigur esti?
Nu de alta dar Barladul sa fi primul din tara?
:)

katja
08-05-2005, 17:57
Eu chiar astept sa imi pun rds acasa...macar pentru cablu...am vazut in alte orase semnal digital, canale multe si preturi mici...insa despre partea de net...doamne sa ne ierti....nu ma las eu dusa asa de usor de la tc net...am vazut in alte orase ce inseamna dc++ cu 35 de kilo...iar sa va spun drept nu dau eu de la 8-9 mb/s la 30 de kilo pentru nimic in lume :D

silvercut
08-05-2005, 18:09
poi si... hmmm.. stupid question... nu ne putem abona separat la cate un serviciu in parte? adik nu la tot pachetul? like... sa imi bag numa cablu tv sau numa telefon sau numa net ? just a thought

djlyon
08-05-2005, 19:09
Pai deja TV ai daca esti pe (fostul) TelevSat. Doar n-o sa-ti dea cu forta si telefonie si internet :D

Florinelu
08-05-2005, 19:35
Deja exista acest tip de serviciu in Timisoara. Mai exact in fiecare scara de bloc exista un media convertor, un switch, si un tainet. Din switch pleaca UTP`uri catre casele oamenilor.

E buna si reteaua locala, dar ganditiva ca in 20 de dolari aveti o viteza de 768 kb metropolitan ( metropolitan = ROMANIA ). Plus Telefonie care repet este cea mai buna ca pret din romania , asta fiind la ab de tip cable link

Daca intr`adevar se introduce in barlad fttb`ul super marfa, aveti 768 pe metropolitan (romania) si in barlad viteze destul de mari

---
Florin
Technical Support Dep.
Romania Data Systems
Bucharest Branch

keNnY
08-05-2005, 19:42
da...asa ziceam si eu...ca se merita....daca stam sa calculam:
200 de mii cablu tv
500 de mii telefonul fix
500 de mii internetul
inseamna 1.200.000 lei vechi...
35.30 euro....hmm...mult nu?

Florinelu
08-05-2005, 19:44
200 de mii cablu tv
9 $ internet + telefon cu 50 de minute in reteaua romtelecom si 500 in reteaua rds

so ...

Florinelu
08-05-2005, 19:47
adika .. abonamentul la telefon este gratuit ;)

plus un aparat telefonic gratuit :D :D (in limita stocului disponibil)

katja
08-05-2005, 23:12
Nu stiu daca astiti asta...dar daa ai telefon pe Rds..cum am eu la munca....si se opreste 2 secunde curentul...dupa 35 de minute iti vine tonul......plus ca de vreo 3-4 ori pe zi cade cel putin cate 25 de min...deci 25 de min +35 de minute pana vine tonul...unde ajungi???? a ...ma scuzati...e cea mai buna retea de telefonie din romania.....i don't think so

Florinelu
08-05-2005, 23:21
Sincronizarea unui modem de cablu (intrarea lui in retea) dureaza pana intr`un minut ;) TRUST ME

Daca iti pica atat de des telefonul inseamna ca exista probleme serioasa cu locatia respectiva. Fa o plangere ;)

katja
08-06-2005, 00:51
ce plangere sa fac eu??? ca doar nu e telefonul meu...e al firmei...iti spun doar cum functioneaza....cand s-a ars primul modem...a durat 2 luni sa se deplaseze cineva sa il schimbe...mult...prea mult....dar eu personal nu folosesc tel rds...am orange si am skype..:D

Florinelu
08-06-2005, 09:03
Of of of , pai pana acum ziceai ca pica foarte des tonul, acum zici ca nu mai foosesti telefonul de servici RDS ... greu tare !

Omu
08-06-2005, 11:47
Deja exista acest tip de serviciu in Timisoara. Mai exact in fiecare scara de bloc exista un media convertor, un switch, si un tainet. Din switch pleaca UTP`uri catre casele oamenilor.

E buna si reteaua locala, dar ganditiva ca in 20 de dolari aveti o viteza de 768 kb metropolitan ( metropolitan = ROMANIA ). Plus Telefonie care repet este cea mai buna ca pret din romania , asta fiind la ab de tip cable link

Daca intr`adevar se introduce in barlad fttb`ul super marfa, aveti 768 pe metropolitan (romania) si in barlad viteze destul de mari

---
Florin
Technical Support Dep.
Romania Data Systems
Bucharest Branch

Dupa ce vad aici se pare ca esti EXPERTUL local in RDS
Florin
Technical Support Dep.
Romania Data Systems
Bucharest Branch
Atunci ...ar fi cazul sa spui cu totzi dintii ce va fi in oras! Adica explica exact ce ne asteapta din punct de vedere al netului! Din punct de vedere al serviciilor de telefonie trebuie sa eximinam calitatea...mai e mult de munca in acest sector! In domeniul TVcablu acum depinde de reteaua cumparata si mai ales de pinde de cei de acolo,daca tot obositii aia si gasca patronata de madam x va fi acolo la conducere,e posibil sa uitam ca exista si program local! Asta ca sa nu spuneam ca la o interventie la tv trebuie sa ai nervi de otel si destula bautura in casa! Ce ma intereseaza personal este deci INTERNETUL,serviciul strict de internet cum se da si in ce conditii. Se poate da fara TELEFONIE sau TVCABLU?

GEORGiQ
08-06-2005, 13:21
Bai, cate bla-bla-bla-uri cand www.rdslink.ro e up & running...

w`t`f`
08-06-2005, 16:20
Acum va pot spune cu siguranta 1000% ca Barladul va fi primul orash in care RCS & RDS va face experimentul cu fibra optica in fiecare scara de bloc si conectarea fiecarui client la maxim un switch departare de nodul de fibra optica. Acum poate sa fulgere si sa poua cat vrea .. cui ii mai pasa :)). Acum depinde de ei cat o sa aveti metropolitan in orash . .dar parerea mea e ca o sa mearga mult mai bine ca oricare alta firma din Barlad in sensul asta. De telefonie in schimb nu stiu nimic .. sorry.

djlyon
08-06-2005, 16:25
Pai pana la urma internetul nu-l mai distribuie prin CATV cu modem de cablu?

w`t`f`
08-06-2005, 16:44
Care cum unde ce modemuri ? :) Alea vechi care se blocau numai cand te uitai urat la ele? .. Nu .. nu o sa se mai foloseasca asa ceva. Pt internet se va folosi doar cablu UTP . .din scara blocului unde va fi fibra optica pana la tine in casa. Iti spun asta din surse foarte sigure.

katja
08-06-2005, 17:25
Numai surse foarte sigure pe aici...abia astept sa va puneti voi si net si telefon acasa si apoi poate voi face si eu upgrade de la ab cablu la doua sau la toate trei serviciile

Florinelu
08-06-2005, 20:41
BAAAAAAAAAAA
NU MAI ABERATI

Hai sa o luam ushor

1) Eu nu sunt expert in departamentul comercial ca sa va spun exact ce proiecte sunt in derulare (chiar daca as sti nu le-as posta aici :cool: :cool: )
2) BARLAD NU e primul orash in care sa apara fttb`ul
3) Pe langa FTTB o sa fie si cable link
4) Modemurile alea vechi (cred ca te referi la cele de tip LANCITY) nu se mai folosesc de mult timp deoarce nu suporta VoIp (telefonie)

katja
08-06-2005, 21:28
spui ca nu esti expert in departamentul comercial...dar totusi vad ca stii o multime de informatii...zic eu...din interior....hmmm

Florinelu
08-06-2005, 22:08
Am mai spus si mai sus, lucrez la RDS, departamentul suport TEHNIC, in Bucuresti

katja
08-06-2005, 23:16
aha...si asta nu inseamna reclama??:P...eu zic sa apareti intai pe piata si apoi sa va laudati cu ce scoateti...nu??? insa depre partea de cablu sunt super multumit...8 dolari jumatate, pachet extra plus...80 de canale in satu mare...cu hbo inclus.....plus canalele de muzica stereo...aici jos palaria

twisted
08-07-2005, 04:22
valeu da chiar asa katja bine ca mi-ai adus aminte .
Florinelu daca tot lucrezi la rds zi-ne si noua sau cel putin mie ce canale o sa fie in abonamente la cablu tv ? ca sa stiu si eu sa nu mor prost ca pana in septembrie numai rezist.

si inca ceva: ce faceti cu aia cablati deja la telev sat in special cu aia de la case din cartiere oarecum marginase prin orash Ex. Podeni :D (asta mah intereseaza pe mine cel putin) ?

katja
08-07-2005, 07:29
mai mult ca sigur actualul abonament obisnuit va deveni pachetul de baza simplu...nu florinelu?? daca vrei si hbo si alte posturi devine baza plus..daca vrei totul devine extra plus...intrebarea e....ce preturi vom avea la barlad la cablu...ca daca tot veniti asa smecheri cu monopol si spargeti concurenta tare mi-e frica sa nu va vad cu ceva preturi sa iti pui mainile in cap...

Florinelu
08-07-2005, 08:56
www.rcs.ro

Aici gasiti grila de programe, cu tot cu preturi

Cablu tv merge si la case cum a mers si acum iar daca nu o sa fiti in aria de acoperire va recomand cu caldura DIGI TV :)

www.digitv.ro

Wickfreak
08-07-2005, 13:35
GEORGiQ: Oferta de pe www.rcs.ro te duce tot pe link-ul pe care l-am postat eu mai sus la oferta cablelink
Bai, cate bla-bla-bla-uri cand www.rdslink.ro e up & running...

Florinelu
08-07-2005, 19:03
http://www.rcs.ro/oferta.php?selectat=pachetedeprograme

eu la asta ma refeream

katja
08-07-2005, 20:55

hmmm adica tu ma aburesti cu viteze de 768 de kilo...dar de care sunt acei kilo ,domnule...ca eu nu stiu...kilo bytes sau kilo bites???....daca facem un astfel de calcul si inmultim cu 8...ajung si eu la o viteza de 240 de kilo ziua si uite aseara am copiat cu 604 kilo dupa calculele dvs...acelea care iti fura ochii in contracte...de mentionat ca atunci cand copii ceva de pe net vezi viteza reala...adica 26 kilo ziua si 75 noaptea........Aaaa si inca ceva...eu am retea locala...intranet...lan de 100 mbs.....tot dupa calculele dvs...iar viteaza reala e undeva de max 10.80 mbs....multumit domnu' florinelu??? da-mi o oferta mai buna si mai ieftina ...sa vad ...te injur sau ba...dar pana atunci terminati cu reclama asta agresiva si cu abureala asta pe fata si pe forum-urile barladene....:D

djlyon
08-07-2005, 21:19
daca facem un astfel de calcul si inmultim cu 8...
Se imparte la 8, adica 768kbps (kilo bits) inseamna 96kB/s (kilo Bytes).
512kbps inseamna 64kB iar 256kbps inseamna 32kB.

Kilo bitii se refera la latimea de banda, iar kilo bytes-ii la viteza.

katja
08-07-2005, 22:38
multumesc foarte frumos....dj lyon....ce metropolitan e acesta de 96kB/s (kilo Bytes) ???

Cristi
08-07-2005, 23:24
E buna si reteaua locala, dar ganditiva ca in 20 de dolari aveti o viteza de 768 kb metropolitan ( metropolitan = ROMANIA ). Plus Telefonie care repet este cea mai buna ca pret din romania , asta fiind la ab de tip cable link ....ZICEA FLORINELU

Metropolitan = Romania....suna ciudat. Asta a fost raspunsul celor de la RDS Vaslui in momentul in care am cerut banda numai in .ro

curios ar trebui sa stii treaba asta daca zici ca lucrezi la RDS

Toate bune!!!

Florinelu
08-08-2005, 19:10
Voi nu ar trebui sa stiti chestia asta dar momentan metropolitan pentru RDS inseamna pentru toata romania, nu exista o diferentiere intre orashe, exista doar .ro si extern

djlyon
08-08-2005, 19:18
De ce sa nu stim? De vreme ce platim (presupunem) un serviciu, cred ca e corect sa stim si pentru ce viteze platim pe metropolitan si pe extern.
S-a dus vremea cand internetul era doar "internet" simplu. Acuma e metro si exterior.

Cristi
08-08-2005, 19:43
Voi nu ar trebui sa stiti chestia asta dar momentan metropolitan pentru RDS inseamna pentru toata romania, nu exista o diferentiere intre orashe, exista doar .ro si extern

Asta chiar nu o inteleg....LOL....

Oricum metropolitan pe romania ...suna foarte bine sa ai cu cei din alte orase 96KB ..dar cand te gandesti ca tragi de la un vecin de bloc cu 96KB nu mai suna la fel de bine...

O sa ma ocup si o sa sun la RDS Vaslui sa vedem ce parere au cei de acolo de ce spui tu.

Toate bune!

Florinelu
08-08-2005, 20:18
Ei o sa iti zica ca metropolitan inseamna doar vaslui ;) (sau cel putin asa ar trebui sa zica :))))))

Cristi
08-08-2005, 20:28
Ei o sa iti zica ca metropolitan inseamna doar vaslui ;) (sau cel putin asa ar trebui sa zica :))))))

Ei deja mi-au raspuns ca metropolitan inseamna doar in orashul barlad (cred ca stii ca noi suntem din barlad)

katja
08-08-2005, 20:44
lool cristi.....probabil domnu florinelu e doar un intrus sa vada cum gandesc barladenii si cum pot fi fraieriti cat mai usor...mie sincer nu mi-ar placea sa trag cu cativa kilo de la un vecin de scara sau bloc......nu imi e dor de perioada cand ma duceam cu hdd-ul prin vecini.....de la 10 mega pe secunda......niciodata...replica domnule florinelu???

Florinelu
08-08-2005, 20:57
:) Mai eu nu fac publicitate aici, sa fie clar !

Eu doar va explicam,ca stiu exact cum functioneaza reteaua RDS.
De fapt m-am bagat in seama cand am vazut ca se abera foarte mult

Florinelu
08-08-2005, 21:07
Ei deja mi-au raspuns ca metropolitan inseamna doar in orashul barlad (cred ca stii ca noi suntem din barlad)

zi`mi si mie te rog cu cine ai vorbit si la ce numar de telefon

djlyon
08-08-2005, 21:08
Sport Sangeros, partea a III-a :p

Florinelu
08-08-2005, 21:21
Nu e sport sangeros, sunt doar curios

Florinelu
08-08-2005, 21:25
Nevermind am gasit ;)

Cristi
08-08-2005, 21:26
De fapt m-am bagat in seama cand am vazut ca se abera foarte mult

la tehnic la vaslui am sunat ...cred ca stii si tu numarul...le vrei pe toate?..mobil, romtelecom, RDS?

FLORI`NELU tu esti din barlad?

Florinelu
08-08-2005, 21:32
mda

sunt barladean, am gasit si eu numerele alea,

Cristi
08-08-2005, 21:40
mda

sunt barladean, am gasit si eu numerele alea,

Nici nu ma asteptam sa nu le gasesti ...le aveti pe toate in INTRANETUL vostru:d ...parca eu de unde le am :)

inca ceva...te superi cam repede pentru unul de la tehnic....ce te faci cand te suna 50 de oameni nervosi intr-o zi ? mai si spuneai ca la partea comerciala stai cam prost .... :)

Florinelu
08-08-2005, 21:43
U must die , stii prea multe :)))

Si chiar nu sunt nervos :)) , de partea comerciala nu`mi pasa, sunt altii care se ocupa de asa ceva,

Jedi
08-08-2005, 23:13
oricum imi pun Rds imi place oferta demult asteptam sa le spun vreo 2 ua astora de la romtelecom! plus ca au mai multe programe la noul abonament

Omu
08-09-2005, 22:59
Am verificat si eu grila de programe si sincer nu mi se pare mare scofala...unele le gasesc chiar bagate ca sa fie la numar:( deci aici mare diferentza intre vechiul televsat si...grila bagata cu fortza pe git..nu prea vad din punctul meu de vedere:(
La telefonie sa fim seriosi..mai exista multa apa de curs pe cacaina..pina o sa renunt la romtelecomul de acasa!
Ramane sa ma convinga cu netul acasa! Aici va fi poate punctul forte!
De fapt asta e punctul forte de atragere a gusterimii:)) 3 servicii platite intr-un singur loc!
sa vedem ce va fi...pina in clipa de fatza doar supozitii...discutam pe vorbe si presupuneri...acum...sa ne lamurim cu metropolitanul...ca la VASLUI....unde am amici ce au asa ceva si culmea chiar canal mare inchiriat...e clar ce inseamna metro...Nu inseamna NIMIC:D

AIWA here

csoby69
08-10-2005, 00:30
Am si eu cateva motive (in primul rand la telefonie sa raman pe romte....)

poti fi gasit imediat intr-o carte de telefon...
majoritatea sunt in aceasta retea si
da ca vor sa vb. cu cei din reteaua RDS vor plati convorbiri in :D alte retele :D, nu ?

In legatura cu internetul , desi acum tot de la RDS avem , TC-netul nu ne pune nici o limita de trafic si asta este un atu .

dadosh
08-10-2005, 17:08
Am si eu cateva motive (in primul rand la telefonie sa raman pe romte....)

poti fi gasit imediat intr-o carte de telefon...
majoritatea sunt in aceasta retea si
da ca vor sa vb. cu cei din reteaua RDS vor plati convorbiri in :D alte retele :D, nu ?

In legatura cu internetul , desi acum tot de la RDS avem , TC-netul nu ne pune nici o limita de trafic si asta este un atu .

nu tin partea rds-ului dar :
1.- acum mai bine sa nu te gaseasca nimeni...in nici o carte... ;)
2.- 3. romtelecom, orange, conex, zapp, cosmorom...sunt retele diferite...deci vor plati si aici la fel ... :) ... si ce mai conteaza inca o retea...poate vor micsora preturile ceilalti....

a...si tcnetul...limiteaza internetul...ca sa stii...deci atu-ul cade

twisted
08-11-2005, 04:00
ce face TC-NET-ul ? limiteaza traficul ? poate la abonamentul cu ore mai la alt abonament nu limiteaza nici un trafic.
by the way is de acord cu punctul 1 din post-ul tau intradevar in zilele astea e mai bine sa nu poti fi gasit in cartile de telefon. ;)

Florinelu
08-11-2005, 22:31
Habar nu aveti voi cat se munceste de vreo cateva luni in toata tzara pentru largirea infrastucturii RDS, deci bucurati`va ca s-a ajuns si in Barlad. Mie mi se pare un lucru bun. Exista o alternativa in afara retelei de cartier, o retea nationala, care da o sa mearga mai greu transferul dar e mult mult mult mai mare, plus alte servicii

w`t`f`
08-12-2005, 00:30
Florinelu spune`mi si mie te rog ce se va intampla in Barlad cu metropolitanul. Adica daca va fi sau nu metropolitan in orash .. si daca da la ce viteze o sa se ridice. Specific inca o data sa fiu bine inteles: metropolitan numai pe orashul Barlad, adica doi vecini din acelasi bloc vor putea copia de la unul la altul cu viteze mai mari decat latimea de banda standard de la RCS/RDS de 96KB ?
Intreb asta pt ca stiu ce infrastructura vor folosi pt orashul Barlad.. si cred ca ar fi pacat daca bagati fibra optica pe fiecare scara sa nu lasa`ti si la maxim lan`ul intre abonatii orashului Barlad .. bineinteles pt cine vrea asa ceva :D

katja
08-12-2005, 00:31
am spus si ma repet florinelu; : duceti-va invartindu-va cu marele vostru trust....colos ce va tot dati si sa papati totul de pe piata...darea-r falimentu-n voi..:d.....f**k the system...and the system is you

katja
08-12-2005, 00:32
w't'f' uite aiic un raspus ce va veni de la florinelu ce te va face sa pleci sau nu de la tc net...corect???

csoby69
08-12-2005, 00:32
Intradevar , este foarte bine ca a-ti venit la noi in oras caci pretul la abonamentul de cablu a inceput s-o ia razna si in grilele de programe , foarte multe programe sunt umplutura .
In legatura cu reteaua nationala , care este adresa hubului RDS si ce ne impiedica acum sa downloadam de la ei cu 768Kbps ?

katja
08-12-2005, 00:33
chiar asa ..oare ce ne impiedica...ar trebui sa fie lan....:P....nu e banda de net extern sa fie limtat de tc net...
ps csoby...imparte 768 kbs la 8 si aia va fi viteza reala.....dar nu la fiecare utilizator in parte...ci al toti deodata

w`t`f`
08-12-2005, 00:36
Katja gresesti :P. Nu mai sunt abonat la TC-Net demult, si as vrea in sfarsit sa apara o firma serioasa ... care sa le dea peste nas providerilor cu fitze de prin Barlad.

ps Katja: imparte 768 la 8 si aia va fi latimea de banda ne-metropolitana (alte orase si extern) al fiecarui abonat. Spuneam ceva mai devreme de zvonuri si ce controleaza ele ?

katja
08-12-2005, 00:37
ha ha ha...si net de unde ai??? de la romtelecom???

katja
08-12-2005, 00:37
sau nu esti la barlad acum???

w`t`f`
08-12-2005, 00:38
offtopic: Katja .. refresh pls .. :D

katja
08-12-2005, 00:40
mda....oof topic...ai zis ca nu mai ai net de la tc net...si ca vrei sa vina cineva sa le dea peste nas providerilor din bd...care de fapt nu e nici un provider ci cel mult reseller-i.....nu cred ca tc netul sau rexul fabrica net in fabricutzele lor

w`t`f`
08-12-2005, 00:46
Da-mi voie sa te corectez: "providerilor cu fitze" .. parca asa am spus :P. Acum nu stiu sigur statutul unui provider de internet ... dar pana la proba contrarie eu o sa continui sa le spun provideri.

Si de fapt nu vreau sa le dea peste nas ... ci doar sa apara o concurentza reala, serioasa .. .atunci sa se vada cine e mai bun .. nu ? Parca asa functioneaza o economie de piata ..

katja
08-12-2005, 00:49
aha...deci de aici rezulta ca esti abonat rexnet si esti foarte multumit si frustrat tot odata de serviciile si "fitzele" tc-netului

w`t`f`
08-12-2005, 00:51
Lol :). Parerea mea sincera: Rex-net-ul pare a fi un provider serios de internet ? ... mie nici pe departe nu mi se pare asta ..

katja
08-12-2005, 00:55
poi hotaraste-te omule...daca nici colo nici colo...ce crezi ca rds-ul iti va aduce lapte si miere in materie de internet???

w`t`f`
08-12-2005, 01:04
Hmm .. in momentul de fata intradevar TC-NET`ul merita si chiar sunt cei mai buni in materie de retea metropolitana si internet din orashul Barlad .. dar abia cand o sa fie concurentza atunci se va vedea daca isi merita laudele sau nu. Si RDS`ul nu imi va aduce lapte si miere .. ci doar mai multa sigurantza si cred o mai mare calitate a serviciului. Stii doar ce se intampla in toate retelele din Barlad cand ploua si fulgera .. nu ?

djlyon
08-12-2005, 08:21
Mai sunt si retele cu surge arrestori care nu patest nimic la fulgere ;)

csoby69
08-12-2005, 09:29
chiar asa ..oare ce ne impiedica...ar trebui sa fie lan....:P....nu e banda de net extern sa fie limtat de tc net...
ps csoby...imparte 768 kbs la 8 si aia va fi viteza reala.....dar nu la fiecare utilizator in parte...ci al toti deodata
Acum la TC-NET la abonamentul de 600 klei intre orele 3 si 8 downloadul este de 768 Kbps
din internet si 768 Kbps upload . ;)

Florinelu
08-12-2005, 21:18
Ok injurati RDS`ul, eu nu ma mai bag, nu fac campanie de vanzare a produselor rds

djlyon
08-12-2005, 21:30
Asta e "reverse psychology"? :)

w`t`f`
08-13-2005, 12:35
Florinelu spune`mi si mie te rog ce se va intampla in Barlad cu metropolitanul. Adica daca va fi sau nu metropolitan in orash .. si daca da la ce viteze o sa se ridice. Specific inca o data sa fiu bine inteles: metropolitan numai pe orashul Barlad, adica doi vecini din acelasi bloc vor putea copia de la unul la altul cu viteze mai mari decat latimea de banda standard de la RCS/RDS de 96KB ?

Imi poti raspunde la intrebarea asta ? sau citesti doar ce iti place :D

djlyon
08-13-2005, 14:12
Nu numai din acelasi bloc, chiar si doi useri conectati la RDS in zone diferite din oras.

Omu
08-14-2005, 12:24
Da chiar eu intre mine (gradina) si Aiwa centru pot avea viteza pe RDS?

ionut2610
08-18-2005, 03:04
ce mai rds are deja monopolie in barlad cred eu (atata timp cat da la toti... ca sa poata ....sa japcaneasca ...lumea..._)
dar daca nu incerci singur serviciile fiecarei firme nai sa stii niciodata unde e cel mai
avantajos pt tine/parerea mea.

katja
08-21-2005, 13:15
Hai sa va spun o parere proaspata despre rds...tocmai am venit de la Satu Mare unde am stat o saptamana la sora mea...Am vrut sa o cablez la RDS...si m-am crucit...Desi sora mea are cablu tv de la ei..pentru montarea unui modem, alocarea unui ip...si mufarea unui cablu utp....se asteapta intre 30 si 60 de zile....Doamne.....
Si chestia asta o fac datorita faptului ca nu exista alternativa in oras decat conectarea prin dial up...si sa fim seriosi nimeni nu mai doreste o astfel de conectare..
Din ce am vazut acolo....iti convine sau nu termenul de doua luni tot la ei ajungi pentru ca sunt singurii...iar daca nu iti convin conditiile lor...asta e...ramai fara net
Asa ca va rog dragilor sa va cablati la ei...sa asteptati o luna sa va traga un cablu...si va mai doresc ca ei sa fie singurii din oras.....
PS: Ii lasam sa ne faca una ca asta???..Eu cu siguranta nu

AIWA
08-26-2005, 17:27
Daca asa e in alte orase mari cu pretentzii...ce sa ma mai astept la noi..la capatul lumii:D
http://stiri.acasa.ro/print?id=17373

ombladon
08-26-2005, 18:50
Atarnat de un UTP la autogara cu abonati multi/putini , intamplari rele/bune , zile frumoase/posomorate , astea sunt momentele de inceput pentru TCNET in Barlad .

La inceput TCNET insemna o RETEA LOCALA cu ANTENE, problematica din aproape orice punc de vedere . ( cei care au fost de la inceput cu ei stiu asta destul de bine)

Din dorinta de a nu plati facturi uriase la romtelecom si de a avea o conexiune permanenta INTERNET/RETEA fara a ne duce cu HARDU la priteni/amici pentru a copia ultimile noutati aduse de pe la colegii nostrii din FACULATATI ne`am abonat la PROVIDER cu bani putini primind o calitate superioara timpului respectiv .

Revenid la topic : Parerea mea este ca in Barlad poate sa apara GB/s-internet / RDS si REXNET sa ne uimeasca cu super oferte la bani nesemnicativi !, noi tot vom ramane clienti fideli celui care nea bucurat mai mult sau mai putin cu INTERNET (Tcnet barlad) .

Nu are rost sa ne ingrijorm aiurea din priviinta concurentei pentru ca oricare ar fi oferta lor FIECARE are un inceput iar primiii pasi in discutia noastra inseamna clienti putini si nesiguranta calitatii .

(Proverb : De ce sa dam vrabia din mana pe cioara de pe gardul vecinului )

PS : cand vin acasa imi cumpar o banda buna si un ip real !

Numai bine si sanatate ,

AIWA
08-26-2005, 18:59
OMBLA...de data asta te-ai intrecut pe tine...punct ochit punct lovit!

wxdj
08-26-2005, 21:01
are shi momente bune baetul asta :)

day_ever
08-27-2005, 07:56
Nu stiu de nu imi vine sa cred totusi ca nu el este cel care a scris dar daca este asa....nu pot spune decat....."pacat ca nu esti mereu asa:P"

sintunjupin
08-27-2005, 09:06
hai ca sa va lamuresc nitel. in ceea ce priveste pretul la abonamentul rds-rcs company.va fi unul de 500 mii lei pentru tv. tel. si net. fiecare isi va forma la cerere un pachet de programe.inafara celor ce includ pretul abonamentului.e ca in occident. simplu. vrei canalul asta platesti in plus. nu ? bun noroc. ramai cu programele ce le au toti in pachetul respectiv. in ceea ce priveste antena parabolica am pus una in zona si va spun ca e temelie. se vede oglinda. acolo nu ne mai doare capul ca nu are rcs sau fostul tv sat, curent pene peste pene ETC.e antena ta si nu te bruiaza nimeni. nici macar vecinii de pe scara care se obisnuiau sa mai fure din munca altora ( adica semnal tv ) sper ca sint inteles. asa ca aveti un pic de rabdare sa se aseze lucrurile si apoi vom vedea cine ramine pe piata si cine pleaca... tc -net sau rds...

AIWA
08-27-2005, 20:00
Stai ca nu inteleg...ce antena?Nu mai inteleg se discuta de RCS-RDS si ..ce legatura are parabolica cu asta?

djlyon
08-27-2005, 20:45
Probabil se refera la DigiTV a lui RCS.

ombladon
08-27-2005, 21:17
Toti avem momente cand o mai luam razna :P

zarel
09-02-2005, 11:41
ce-i atractiv e telefonu.....
Io vreau sa nu stau cu ochii pe dow ....sa ajung la 16k/s daca depasesti limita.....
La inceput probabil o sa mearga bine...dar daca mai vb cu lume de la rds..o sa aflati ca dupa un timp li se cam inmoaie..:D..( banda normal ).
Partea naspa e ca daca se buseste ceva la ei ..papa la telefon cablu si net....asa mai cade netu da mai deschizi tv-u sau suni la ISP sa-i injuri....
la RDS cand o cazut gata.....:)))

katja
09-02-2005, 15:51
ma bucur ca mai sunt oameni realisti...chiar daca nu mai sunt in tc net

dadosh
09-02-2005, 22:26
Atarnat de un UTP la autogara cu abonati multi/putini , intamplari rele/bune , zile frumoase/posomorate , astea sunt momentele de inceput pentru TCNET in Barlad .

La inceput TCNET insemna o RETEA LOCALA cu ANTENE, problematica din aproape orice punc de vedere . ( cei care au fost de la inceput cu ei stiu asta destul de bine)

Din dorinta de a nu plati facturi uriase la romtelecom si de a avea o conexiune permanenta INTERNET/RETEA fara a ne duce cu HARDU la priteni/amici pentru a copia ultimile noutati aduse de pe la colegii nostrii din FACULATATI ne`am abonat la PROVIDER cu bani putini primind o calitate superioara timpului respectiv .

Revenid la topic : Parerea mea este ca in Barlad poate sa apara GB/s-internet / RDS si REXNET sa ne uimeasca cu super oferte la bani nesemnicativi !, noi tot vom ramane clienti fideli celui care nea bucurat mai mult sau mai putin cu INTERNET (Tcnet barlad) .

Nu are rost sa ne ingrijorm aiurea din priviinta concurentei pentru ca oricare ar fi oferta lor FIECARE are un inceput iar primiii pasi in discutia noastra inseamna clienti putini si nesiguranta calitatii .

(Proverb : De ce sa dam vrabia din mana pe cioara de pe gardul vecinului )

PS : cand vin acasa imi cumpar o banda buna si un ip real !

Numai bine si sanatate ,

1. - ce faci cu cei care nu au avut tc-net sau internet pana acum...ei vor alege ce e mai ieftin...rds-ul...
2. - cum pui tu problema tc-neul va ramane o firma cu acelasi numar de clienti (cei din prezent)...in cazul asta este moarte sigura
3. - eu de la sediul firmei tc-net (unde platesc factura) am primit urmatorul raspuns - nu mai sunt disponibile ip-uri reale...asa ca tie-ti urez succes

ombladon
09-03-2005, 00:37
secret : ip`ui sunt :"> dar fara bani ..chiar totusi esti culmea si intorci masura .... Din cate imi amintesc acum un an am dat 100.000 pt real chiar daca el ar fi trebuit sa fie moka :>

dadosh
09-03-2005, 17:44
cine a zis ca fara bani....????
La intrebarea mea :"Cum as putea avea IP real?" cel ce taia chitanta/factura (nu-l cunosc, poate trebuia sa poarte un ecuson :) ) mi-a raspuns ca nu se poate - nu mai sunt IP-uri reale ... mai mult de atat ...!!!???

Jedi
09-19-2005, 10:43
in momentul cand se va termina de sudat fibra se a trece la oferta :telefon. internet si cablu! dj lyon stie bine :)
cred ca northwood e actionar la tc net de spune ca rds ul sucks .......:)
o sa vedem noi cand da drmu` daca o sa -i convina sa de-a ocarutza de bani doar ptr internet, cand la Rds cu mai putini bani va avea 3 in 1!
Forta fie cu Noi!

DEK
09-21-2005, 12:36
Monopol inseamna ca sunt singuri pe piata! Asa ca nu va fi monopol! Deocamdata monopol e la Conel, Ragcl, romgaz (nu au concurenti) a fost la romtelecom

RatPoison
09-24-2005, 19:07
draga jedi virgula nu sunt actionar la tc-net si daca ai fi citit mai bine ce s-a postat pe acest forum pana acum ai sti ca sunt pentru rds sau cel putin am fost pana astazi cand am citit un articol pe internet despre cum isi trateaza rdsu clientii . daca vei citi mai atent posturile vei gasi si linku catre acel articol despre rds .
northwood alias ratpoison sau invers ...

Soacra
09-27-2005, 14:27
Parerea mea : TC Net-ul ESTE, iar RDS-ul .....VA FI....cine stie cand si cu ce calitate, preturi, etc. la servicii. Eu prefer ceva palpabil unei povesti. La cum pornisera cei de la RDS ma asteptam pana acum sa mute Barladul din loc, dar.....se pare ca s-au muiat (deja!). Asa ca, in continuare, tot internetul de la TC Net il folosesc:).

cips
10-04-2005, 01:53
Nici nu am mai stat sa citesc tot, dar m-am inregistrat ca sa iti spun Florinele ca aberezi desi esti la tehnic.

Am avut fibra de la firma asta a voastra minunata si am trecut la astral.

1. Esti total picat in cap, metro NU inseamna toata Romania. Nu am prins niciodata mai mult de 512kbs pe home.ro ( serverul vostru ) desi am avut 1 si apoi 2 Mbs metro

2. Am platit niste IP-uri, apoi mi-am luat clasa proprie si nu le-am mai folosit..si mi le-ati retras, ca asa a vrut muschii vostri.

Mai citeste forumurile si in loc sa aberezi pe colea, vezi ce probleme au oamenii..cum ca atunci cand incepe downloadul, nu le mai merge telefonul, spunele ca aia 768 sunt pentru nu stiu cat trafic!, si ca nu are nimic garantat in el, si mai zi-le si de linkul ala pe la hotnews.ro unde zicea cat de corecte sunt contractele voastra.

Ca sa nu mai zis ca astia 256 la 9 USD care ii dati is de fapt mai putini ( ma refer la metro, de net nu mai vorbim) si ca is numai 4 GB, dupa care se reduc la 128.

Zi-le, ma florine, sa stie lumea.

cips
10-04-2005, 01:59
Cat despre Digi, am auzit f multe persoane care se plang, cum se innoureaza un pic.

Eu livrez MAX, si nu ca MAX ar fi minunate pt ca eu le distribui, sunt mai scumpe ce e drept, dar nu am avut decat probleme minore.

Si pana la urma, desi e mai scump, Focus de la UPC sunt cele mai bune.

AIWA
10-12-2005, 20:35
Apropo de DigiTV...am gasit o superdeclaratie a unui bucurestean referitor la respectul RCD&RDS fatza de client!
Merita sa-i acordatzi ceva minute -> http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=83343